Malta 6. decembra (TK KBS) Sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Mons. Paul Richard Gallagher vystúpil na Malte na 31. zasadnutí Rady ministrov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). V rámci svojho prejavu zdôraznil: „Budúcnosť OBSE je zodpovednosťou každého jednotlivého členského štátu. Rozhodujte sa na základe konsensu, pretože inak hrozí riziko sebezničenia. Deeskalácia napätia a uvoľnenie konfliktov sú v súčasnosti nevyhnutné.“
Obavy zo zvyšujúceho rozdelenia
Arcibiskup Gallagher na zasadnutí odovzdal pozdravy a poďakovanie pápeža ministrom zahraničných vecí 57 členských štátov zo všetkých kontinentov za ich úsilie o mier, bezpečnosť a spravodlivosť. Zároveň však vyjadril znepokojenie Svätej stolice nad „rastúcou roztříštenosťou a rozdelením, ktoré oslabujú samotné základy OBSE a ovplyvňujú jej každodennú činnosť“.
V tejto súvislosti pripomenul varovanie pápeža Františka, ktorý upozornil na „riziko rozdelenia do klubov“ prijímajúcich len ideologicky kompatibilné štáty. Podľa pápeža tieto rozdelenia oslabujú spoluprácou zameranú na spoločné ciele. „Aj organizácie, ktoré pracujú pre spoločné dobro, môžu riskovať oslabenie, ak podľahnú ideologickej polarizácii a selektívnemu využívaniu štátov,“ uviedol Mons. Gallagher.
Helsinský duch ako východiskový bod
Arcibiskup Gallagher zároveň poukázal na Helsinský záverečný akt z roku 1975, ktorý bol podpisom 35 členských štátov krokom k ukončeniu studenej vojny. „OBSE je plodom ducha Helsinského záverečného aktu – spoločného porozumenia, že mier nie je len neprítomnosťou vojny, ale skôr výsledkom priateľských vzťahov, dialógu a spolupráce medzi štátmi na základe medzinárodného práva a rešpektovania ľudských práv,“ povedal arcibiskup.
Výzvy a neefektívnosť v OBSE
V súvislosti s nedostatkami v súčasnej organizácii Mons. Gallagher poukázal na „nedostatok procedurálneho konsensu a zdržanie pri menovaní funkcií“. Pripomenul napríklad fakt, že menovanie prvých štyroch vedúcich pozícií trvalo niekoľko mesiacov a neuskutočnila sa formálna diskusia o budúcom predsedníctve na rok 2026. Podľa jeho slov problémy s efektivitou OBSE súvisia so súčasnou geopolitickou situáciou, najmä vojnou na Ukrajine.
Obnova dialógu ako cesta k riešeniam
Arcibiskup zdôraznil, že OBSE funguje na princípe konsensu, a preto je nevyhnutné obnoviť „trpezlivú prácu dialógu a rokovaní namiesto vnucovania mocenských riešení“. „Nebolo by správne, keby členské štáty vzdali nádej a zničili základ OBSE tým, že by prestali prijímať rozhodnutia na základe konsensu,“ povedal.
Podľa Mons. Gallaghera je nevyhnutné udržať OBSE ako fórum pre rozmanité pohľady, pretože jej jedinečnosť spočíva v „rôznorodosti perspektív, ktoré obohacujú dialóg a rozhodovacie procesy“. Vyzval preto k posilneniu ochoty spolupracovať a zabezpečiť, aby všetky strany mali možnosť sadnúť si za rokovací stôl.
Dialóg a deeskalácia ako nevyhnutnosť
Na záver arcibiskup Gallagher pripomenul dôležitosť udržať OBSE ako „jedinečné a nepostrádateľné fórum pre skutočný dialóg a potrebné rozhodnutia“. „V tejto chvíli je nevyhnutné uvoľniť napätie, podporiť deeskaláciu a posilniť spoluprácou organizáciu, ktorej poslaním je spájať členské štáty v dialógu o kľúčových otázkach našej doby,“ uzavrel.
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia
Preložil: M. Lipiak