Vatikán 25. novembra (VaticanNews) V Klementínskej sále Apoštolského paláca prijal pápež František v pondelok 25. novembra vyše 250 študentov Pápežského teologického inštitútu Jána Pavla II. pri príležitosti otvorenia nového akademického roka.
Svätý Otec František pripomenul študentom slová o rodine zo záverečného dokumentu XVI. synodálneho zhromaždenia:
„Rodiny sú ‚privilegovaným miestom na učenie sa a prežívanie základných postupov synodálnej Cirkvi‘ (č. 35). Na tento účel v nich musí rásť vedomie, že sú ‚subjektmi, a nielen príjemcami rodinnej pastorácie‘, zodpovednými za ‚budovanie Cirkvi a angažovanosť v spoločnosti‘ (č. 64). Vieme, aké rozhodujúce sú manželstvo a rodina pre život národov: Cirkev sa o ne vždy starala, podporovala ich a evanjelizovala.“
S ľútosťou rímsky biskup konštatoval porušovanie ľudských práv a slobôd v niektorých krajinách sveta:
„Existujú krajiny, kde verejné orgány nerešpektujú dôstojnosť a slobodu, na ktoré má každá ľudská bytosť ako Božie dieťa neodňateľné právo. Často obmedzenia a povinnosti doliehajú najmä na ženy a nútia ich do podriadených pozícií, a to je veľmi zlé.“
Cirkev „nezatvára dvere tým, ktorí zápasia na ceste viery, naopak, otvára ich dokorán, pretože všetci potrebujú milosrdnú a povzbudzujúcu pastoračnú pozornosť“, zdôraznil Svätý Otec a pripomenul:
„V skutočnosti sila rodiny spočíva v podstate v jej schopnosti milovať a učiť milovať. Nech je rodina akokoľvek zranená, vždy môže vyrásť z lásky. V rodinách sa zranenia liečia láskou.“
Na margo rozkolu medzi evanjeliom a kultúrou pápež uviedol:
„Samotná jednota Cirkvi si v skutočnosti vyžaduje záväzok prekonávať odcudzenie alebo kultúrne konflikty, budovať harmóniu a porozumenie medzi národmi.“
Napokon rímsky biskup vyjadril svoje želanie, „aby inštitút rozšíril svoju pozornosť aj na rozvoj vied o človeku a antropologickej kultúry v oblasti takej zásadnej pre kultúru života“ a dodal:
„Je dobré, že pobočky inštitútu, prítomné v rôznych krajinách sveta, vykonávajú svoju činnosť v dialógu s vedcami a kultúrnymi inštitúciami, dokonca aj s rôznymi prístupmi.“
Martin Jarábek – VaticanNews