[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 12. 2024   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Brífing zo štvrtku 10. októbra vo Vatikáne: Synodalita a ekumenizmus
P:3, 11. 10. 2024 08:01, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 11. októbra (TK KBS) Povzbudenie k tvorivosti a „desborde“ – po španielsky „prekypovanie“ – dostali vo štvrtok ráno členovia synody od špeciálneho spravodajcu Giacoma Costu na základe pokynu Generálneho sekretariátu. Počas pravidelného brífingu to oznámil Paolo Ruffini, prefekt Dikastéria pre komunikáciu a predseda Synodálnej informačnej komisie, ktorý 10. októbra vystúpil v Tlačovom stredisku Svätej stolice spolu so Sheilou Peresovou, tajomníčkou tejto komisie.

Záverečné správy prezentované jednotlivými skupinami

Štvrtkové práce synody, na ktorých sa zúčastnilo 342 členov, prebiehali výlučne v menších kruhoch, bez voľných príspevkov, a boli predložené záverečné správy o druhom module práce.

Okrem toho, ako zdôraznil Ruffini, boli na začiatku predložené „niektoré metodické pokyny“ s „výzvou k tvorivosti a prekypovaniu“. Slovo, ktoré vedúci dikastéria spomenul, je použité v španielskom jazyku ako „desborde“ a je rovnaké, aké použil pápež v dokumente Querida Amazonia a ktoré František tiež použil v súvislosti s prácou synody o Amazónii v roku 2019.

Ruffini uviedol, že želaním je, „aby dochádzalo k stále väčšiemu prekypovaniu, zakorenenému v hlbokom nepokoji a živej túžbe“.

Popoludní malo pokračovať zdieľanie a práca na rozlišovaní tretieho modulu Instrumentum laboris, časti „Cesty“, ktorú vo svojom príhovore ilustrovala Peresová, pričom predtým bude nasledovať chvíľa modlitby a meditácie vedená dominikánom Timothym Radcliffom, kardinálom-kandidátom, a úvod do modulu od kardinála Jeana-Clauda Hollericha, generálneho spravodajcu.

Vzájomná výmena darov

Priestor dostali hostia tlačovej konferencie, ktorá sa zamerala na ekumenizmus – prvok, ktorý spolu so synodalitou tvorí nerozlučnú dvojicu.

Kardinál Kurt Koch, prefekt Dikastéria pre podporu jednoty kresťanov, to zhrnul slovami: „Synodálna cesta je ekumenická. A ekumenická cesta môže byť iba synodálna.“ Kardinál vysvetlil, že výmena darov je kľúčová pre obe zložky – synodálnu i ekumenickú – a že každá cirkev sa môže učiť od iných.

Svätosť je najistejšou cestou k jednote

Prefekt zdôraznil, že prítomnosť bratských delegátov na tomto zasadaní je výraznejšia ako na predchádzajúcich, a potvrdil ich účasť na ekumenickej vigílii plánovanej na 11. októbra v spolupráci s komunitou Taizé. Koch pripomenul význam modlitby a spomenul dva koncilové texty, ktorých 60. výročie si pripomíname – Lumen gentium a dekrét o ekumenizme Unitatis redintegratio.

V dialógu nie sú kompromisy, ale základy jednoty kresťanov

Potom vystúpil jeden z bratských delegátov, Job, metropolita Pisidský, a zdôraznil, že dialóg medzi pravoslávnymi a katolíkmi prebieha už 20 rokov a prináša ovocie pre vnútorný život každej cirkvi.

Chránený priestor pre otváranie sŕdc

Martin Warner, biskup z Chichesteru, poznamenal, že na katolíckych synodách je výrazná prítomnosť modlitby a ticha, čo vytvára chránený priestor pre dialóg a tvorivosť pri riešení výziev tohto storočia.

Na každom hlase záleží

Reverendka Anne-Cathy Graberová, pastorka Svetovej mennonitskej konferencie, ktorá sa synody zúčastňuje po prvýkrát, uviedla, že ju prekvapilo pozvanie, keďže jej cirkev je malá a málo známa. Napriek tomu cíti, že každý hlas je dôležitý a že všetci sme údy toho istého Kristovho tela.

Ekumenizmus nie je v kríze

Kardinál Koch vysvetlil, že ekumenizmus čelí niekoľkým výzvam, ale nie je v kríze. Hoci politické postoje niektorých cirkví môžu spôsobovať rozkoly, teologický dialóg pokračuje s cieľom dosiahnuť jednotu.

Význam malých gest

Uistenie, ktoré zdôraznil aj metropolita Pisidský: „Kristova Cirkev zostáva prítomná v teréne, napriek politickým postojom, ktoré vyjadril Kirill, pretože teologický dialóg pokračuje, aby položil pevné základy,“ uviedol.

„Súčasný stav je pohybom, na našej ceste nie je žiadna pauza,“ dodal Koch: „Ekumenické hnutie sa uskutočňuje práve tým, že kráčame spolu, spoločne sa modlíme, spoločne pracujeme. Sám Ježiš,“ uzavrel tento bod, „nekázal kresťanskú jednotu, ale modlil sa za ňu: čo teda môžeme urobiť lepšie, ako sa modliť, aby sa jednota zrodila ako dar Ducha Svätého?“

Možno „to, čo sa očakáva,“ dodala reverendka Graberová, sú „malé symbolické gestá zmierenia, ktoré zatiaľ chýbajú.“ K vzťahu petrovského primátu a synodality kardinál Koch upresnil, že „môžeme potvrdiť, že synodalita a primát nie sú v opozícii, práve naopak: jedno neexistuje bez druhého,“ a dodal, že „primát nie je prekážkou, ale príležitosťou, o ktorej je možné diskutovať a nájsť bod vzájomného stretnutia.“

Pohostinnosť sviatostí, otázka, ktorú je potrebné dôkladne preskúmať

Pokiaľ ide o otázku pohostinnosti v oblasti sviatostí, pripomenulo sa, že pápež zriadil osobitnú pracovnú skupinu a že „v dialógu medzi cirkvami Západu stále neexistuje rovnaká úroveň videnia Cirkvi a sviatostí.“ Podľa Joba existuje nádej, že „sa podarí dospieť k jednotnému dátumu Veľkej noci medzi kresťanmi a pravoslávnymi, ale v súčasnosti je to len želanie.“

V súvislosti s tzv. službami žien prefekt Dikastéria pre podporu jednoty kresťanov vyzdvihol „delikátnosť tejto témy, ku ktorej pápež zriadil desať pracovných skupín, ale ktorou sa už nejaký čas zaoberá aj Dikastérium pre náuku viery: dve študijné komisie nedospeli k jednoznačnému záveru, čo je znakom toho, že je potrebné ďalšie štúdium. Preto je dôležité spojiť nadšenie pre otázky s trpezlivosťou pri štúdiu,“ uzavrel kardinál.

Zdroj: VaticanNews – česká redakcia
Preložil: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20241011018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]