Praha 24. októbra (TK KBS) Zmluvu medzi Českou republikou a Svätou stolicou podpísali 24. októbra zástupcovia oboch strán: za Českú republiku premiér Petr Fiala a za Svätú stolicu jej štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin. Keďže ide o medzinárodnú zmluvu prezidentského typu, bude musieť následne získať súhlas aj od oboch komôr parlamentu.
„Sme radi, že sa táto vláda rozhodla dokončiť dielo, ktoré bolo rozpracované už viac ako dvadsať rokov,“ uviedol biskup Stanislav Přibyl, bývalý generálny sekretár Českej biskupskej konferencie, ktorý bol jedným z členov expertnej skupiny, ktorá sa podieľala na príprave zmluvy.
Uzatvorenie zmluvy je súčasťou programového vyhlásenia vlády Petra Fialu. „Pripájame sa k 64 štátom, ktoré už majú dohodu so Svätou stolicou. Po 22 rokoch sa nám podarilo vyjednať obojstranne vyváženú zmluvu, ktorá plne rešpektuje náš právny poriadok, no zároveň upresňuje niektoré postupy a objasňuje niektoré sporné záležitosti. Z nej budú mať prospech českí občania. Zmluva ešte viac zdôrazňuje slobodu vierovyznania. Česká republika na základe nej bude môcť spolupracovať s cirkvami v oblastiach duchovnej služby v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach, vo väzeniach, armáde a polícii – tieto oblasti doteraz neboli ošetrené. Zakotvuje tiež možnosť uzatvárať manželstvá formou cirkevného sobáša, právo zriaďovať cirkevné právnické osoby a vyzdvihuje spoluprácu štátu a Cirkvi pri ochrane kultúrneho dedičstva,“ uviedol predseda vlády Petr Fiala.
Za českú stranu viedol rokovania vrchný riaditeľ Ministerstva zahraničných vecí Martin Smolek, za Svätú stolicu apoštolský nuncius v Českej republike arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. „Nájsť kompromis nebolo vždy jednoduché. Počas celého vyjednávania som však jasne cítil vôľu oboch strán dosiahnuť dohodu,“ uviedol Martin Smolek. „Naše stretnutia prebiehali v priateľskej atmosfére,“ doplnil nuncius, pričom priznal, že niekedy bolo vyjednávanie tvrdé.
Podľa Stanislava Přibyla cieľom zmluvy nie je získať privilégiá pre Katolícku cirkev, ale skôr posilniť garanciu práv vyplývajúcich z náboženskej slobody. Zmluva preto upravuje otázky, ako je právo na duchovnú starostlivosť pre pacientov v nemocniciach, väzňov alebo vojakov. Zakotvuje tiež výhradu svedomia, spovedné tajomstvo a cirkevné sobáše. Dohoda sa však nijako nedotýka majetkových otázok ani vlastníctva Katedrály sv. Víta, ktoré boli už v minulosti vyriešené.
Zmluva tiež nevyžaduje žiadne zmeny českých zákonov. Pre pôsobenie Katolíckej cirkvi v Českej republike je významný aj ekumenizmus, teda spolupráca s nekatolíckymi cirkvami. Preto zástupcovia Českej biskupskej konferencie informovali Ekumenickú radu cirkví (ERC) o priebehu rokovaní. „Ekumenická rada cirkví v ČR víta návrh zmluvy Českej republiky so Svätou stolicou a verí, že prijatie tejto zmluvy prispeje k ochrane duchovných, ľudských a kultúrnych hodnôt a pevnejšie zakotví dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd v našej krajine. Ochrana, ktorú táto zmluva poskytuje, sa týka nielen Katolíckej cirkvi, ale aj ostatných cirkví a náboženských spoločností,“ uviedol biskup Tomáš Tyrlík, predseda ERC.
V roku 2002 vláda vyjednala a schválila zmluvu so Svätou stolicou, no Poslanecká snemovňa o rok neskôr odmietla ratifikáciu. „Verím, že dnes sme v inej situácii. Počúvali sme kritikov z tej doby, text zmluvy je dnes iný a mnohé problémy sa medzitým podarilo vyriešiť,“ zdôraznil Stanislav Přibyl.
Svätá stolica je subjektom medzinárodného práva, ktorý reprezentuje Katolícku cirkev. Má diplomatické vzťahy so 184 krajinami sveta, vrátane Českej republiky. Aspoň jednu medzinárodnú zmluvu so Svätou stolicou uzavrelo 25 európskych štátov. Posledné zmluvné ujednanie medzi Prahou a Svätou stolicou predstavoval tzv. modus vivendi z roku 1928, ktorý počas komunizmu prestal platiť. Po roku 1989 sa téma vyjednania zmluvy opakovane vracala do agendy rôznych vlád.
Zmluvu je možné nájsť TU
Zdroj: Cirkev.cz