[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 15. 11. 2024   Meniny má Leopold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Parolin: Svätá stolica navrhuje dialóg na riešenie globálnych problémov
P:3, 15. 11. 2024 12:35, ZAH



Foto: Vatican Media


Rím 15. novembra (TK KBS) Štátny sekretár Svätej stolice sa vyjadril k aktuálnym problémom na okraj konferencie o Mateovi Riccim na Gregorovej univerzite a sympózia o kardinálovi Silvestrinim na rímskej univerzite Roma Tre.

„Dnešné veľké globálne problémy je možné riešiť len v jednote a spoločným prístupom. Inak hrozí, že sa problémy namiesto riešenia ešte viac prehĺbia,“ povedal kardinál Pietro Parolin. Vatikánsky štátny sekretár upozornil na napätia, ktoré otriasajú Európou, na politickú nestabilitu a vnútorné rozpory, a pripomenul princíp jednoty, ktorý pápež František od počiatku svojho pontifikátu zdôrazňuje ako „ľudské bratstvo“.

Kardinál Parolin vystúpil na Papežskej Gregorovej univerzite na konferencii „Odkaz priateľstva, dialógu a mieru“ venovanej jezuitovi Mateovi Riccimu, ktorý priniesol evanjelium do srdca Číny.

V rozhovore s novinármi na okraj konferencie kardinál Parolin vyzdvihol postavu otca Ricciho a jeho misionársku činnosť, ktorá podporovala kontakt medzi kultúrami a slúžila ako základ pre cestu, ktorú Svätá stolica zvolila v dialógu s Čínou. Tento dialóg bol spečatený predbežnou dohodou o vymenovávaní biskupov, ktorá bola minulý rok predĺžená na ďalšie štyri roky.

Učenie Matea Ricciho o dialógu s Čínou

„Mateo Ricci bol vždy referenčnou osobnosťou v celom procese dialógu s Čínou,“ uviedol kardinál Parolin. „Bol mostom medzi západnou a čínskou kultúrou, pričom ukázal, že neexistuje žiadny rozpor medzi tým, aby bol človek autentickým Číňanom a dobrým občanom, a tým, aby bol kresťanom.“ Ricciho dielo oživovalo čínsku kultúru zvnútra. Kardinál zdôraznil, že toto učenie je stále aktuálne a inšpiruje aj dnešné snahy o dialóg s Čínou.

Trpezlivosť a odvaha pri dialógu

Kardinál Parolin označil trpezlivosť a odvahu za dva „základné postoje“, ktoré sú kľúčové pri práci na „čínskom projekte“. Spomenul pokrok, ktorý sa dosiahol, napríklad potvrdenie dohody na štyri roky či účasť čínskych biskupov na synode vo Vatikáne. „Tieto malé znamenia, ktoré sa nemajú podceňovať, vedú k väčšiemu porozumeniu a spolupráci, pričom berú do úvahy špecifiká čínskej reality,“ povedal.

Dialóg medzi USA a Čínou

Kardinál pripomenul, že Svätá stolica vytrvalo podporuje dialóg ako cestu predchádzania a prekonávania konfliktov. „Toto nie je len taktika, ale podstata,“ poznamenal. Aj napriek aktuálnej neochote niektorých krajín, vrátane USA, nadviazať dialóg s Čínou, Svätá stolica pokračuje vo svojej vlastnej ceste, založenej na princípoch mieru a spolupráce.

Budovanie mostov k mieru

Kardinál Parolin opätovne vyjadril svoje želanie „stavať mosty“ k riešeniu konfliktov. Zdôraznil dôležitosť pokory, trpezlivosti a dobrej vôle pri hľadaní spoločných riešení. Dodal, že globálne problémy si vyžadujú globálne odpovede, ktoré môžu vzniknúť iba spojením síl a zdrojov.

Práca kardinála Silvestriniho

V rámci sympózia o kardinálovi Agostinovi Silvestrinim, významnej osobnosti vatikánskej diplomacie, kardinál Parolin pripomenul jeho prácu v prospech dialógu a mieru, ako aj jeho dôveru v ľudí. „Aj dnes musíme veriť v dobro, ktoré nie je vždy viditeľné na prvý pohľad,“ povedal Parolin.

Klimatické zmeny a Cop29

Kardinál Parolin hovoril aj o klimatickom summite Cop29, ktorý sa konal v Baku. Upozornil na pomalý pokrok pri konkrétnych krokoch na zmiernenie klimatických zmien a vyzval krajiny, aby prispievali viac do fondov na zmiernenie škôd spôsobených klimatickými zmenami. Svätá stolica na summitoch zdôrazňuje morálny rozmer klimatických otázok a potrebu zmeniť životný štýl.

Kardinál uzavrel výzvou na jednotu a spoluprácu, ktorú Svätá stolica naďalej presadzuje ako cestu k riešeniu globálnych výziev.

Zdroj: VaticanNews, česká redakcia
Preložil: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; kj ) 20241115056   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]