Trnava 18. novembra (TK KBS) V sobotu 16. novembra bol duchovný program Trnavskej novény bohatší; veriaci si mohli vybrať sväté omše celebrované kazateľmi, medzi ktorými boli kardinál Mons. Péter Erdő, prešovský arcibiskup Mons. Jonáš Maxim, žilinský biskup Mons. Tomáš Galis a spišský biskup Mons. František Trstenský. Ich spoločnou témou bola: Modlitba v jednote spoločenstva Cirkvi.
Séria svätých omší sa začala poludňajšou v maďarskom jazyku, ktorú celebroval kardinál Péter Erdő, arcibiskup metropolita Ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy v Maďarsku. V homílii sa zameral na históriu obrazu Trnavskej Panny Márie, pútnické miesta a zázračnú pomoc, ktorú si na príhovor Matky Božej môžu veriaci vyprosiť. „Prosme Preblahoslavenú Pannu Máriu, našu Patrónku, Ochrankyňu, Pomocnicu kresťanov, Kráľovnú pokoja, aby nám u svojho Syna vyprosila ďalšie zázraky: aby zavládol pokoj na zemi, milujúcu jednotu medzi národmi, nádej a dynamizmus pre našu Cirkev, a pre všetkých otvorené srdcia, aby sme v živej modlitbe mohli byť v neustálom spojení s Bohom,“ zakončil mariánskou výzvou pre veriacich.
Hlavným celebrantom a kazateľom gréckokatolíckej liturgie bol Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup metropolita. V homílii inšpiroval prítomných príkladom Panny Márie, ktorá nás učí hovoriť Bohu o tom, čo nás trápi, a potom nechať slobodu Bohu. Jej rada znie: „Urobte všetko, čo vám povie.“ (Jn 2, 5) Boh vie, čo sa s nami deje. Vie o našich krízových aj radostných situáciách, ktoré prežívame, o skúškach, bolestiach, očakávaniach a túžbach. Ako povedal, máme túžiť po tom, čo má pre nás pripravené Boh. „A keď sa tieto dve reálie stretnú, vtedy je plod modlitby, ináč nemôže byť,“ vysvetlil. „Ak máme úmysel pobudnúť s Bohom, Boh začína pracovať a dáva nám to, čo nám je potrebné,“ dodal.
Večernú svätú omšu celebroval žilinský biskup Tomáš Galis. V homílii povzbudil veriacich k účasti na Baránkovej hostine, ku ktorej nie sú nútení, ale pozvaní. Pretože počas tejto hostiny sa nám otvárajú oči, zahorí srdce, aby sme pri Lámaní chleba spoznali Pána. Pri svätej omši, ktorá je vrcholnou modlitbou Cirkvi, sa naisto vytvára spoločenstvo Cirkvi, pričom poukázal aj na príklad prvej kresťanskej komunity. „Tu je to miesto, v chráme, kde sa spoločne stretávame na slávení Eucharistie, aby sme vládali žiť,“ povedal. „A to dokážeme len vtedy, keď budeme zjednotení s Ježišom,“ dodal.
Neskorý večerný program pre mládež bol spojený s diskusiou so spišským biskupom Františkom Trstenským. Po nej nasledovala polnočná svätá omša. V homílii biskup Trstenský inšpiroval mladých k vytrvalosti. Ako povedal, niekedy sme ako veľká voda, ktorá chce všetko hneď premeniť a pretvoriť, ale „uvedomujeme si, že práve vytrvalosť kvapky, ktorá neprestáva kvapkať, dokáže veľakrát urobiť veľké veci.“ „Nedajte sa odradiť, vytrvajte,“ povzbudil ich s príkladom, že kvapka vyhĺbi jamu do skaly nie svojou silou, ale tým, že vytrvalo kvapká, pričom tou skalou môžu byť naše srdcia či vzťahy, avšak s Božou milosťou je možné pretvoriť všetko.
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave, Júlia Kubicová