Nikaragua 6. decembra (TK KBS) Nikaragua je svedkom ďalšieho zásahu proti Katolíckej cirkvi. Organizácia Monitoreo Azul y Blanco nahlásila, že prvým krokom bola zatknutie kňaza Floriana Ceferina Vargasa z diecézy Bluefields na južnom pobreží krajiny. Následne oznámili, že bol deportovaný do Panamy. Aktivista Medardo Maireno označil v sociálnej sieti X túto deportáciu za „zločin proti ľudskosti“. Počet zadržaných duchovných, ktorým nikaragujská vláda odobrala občianstvo, sa zvýšil na 42.
Medzi zasiahnutými sú aj štyria biskupi, pričom traja museli opustiť krajinu nútene, zatiaľ čo jeden odišiel zo strachu po hrozbách. Katolícka cirkev čelí systematickej perzekúcii zo strany vlády prezidenta Daniela Ortegu. Vláda pritvrdila svoj postup aj voči ženským rehoľným sestrám. Podľa informácií advokátky Martha Patricia Molina vláda nariadila posledným rehoľným sestrám, aby opustili krajinu pred koncom roka. Rehoľníčky, ktoré už krajinu opustili, čelili zabaveniu svojho majetku. Od apríla 2018 bolo viac než 250 rehoľníkov a rehoľníčok donútene vysťahovaných, deportovaných alebo im bola odmietnutá možnosť návratu. Napriek tejto situácii Katolícka cirkev v krajine pokračuje v duchovnej práci a v šírení solidarity. Pápež František zaslal nikaragujskej katolíckej komunite list, v ktorom vyjadril podporu a uistenie, že stojí pri nich v ich „ťažkostiach, neistotách a potrebách“.
Situácia v Nikarague je napätá od roku 2018, keď v krajine vypukli rozsiahle protesty. Vtedy študenti protestovali proti ničeniu prírodných oblastí a vláda ich potláčala silou. Počas týchto nepokojov katolícki kňazi a biskupi poskytli demonštrantom útočisko pred policajným zásahom, čo ďalej prehĺbilo napäté vzťahy medzi štátom a Katolíckou cirkvou. Odvtedy vláda nielenže systematicky obmedzuje činnosť Cirkvi, ale aj ruší právne postavenie mnohých neziskových organizácií v krajine, čím posilňuje svoju kontrolu nad spoločnosťou.
Zdroj: Kathpress
Spracoval: M. Lipiak