Vatikán 11. novembra (VaticanNews) V sobotu 9. novembra prijal Svätý Otec František veľkú skupinu z talianskeho združenia darcov krvi „Federazione Italiana Associazioni Donatori di Sangue“ (FIDAS) pri príležitosti 65. výročia ich založenia. V príhovore sa pápež zameral na tri aspekty, ktoré sprevádzajú ich činnosť: radosť, svedectvo a solidarita.
Viac ako 3000 hostí pápež František prijal vo vatikánskej Aule Pavla VI. Ako uviedol k prvému aspektu ich aktivity „radosť a pozitivita sú charakteristikami v dobrovoľníctve“, pretože „darovanie v láske prináša radosť“. Ďalej pripomenul:
„Sám Ježiš to povedal: „Blaženejšie je dávať, ako prijímať“ (porov. Sk 20, 35). Dôvodom je, že sme „boli stvorení [...], aby sme dávali lásku, aby láska bola inšpiráciou každej našej činnosti“ (Benedikt XVI., Pozdrav mladým vo Westminsterskej katedrále, 2010). Darovanie dáva radosť, pretože v tom sa mení a rozkvitá celý náš život, vstupuje do žiarivej dynamiky evanjelia, v ktorom všetko nachádza svoj zmysel a plnosť v láske. Dobrovoľne dávate druhým dôležitú časť seba, svoju krv, a určite poznáte dobrý pocit, ktorý pramení z darovania“.
K druhému aspektu – svedectvu – pápež uviedol, že „darca nevie, komu pôjde jeho krv, a ani príjemca transfúzie spravidla nevie, kto je jeho dobrodinec“. Vysvetlil:
„Samotná krv je vo svojich životných funkciách výrečným symbolom: nehľadí na farbu pleti, ani na etnickú či náboženskú príslušnosť príjemcu, ale pokorne vstupuje tam, kde môže, a snaží sa dostať, prúdiac žilami, do každej časti organizmu, aby mu priniesla výživu. Takto pôsobí láska. A významné je v tomto ohľade gesto vystretej ruky, ktoré sa robí v momente odberu krvi. Je veľmi podobné tomu, ktoré urobil Ježiš pri umučení, keď dobrovoľne vystrel svoje ruky na kríži. Je to gesto, ktoré hovorí o Bohu a pripomína nám, že ‚evanjelizačné poslanie Cirkvi prechádza cez lásku‘ (porov. Ján Pavol II., Homília pri blahorečení Matky Terezy z Kalkaty, 2003).“
Napokon Svätý Otec František pri poslednom bode, ktorý pojednáva o aspekte solidarity, pozval hostí, aby „darcovstvo“ prežívali „nielen ako akt ľudskej veľkodušnosti, ale aj ako cestu duchovného rastu na ceste solidarity, ktorá zjednocuje v Kristovi, ako dar Pánovi milosrdenstva, ktorý sa stotožňuje s trpiacimi (porov. Sv. Ján Pavol II., Príhovor k účastníkom pochodu solidarity, 1984). Nasledujte krv, aby ste dosiahli srdce, to znamená, aby ste stále viac zahŕňali každého muža a ženu, ktorých stretnete, všetkých, do jednej lásky.“
Miroslava Holubíková – VaticanNews