Vatikán 22. októbra (TK KBS) Je pripravený návrh záverečného dokumentu Biskupskej synody o synodalite. Jeho text bol distribuovaný všetkým účastníkom stretnutia a počas nasledujúcich dní bude predmetom čítania a diskusie. O tomto informovali na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v pondelok v Tlačovom stredisku Svätej stolice.
Zároveň oznámili, že vo štvrtok sa uskutoční stretnutie kardinála Victora Fernandeza, prefekta Dikastéria pre náuku viery, s členmi pracovnej skupiny, ktoré sa zaoberá diakonátom žien.
Sheila Leocádia Pires, sekretárka synodálnej komisie pre komunikáciu, uviedla, že posledný týždeň prác sa začal spoločnou Eucharistiou, po ktorej nasledovala meditácia na tému slobody a zodpovednosti. Potom sa začala generálna kongregácia, na ktorej sa spolu so Svätým Otcom zúčastnilo približne 300 osôb.
Všetci účastníci synody dostali návrh záverečného dokumentu, ktorého hlavný text bol vypracovaný v taliančine a dostupný v jazykoch zastúpených na synode. Zdôraznilo sa, že obsah dokumentu zostáva dôverný, nie kvôli jeho obsahu, ale preto, že ide o pracovný návrh, ktorý bude predmetom ďalších modlitieb, rozlišovania a diskusie.
Ďalšie práce na tému diakonátu žien
Prefekt Dikastéria pre komunikáciu prečítal novinárom vyhlásenie kardinála Fernandeza týkajúce sa práce tzv. piatej skupiny, ktorej reflexia o diakonáte žien vzbudzuje veľký záujem médií.
Paolo Ruffini pripomenul, že konečné rozhodnutia v tejto otázke boli vylúčené z rokovaní synody a skupina bude pokračovať v práci po skončení synodálnych prác, v spolupráci s Dikastériom pre náuku viery. Vo štvrtok sa kardinál Victor Fernandez stretne s členmi tejto skupiny.
Počas brífingu odznela aj žiadosť na predkladanie príkladov služby žien v Cirkvi a oblastí, v ktorých môže byť ich prítomnosť zvlášť prínosná.
Byť dôveryhodnou Cirkvou v meniacich sa realitách
Účastník brífingu, otec Timothy Radcliffe, priznal, že sa zatiaľ nezoznámil s pracovným dokumentom. Uviedol však, že mnohí sa budú pokúšať hľadať v ňom rozhodnutia a veľké titulky, čo je chyba.
Synoda sa totiž zaoberá obnovou Cirkvi v súčasných podmienkach vojen, rozpadu spoločnosti, sekularizácie a paralyzovania demokracie. „Cirkev musí prijímať rozhodnutia, ktoré sa nedostanú na prvé strany novín. Radikálnou výzvou je to, ako môžeme ohlasovať Ježiša v súčasnej situácii a rôznymi spôsobmi,“ zdôraznil britský dominikán.
Vyzdvihol, že obrovskou výzvou je nájsť odpovede na otázky, ako môže evanjelium stále meniť Cirkev a naše životy, a ako môžeme byť dôveryhodnou Cirkvou v meniacich sa realitách.
Predseda Talianskej biskupskej konferencie Matteo Zuppi si všimol, že synoda je predovšetkým skúsenosťou Cirkvi, v ktorej má dialóg zásadný význam. „Nejde o funkčné či operatívne stretnutie, ale o čas na počúvanie, modlitbu a rozlišovanie. V svete, kde je ľahšie polarizovať, preháňať problémy a ničiť iných, my hľadáme to, čo nás spája. Neznamená to však, že neexistujú rozdiely a ťažkosti,“ zdôraznil.
Uviedol, že pracovný text dokumentu nie je len plodom aktuálneho synodálneho zasadania, ale celého trojročného procesu. „V synodálnej aule sa hovorí o všetkom, je tam túžba vysvetliť si nejasnosti, neexistujú témy, ktoré sú cenzurované a o ktorých nemožno hovoriť,“ uviedol.
Uznanie žien
Sestra Nathalie Becquart, ktorá je podsekretárkou Synody biskupov a prvou ženou v histórii, ktorá na tomto zhromaždení získala právo hlasovať, uviedla, že ženy čoraz viac v Cirkvi prejavujú svoje kompetencie a autoritu bez toho, aby na to potrebovali vysviacku.
„Aktuálna synoda ukazuje, že nič nebráni ženám vykonávať dôležité úlohy v Cirkvi a biskupi a kňazi si to čoraz viac uvedomujú,“ zdôraznila francúzska rehoľníčka.
Uviedla, že v Cirkvi skutočne existuje možnosť „iniciatív zdola“, a každý veriaci je povolaný k spoluzodpovednosti podľa vlastnej charizmy. Spomenula francúzskych biskupov, ktorí v mnohých diecézach vymenúvajú okrem generálneho vikára, ktorým je kňaz, aj ženy, čím oceňujú ich talent a flexibilitu.
Sestra Becquart zdôraznila, že na aktuálnom synodálnom zasadnutí bol hlas žien vypočutý s väčšou silou a bol ocenený rovnako ako hlas kardinálov.
Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia
Preložil: M. Lipiak