[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Úloha a autorita biskupa v centre teologicko-pastoračného synodálneho fóra
P:3, 11. 10. 2024 08:30, ZAH



Foto: Biskupstvo Nitra


Rím 11. septembra (TK KBS) „Úloha a autorita biskupa v synodálnej Cirkvi bol názov jedného z dvoch teologicko-pastoračných fór organizovaných v súvislosti so synodou, ktoré sa konalo 9. októbra v Pápežskom patristickom inštitúte Augustinianum v Ríme.

Vystúpenia jednotlivých rečníkov, synodálnych otcov a matiek moderovala profesorka Anna Rowlandsová, členka Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju a vedúca katedry svätej Hildy pre katolícke sociálne myslenie a prax na Durhamskej univerzite vo Veľkej Británii. V Aula Magna inštitútu Augustinianum vystúpili budúci kardinál Roberto Repole, turínsky arcibiskup a susský biskup; sestra Gloria Liliana Franco Echeverri, O.D.N., rehoľná sestra zo Spoločnosti Panny Márie; profesor Carlos Maria Galli, profesor teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Argentíne v odbore kristológie, ekleziológie, dejín teológie a teologickej metódy; profesor Matteo Visioli, kňaz diecézy Parma, a profesor Gilles Routhier, profesor ekleziológie a praktickej teológie na Université Laval v Québecu a na Institut Catholique v Paríži.

Práca „v“ a „pre“ Cirkev

Ako prvého hosťa predstavila Rowlandsová profesora Galliho, ktorý vykreslil postavu biskupov ako „bratov“ a „priateľov“ a zdôraznil koncilovú novinku, ktorá vníma „v episkopáte, v ‚my Božieho ľudu‘, realizáciu Cirkvi na jej púti vo svete“. Tento základ podľa profesora vyjadruje biskupskú postavu zapojenú „v“ a „pre“ Cirkev so synovskou dôstojnosťou ako jej ľud. „Predsedanie“ podľa profesora Galliho zahŕňa rôzne funkcie, najmä ,hlásanie‘ a ,svedectvo‘. Hlavným cieľom musí byť „rozlišovanie chariziem jednotlivcov a spoločenstiev v službe evanjeliovému poslaniu“.

Vzorom biskupskej postavy je vždy Ježiš, schopný „vládnuť službou“. Cirkevná autorita teda nedisponuje „všetkými charizmami“, zdôraznil. Môže „dohliadať“, ale nie „robiť všetko“. Schopnosť delegovať je teda nevyhnutná, bez ohľadu na vlastné slabosti. Profesor Galli uzavrel svoje vystúpenie dvoma otázkami: „Biskupi majú poradcov pre praktické záležitosti, ale majú teologických poradcov?“ a „Biskupi sú zodpovední Bohu, ale ako môžu byť zodpovední celému Božiemu ľudu?“

Vždy závislí od Božieho ľudu

Ako druhý vystúpil arcibiskup Repole, ktorý citoval koncilové texty, ktoré „jasne definujú sviatostnú službu“ ako „službu Cirkvi“. Táto služba však „neznamená“ nezávislosť od časti Božieho ľudu, ktorá mu bola zverená. Turínsky arcibiskup súhlasil s profesorom Gallim a vykreslil postavu biskupa ako niekoho, kto je „schopný zhromaždiť každý dar, ktorý vlieva Duch Svätý“.

Tieto vyjadrenia sa môžu zdať „samozrejmé“, ale vďaka II. vatikánskemu koncilu sa stali skutočnosťou. Koncil priniesol prechod od modelu kňazstva, ktoré sa sústredilo na eucharistiu, k poňatiu ordinovanej služby rozdelenej do troch stupňov, zameranej na hlásanie, slávenie a pastoračné vedenie. Repole zdôraznil, že tento model, odvodený od Ignáca z Antiochie, predstavuje biskupa v malej Cirkvi, kde denne predsedá eucharistii. Takáto vízia aplikovaná na rôzne modely Cirkvi môže vytvoriť prepojenia, ktoré táto synoda môže rozuzliť.

Pustite sa do práce!

Slova sa ujala sestra Gloria Liliana Franco Echeverri, ktorá vyzvala biskupov: „Vaše povolanie z vás robí našich služobníkov a bratov“. Vyžiadala si, aby sa pastieri viac zapojili do agendy Cirkvi, bez toho, aby strácali čas byrokratickými záležitosťami. „Nič nezakrývajte,“ varovala s ohľadom na problematiku zneužívania. Biskup, pokračovala sestra Gloria, je povolaný znižovať sa a pripomínať členom svojej komunity, že „existujú a sú dôležití“.

Ďalším dôležitým bodom je znalosť reality, v ktorej cirkevná autorita pôsobí. „Buďte pokorní a učte sa,“ povedala, pripomínajúc, že časom sa môžu cítiť zastaralí, ale musia sa snažiť „budovať siete, väzby, vzťahy“.

Uprostred zhromaždenia

Profesor Routhier v svojom prejave hovoril o povahe biskupa ako „brata medzi bratmi“. Zdôraznil, že aj keď vykonáva funkcie vedenia, nikdy nie je oddelený od spoločenstva, ktorému predsedá. Pripomenul, že v dokumente Lumen gentium sa najprv hovorí o Božom ľude a až potom o biskupoch. Taká musí byť štruktúra Cirkvi: zhromaždenie, v ktorom má biskup svoje miesto.

Potrebná transparentnosť

Posledným rečníkom bol profesor Matteo Visioli, ktorý sa venoval téme moci, ktorá sa rozdeľuje na dimenzie „poriadok“ a „právomoc“. Rozlíšenie medzi nimi prináša tri dôsledky. Po prvé, služba musí byť zdieľaná, aby sa predišlo monarchistickým tendenciám. Po druhé, biskupi môžu a musia delegovať zodpovednosti na pokrstených veriacich. A po tretie, moc biskupov nesmie brániť povinnosti byť transparentnými.

Zdroj: VaticanNews – česká redakcia
Preložil: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20241011020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]