[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 11. 2024   Meniny má Katarína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Podtatranskom múzeu v Poprade otvorili novú výstavu Kríž nás sprevádza
P:3, 25. 11. 2024 08:10, DOM



Foto: Podtatranské múzeum v Poprade (Facebook)


Bratislava/Poprad 25. novembra (TK KBS) V priestoroch Podtatranského múzea (PM) v Poprade môžu návštevníci počas najbližších týždňov vidieť výstavu Kríž nás sprevádza. Sprístupnili ju pri príležitosti inaugurácie publikácie s rovnomenným názvom, ktorej autorom je Michal Lipták. Marek Ružinský z múzea informoval, že na výstave prezentujú kríž v rôznych formách, pričom čerpali zo zbierkových fondov deponovaných v múzeu, informuje TASR.

„Na výstave budú prezentované ručne kované železné kríže z druhej polovice 19. storočia, ktoré sa nachádzali na spišskosobotskom cintoríne, od majstra Jána Kuszmana či od neznámeho budapeštianskeho majstra,“ uviedol Ružinský, ktorý je spolu s Pavlom Minarčákom a Matejom Popovičom kurátorom výstavy.

Expozícia je v priestoroch PM sprístupnená až do 26. januára. Autor, ktorým je emeritný kňaz pôsobiaci v rímskokatolíckej farnosti v Spišskej Sobote, v spomínanej publikácii predstavuje rôzne formy kríža, jeho využívanie ako mučidlo či prostriedok usmrcovania. Opisuje obdobie Rímskej ríše, kde bolo ukrižovanie použité aj na usmrtenie Ježiša Krista a následne sa tento symbol stal symbolom vykúpenia a otvorenia zatvoreného neba.

V knihe sa dozvieme, že kríž mal nielen trestajúcu, ale aj blahodarnú funkciu. Stal sa najdôležitejším predmetom, ktorého podoba sa šírila s kresťanstvom do celého sveta „Autor cestuje Európou a predkladá existenciu a formu kríža v najznámejších miestach, predovšetkým pútnických. Najviac ich prezentuje z našej domoviny, hlavne zo Spiša,“ dodal Ružinský.

Zdroje: TASR/Podtatranské múzeum v Poprade



( TK KBS, ta, pm, ml; pz ) 20241125028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]