[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František napísal List o obnovenom štúdiu cirkevných dejín
P:3, 21. 11. 2024 15:42, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 21. novembra (VaticanNews) Vo štvrtok 21. novembra vyšiel List pápeža Františka o obnovení štúdia cirkevných dejín, ktoré má pomôcť kňazom „lepšie interpretovať sociálnu realitu“. Pápež žiada, aby sme sa mali na pozore pred tými, ktorí navrhujú „ignorovať“ minulosť a skúsenosti starších ľudí. Svätý Otec tiež varuje pred tým, aby sme sa „nenechali znecitlivieť banalitou“, ale aby sme „na paralyzujúce refrény kultúrneho konzumizmu odpovedali prostredníctvom výskumu, poznania a zdieľania sa“.

Dejiny Cirkvi treba milovať a študovať ako matku, teda „takú, aká je“. Tieto dejiny, často sprevádzané „problematickými menami“, treba vyrozprávať bez zabúdania, vynechávania a zjednodušovania, aby sme nepodľahli vplyvom „ideológií rôznych druhov“, schopných zničiť „všetko, čo je odlišné“, píše pápež v liste.

Živiť väzby s predošlými generáciami

Pápež František oceňuje pozornosť, ktorú kňazi venujú štúdiu cirkevných dejín, a vyzýva, aby sa v mladých študentoch teológie pestovala „skutočná historická citlivosť“ – to znamená „jasná dôvernosť s historickým rozmerom vlastným človeku“.

„Nikto nemôže skutočne vedieť, kým je a čím chce byť zajtra, bez toho, aby živil puto, ktoré ho spája s generáciami, ktoré ho predchádzali.“

Etická zodpovednosť, delenie sa a solidarita

Štúdium v pápežovej vízii udržiava pri živote „plameň kolektívneho svedomia“, odpútavajúc sa od individuálnych spomienok spojených „s vlastným záujmom alebo s vlastnými emóciami, bez skutočného spojenia s ľudským a cirkevným spoločenstvom, v ktorom žijeme“.

„Človek tak dokáže utkávať vzťah so skutočnosťou, ktorá vyzýva k etickej zodpovednosti, k zdieľaniu, k solidarite.“

Cirkev ako matka, ktorú treba milovať takú, aká je

Pápež František cituje francúzskeho teológa, ktorý povedal, že štúdium dejín „nás chráni pred ekleziologickým monofyzitizmom“, teda pred „príliš anjelským videním Cirkvi“, ktoré ignoruje „jej škvrny a vrásky“.

„A Cirkev, ako matku, treba milovať takú, aká je, inak ju nemilujeme vôbec, alebo milujeme len fantóma našej predstavivosti.“

Učí sa zo svojich chýb a rozpoznáva sa „aj vo svojich temných chvíľach“, liečiac svoje vlastné rany a rany sveta, v ktorom žije.

Celý článok Vatican News je TU. Plné znenie pápežovho listu je TU.

Edoardo Giribaldi, Zuzana Klimanová – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, eg, zk, ml; pz ) 20241121055   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]