Trnava 9. novembra (TK KBS) V piatok 8. novembra arcibiskup Mons. Ján Orosch požehnal obnovený pamätník obetiam komunistického režimu v Trnave, ktorý bol dočasne odstránený počas prestavby Ružového parku a Námestia SNP.
Pamätník, pôvodne odhalený v roku 2006 a požehnaný vtedajším bratislavsko-trnavským pomocným biskupom Dominikom Tóthom, bol v rámci rekonštrukcie presunutý na nové miesto vedľa knižnice, kde bol doplnený o dve obnovené pamätné tabule a nový podstavec.
Tento pamätník sa stal každoročným miestom stretnutí organizácií politických väzňov pôsobiacich v Trnave – Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) a Politických väzňov - Zväzu protikomunistického odboja (PV-ZPKO).
Po otvorení a kladení vencov zazneli príhovory hostí. Vence k pamätníku položili predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš, predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, prednosta Okresného úradu Trnava Jaroslav Barcaj, zástupcovia primátora Mesta Trnava Eva Nemčovská a Marcel Krajčo, predseda PV-ZPKO Ján Litecký Šveda a predseda KPVS Peter Sandtner.
Prvú časť programu tvorilo predstavenie životov blahoslavených z čias komunistického režimu, ktorí majú suvislosť s Trnavou. Sestru Zdenku Cecíliu Schelingovú predstavila sr. Terézia Benedikta Majerčáková, SCSC, dona Titusa Zemana, SDB jeho synovec Michal Radošinský a Jána Havlíka bývalá starostka jeho rodnej obce Dubovce Dana Mikulová.
Nasledovali príhovory hostí: predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča, predsedu Správnej rady ÚPN Jerguša Sivoša, predsedníčky Regionálnej organizácie PV-ZPKO Trnava Evy Hluchovej a napokon požiadal o slovo aj predseda PV-ZPKO Ján Litecký Šveda.
Následne trnavský arcibiskup Ján Orosch požehnal pamätník a v kontexte pamiatky bl. Jána Havlíka spomenul aj osobné zážitky s rehoľou Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, do ktorej patrí a rovnako súčasťou tejto vincentínskej rodiny je aj blahoslavený Ján Havlík. Záverečné požehnanie všetkým prítomným udelil biskupským prsteňom s relikviami sv. Vincenta de Paul.
Akt požehnania a spomienky na obete komunistického režimu je dôležitým vyjadrením úcty a pamäti na tých, ktorí odvážne trpeli pre vieru v období totalitného režimu. Ich stále rezonujúce hrdinské svedectvo viery posilňuje morálny a duchovný odkaz nielen pre súčasnú generáciu.
Zdroje: Arcibiskupský úrad v Trnave, Júlia Kubicová/Peter Sandtner
Videozáznam/Fotografie (autor Martin Petrík)