Vatikán 5. decembra (TK KBS) Dvadsaťjeden nových kardinálov, ktorí budú vymenovaní pápežom Františkom na konzistóriu 7. decembra, odrážajú pápežovu víziu misijnej Cirkvi, ktorá sa zameriava na periférie sveta.
Po desiatom konzistóriu svojho pontifikátu pápež František účinne upevnil geografickú rozmanitosť Kolégium kardinálov a vybral približne 60 % všetkých jeho členov a takmer 80 % kardinálov, ktorí v budúcom konkláve zvolia jeho nástupcu. Aj keď Kolégium kardinálov bude stále prevažne európske — s vysokým podielom tých, ktorí zastupujú talianske cirkvi alebo sú talianskeho pôvodu — po konzistóriu 7. decembra bude v kolégiu reprezentovaných viac než 90 krajín. Toto kolégium radí pápežovi v starostlivosti o univerzálnu Cirkev.
Decembrové konzistórium takisto rozšíri Kolégium kardinálov na celkový počet 253 členov. Aj keď väčšinu kardinálov zvyčajne tvoria klasickí kňazi, tohtoročné konzistórium zvýši počet kardinálov patriacich k rehoľným kongregáciám a inštitútom na 68. Pokračujúce rozširovanie kolégia mimo tradične katolíckej Európy je tiež viditeľné vo výbere kardinálov patriacich k misijným kongregáciám v krajinách, kde sú katolíci menšinou.
Medzi kardinálmi, ktorí boli zvolení, sú arcibiskup Tarcisio Isao Kikuchi SVD z Tokia, a arcibiskup Ladislav Nemet SVD z Belehradu-Smedereva, ktorí patria do rehole Spoločnosti Božieho Slova a zastupujú Cirkev v krajinách, kde katolíci tvoria menej ako 5 % populácie.
Podľa Kánonu 349 Kódexu kanonického práva kardináli majú povinnosť kolegiálne zvoliť nástupcu pápeža, ak bude zvolané konkláve. Nie všetci kardináli však majú právo hlasovať v konkláve.
Viac než polovica kolégia po konzistóriu bude „kardinálmi voličmi“. Títo kardináli majú menej ako 80 rokov a preto sú oprávnení hlasovať za nového pápeža.
Medzi 140 kardinálmi s hlasovacím právom je najvyššie zastúpenie podľa krajiny Taliansko so 17 kardinálmi-voličmi, nasledujú USA s 10 kardinálmi-voličmi a Španielsko so šiestimi kardinálmi-voličmi.
Zvyšných 113 „kardinálov nevoličov“ má 80 a viac rokov. Hoci sa môžu zúčastniť na stretnutiach pred začiatkom konkláve, nemajú hlasovacie právo a nezúčastnia sa na samotnom konkláve.
Na decembrovom konzistóriu budú vymenovaní aj najstarší a najmladší členovia Kolegium kardinálov.
V 99 rokoch sa kardinál Angelo Acerbi, emeritný preláty Rádu Maltézskych rytierov, stane najstarším členom kolégia. Po 50 rokoch služby v Katolíckej cirkvi ako biskup a 40 rokoch skúseností v diplomatickom zbore Svätej stolice slúžil medzi rokmi 1974 a 2001 ako nuncius v Novom Zélande, Kolumbii, Maďarsku, Moldavsku a Holandsku.
Biskup Mykola Byčok z Ukrajinskej grécko-katolíckej eparchie svätých Petra a Pavla v Melbourne sa stane najmladším kardinálom vo veku 44 rokov. Jeho povýšenie na kardinála zvýši celkový počet kardinálov z regiónu Oceánie na štyroch.
V liste z 6. októbra, ktorým pápež František privítal nových kardinálov v „rímskom klére“, uviedol, že členstvo v Kolegium kardinálov „je výrazom jednoty Cirkvi a väzby, ktorá spája všetky cirkvi s touto cirkvou Ríma“. Konzistórium na vymenovanie nových kardinálov sa uskutoční v Pápežskej kaplnke Baziliky sv. Petra v sobotu popoludní.
Zdroj: CNA
Preložil: M. Lipiak