Bratislava 6. decembra (TK KBS) Pri príležitosti Dňa ľudských práv sa uskutočnilo 14. spoločné zasadnutie komisií a rád Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré sa venujú sociálnej problematike. Iniciátorom podujatia bola Sociálna subkomisia Teologickej komisie KBS. Hlavným cieľom zasadnutia bolo povzbudiť účastníkov, vzájomne sa informovať o svojich aktivitách, spolupracovať a spájať sily v oblasti sociálneho pôsobenia.
Zasadnutie otvoril predseda Sociálnej subkomisie KBS, Mons. Peter Rusnák, ktorý vyjadril vďaku za obetavú prácu v ťaživej situácii: „Teším sa, že napriek ťažkostiam neprestávate pracovať s veľkou láskou pre tých, ku ktorým chceme sprostredkovať našu službu. Dôverný vzťah s Ježišom Kristom je základom pre to, aby naša práca mala skutočný zmysel a prekonala aj únavu či frustráciu.“
Reforma financovania sociálnych služieb a príklady spolupráce
Riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio predstavil Koncepciu reformy financovania sociálnych služieb, ktorú pripravuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Táto koncepcia sa zameriava na nové filozofické prístupy v poskytovaní služieb, pričom kladie dôraz na integráciu zdravotných a sociálnych služieb a podporu odkázaných v ich prirodzenom prostredí.
Denisa Nincová a Ján Michalský z Banskobystrického samosprávneho kraja predstavili Národný projekt „Rozvoj dlhodobej starostlivosti poskytovanej na komunitnej úrovni v BBSK“. Ich skúsenosť poukázala na možnosti spolupráce medzi samosprávou, cirkvami a tretím sektorom v rámci integrácie zdravotných a sociálnych služieb.
Hospice v kritickej situácii
Simona Stískalová zo Spišskej katolíckej charity poukázala na kritickú situáciu slovenských hospicov. Napriek ich nenahraditeľnému poslaniu je ich financovanie nedostatočné, pričom zdravotné poisťovne pokrývajú len približne 51 % oprávnených nákladov. „Každý deň je prežitie hospicov a mobilných hospicov zápasom o existenciu,“ uviedla.
Bioetická komisia upozornila na demografickú situáciu, ktorá môže v budúcnosti ešte viac zaťažiť zdravotné a sociálne služby, čo by mohlo viesť k ich kolapsu.
Spolupráca je kľúčom k efektívnej pomoci
Generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech vyjadril túžbu po väčšej spolupráci medzi kresťanskými organizáciami, ktoré poskytujú pomoc odkázaným. „Musíme byť nadšenci, ale aj profesionáli. Musíme vedieť prinášať legislatívne riešenia a byť hlasom tých, ktorí svoj hlas nemajú,“ povedal.
Tajomníčka Sociálnej subkomisie KBS Katarína Hulmanová v závere stretnutia zdôraznila: „Problémy v sociálnej a zdravotnej oblasti sú presahujúce možnosti dobročinných iniciatív. Štát, samospráva, cirkvi a pomáhajúce organizácie sú na jednej lodi a spolu nesieme zodpovednosť za tých, ktorí potrebujú našu pomoc. Musíme slúžiť odkázaným s láskou a rešpektom k ich ľudskej dôstojnosti a právam.“