Vatikán 6. novembra (TK KBS) Dňa 5. novembra 1943 o 20:05 neidentifikované lietadlo zhodilo päť bômb, ktoré zasiahli Vatikánske záhrady pri hradbách s výhľadom na kopec Gianicolo. Bomby explodovali na vatikánskej stanici, pri Bazilike sv. Petra a v časti Palazzo del Governatorato (Palác vlády), ktorá bola vtedy využívaná na obytné účely.
Škody boli značné a došlo k vážnym majetkovým stratám, najmä v oblasti, kde sa restaurovali niektoré z najcennejších mozaík. Augusto Ferrara vo svojej knihe „1943, bomby na Vatikán“ uvádza, že cieľom útoku bolo prerušiť vysielanie Vatikánskeho rozhlasu. Tento útok nebol jediným útokom na Rím počas druhej svetovej vojny.
Dňa 19. júla 1943 sa mesto stalo terčom náletu stovky spojeneckých lietadiel, pri ktorom zahynulo asi tritisíc ľudí a ďalšie tisíce boli zranené.
Pápež Pius XII. spolu s Mons. Giovannim Battistom Montinim – budúcim pápežom Pavlom VI. – nechceli zostať ľahostajní k utrpeniu rímskeho ľudu a ešte v čase, keď vybuchovali bomby, vyšli do rímskych ulíc, aby ľuďom poskytli útechu a pomohli im.
Rovnaké gesto zopakoval Pius XII. pri druhom bombardovaní Ríma 13. augusta 1943, keď bola naplánovaná omša za tých, ktorí zahynuli pri predchádzajúcom útoku.
Zdroje: Cirkev.cz/Aciprensa, redakčne upravené