[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Súd rehabilitoval farára Toufara, ktorý je spojený s číhošťským zázrakom
P:3, 10. 10. 2024 11:31, DOM



Hradec Králové 10. októbra (TK KBS) Krajský súd v Hradci Králové dnes rehabilitoval farára Josefa Toufara za nezákonné zatknutie a väzobné stíhanie v roku 1950. Toufara, ktorého meno je spojené s takzvaným číhošťským zázrakom, vo väzbe umučili príslušníci komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Návrh na Toufarovu súdnu rehabilitáciu podal krajský štátny zástupca.

Kňaz Toufar sa stal pravdepodobne najznámejšou obeťou pofebruárového komunistického ťaženia proti Cirkvi. Zomrel vo februári 1950 po krutom mučení vo väzbe. Farár z obce Číhošť na Havlíčkobrodsku sa do súkolia ŠtB dostal potom, čo sa v decembri 1949 počas omši v jeho kostole údajne niekoľkokrát pohol kríž na hlavnom oltári. Dodnes neobjasnený jav sa mal neskôr zopakovať.

Iniciátorom podnetu na Toufarovu súdnu rehabilitáciu bol zakladateľ brnianskeho Múzea českého a slovenského exilu 20. storočia Jan Kratochvíl. Podnet štátnemu zastupiteľstvu spracoval advokát Lubomír Müller, ktorý sa zaoberá rehabilitáciami ľudí utláčanými komunistickým režimom. Keďže Toufar nemal žiadnych potomkov ani súrodencov, ktorí by mohli návrh súdu podať, urobil tak ako oprávnená osoba štátny zástupca.

Pretože Toufar počas vyšetrovania zomrel a súdny proces s ním sa nekonal, nebola doteraz právne vyriešená otázka jeho súdnej rehabilitácie podľa zákona číslo 119/1990. „Dávajú sa mu vyznamenania a stavajú sochy, ale právne vyriešenie veci zatiaľ nikto neriešil,“ povedal Müller. Otvorenie procesu blahorečenia Toufara je podľa neho internou záležitosťou Cirkvi a nie je právnym očistením Toufara z pohľadu svetského práva. V roku 2014 prezident Miloš Zeman udelil Toufarovi in memoriam medailu Za zásluhy.

Komunisti sa rozhodli využiť udalosti takzvaného číhošťského zázraku na diskreditáciu Cirkvi, v ktorej videli prekážku na ceste ku kolektivizácii vidieka. ŠtB v januári 1950 Toufara zatkla a potom sa ho snažila vo valdickej väznici na Jičínsku prinútiť k priznaniu, že pohyb kríža zinscenoval. O údajných sprisahaniach nechal režim tiež natočiť propagandistický film. ŠtB v dokumente predstavila údajný kladkostroj, ktorý – ako sa neskôr ukázalo –, buď nemohol fungovať, alebo by bol na oltári jasne viditeľný. ŠtB využila kauzu aj na proces s cirkevnými predstaviteľmi.

Po roku 1989 bol za podiel na fyzickom mučení kňaza Toufara odsúdený vedúci vtedajšej vyšetrovacej skupiny ŠtB zameranej na takzvaný číhošťský zázrak Ladislav Mácha. V novembri 1999 vtedajší sedemdesiatsedemročný niekdajší príslušník ŠtB poslal pražský mestský súd s konečnou platnosťou na dva roky do väzenia. Po niekoľkých odkladoch kvôli zdravotnému stavu nastúpil do väzenia až v januári 2002, po roku bol po odpykaní polovice trestu podmienečne prepustený.

Zdroj: ČTK / christnet.eu



( TK KBS, ct, ch, ml; pz ) 20241010044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]