Praha 27. novembra (TK KBS) Nórsky biskup Erik Varden, konvertita, trapistický mních a predseda škandinávskej biskupskej konferencie, navštívil trapistické opátstvo v Novom Dvore. V rozhovore s novinárom Carlom E. Olsonom sa delil o svojej ceste ku katolicizmu, témach ako synodalita či výzvy kresťanstva v sekularizovanej spoločnosti. Konverziu opísal ako proces postupného objavovania Boha, ktorý sa začal transcendentným zážitkom z hudby a postupne prehlboval cez knihy, liturgiu a autentických veriacich. Zdôraznil, že konverzia nie je uzavretá kapitola, ale neustály proces.
Biskup Varden vníma konverziu ako „obrátenie“ – proces, ktorý začína sebareflexiou a hľadaním Božej vôle. Hlavnou prekážkou je podľa neho dnešná kultúra sebapotvrdzovania, ktorá bráni načúvať iným hlasom a otvoriť sa pravde. Sebastrednosť a izolácia sú charakteristické nielen pre spoločenský diskurz, ale niekedy aj pre Cirkev. Varden zdôrazňuje potrebu mostov medzi ľuďmi a vníma katolícku misiu ako povolanie k jednote a vzájomnému zdieľaniu.
K synodalite, ktorá je v posledných rokoch dôležitou témou Cirkvi, Varden poznamenal, že ide o spoločné hľadanie cesty k Bohu. Synodalita má byť prostriedkom na prehlbovanie viery a vzťahu s Kristom, nie cieľom sama o sebe. Biskup vyzýva na praktické kroky, ako sú väčšia angažovanosť vo farských spoločenstvách a svedectvo viery vo svete. Synodálna cesta by mala byť rozpoznateľná svojou odlišnosťou od svetských hodnôt a prístupov.
Na otázku, prečo byť katolíkom, odpovedal, že katolícka viera učí pravdu, ktorá oslobodzuje. Vidí nádej v úprimnosti mladých ľudí hľadajúcich pevné hodnoty a povzbudzuje k vernosti kresťanskému poslaniu. Ako vzor uvádza litovského blahoslaveného Jurgisa Matulaitisa, ktorý inšpiroval službu bez túžby po uznaní. Takýto prístup, založený na skromnosti a láske k pravde, podľa neho vedie k skutočnej obnove Cirkvi a sveta.
Zdroj: Cirkev.cz, redakčne spracované
Spracoval: M. Lipiak