[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 12. 2024   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podľa nových kardinálov sa Európa stáva novodobou „perifériou“ Cirkvi
P:3, 09. 10. 2024 15:48, ZAH



Foto: Pixabay.com


Vatikán 9. októbra (TK KBS) Noví kardináli z troch kontinentov uviedli na tlačovej konferencii k Synode o synodalite v utorok 8. októbra, že Cirkev na globálnom juhu má mnoho nemateriálnych darov, o ktoré sa môže podeliť so Západom, vrátane hojnosti kňazských povolaní a živej viery.

„Keď Svätý Otec hovorí o perifériách, domnievam sa, že periférie sú v pohybe a možno smerujú k Európe,“ uviedol tokijský arcibiskup Tarcisio Isao Kikuchi, SVD, v odpovedi na otázku agentúry CNA.

Komentár japonského arcibiskupa o prínose Cirkví mimo Európy zopakovali arcibiskup Ignace Bessi Dogbo z Korhoga na Pobreží Slonoviny a arcibiskup Jaime Spengler OFM z brazílskeho Porto Alegre, ktorí sa rovnako zúčastnili na tlačovom brífingu. Všetci traja sú účastníkmi synody a budú menovaní za kardinálov počas konzistória 8. decembra, ako v nedeľu oznámil pápež František.

„My, ktorí pochádzame z afrických diecéz, môžeme povedať, že sa zdajú byť chudobné z materiálneho hľadiska, ale duchovne sú veľmi bohaté a prežívajú svoju vieru s radosťou. A to je niečo, čo musíme zdieľať s celosvetovou cirkvou,“ uviedol kandidát na kardinála z Pobrežia Slonoviny, Dogbo.

Tokijský arcibiskup tiež poukázal na veľký počet kňazov, ktorí pochádzajú z krajín Ázie, hoci poznamenal, že Japonska sa to bohužiaľ netýka. „Na jednom z bodov synodálneho zhromaždenia sme diskutovali o výmene darov medzi cirkvami. Doteraz sa to chápalo tak, že bohaté Cirkvi, tie, ktoré majú peniaze a zdroje, podporujú chudobné krajiny, ako sú tie v Ázii a Afrike,“ uviedol Kikuchi. „Avšak s rastúcim počtom kňazov prichádzajúcich z Ázie a Afriky sa táto výmena mení... z rozvojových krajín do rozvinutých.“

Spengler, predseda Brazílskej biskupskej konferencie a od roku 2023 aj predseda Latinskoamerickej biskupskej rady (CELAM), povedal, že Brazília a ďalšie latinskoamerické krajiny oslavujú výročie príchodu prisťahovalcov z Nemecka, Talianska a ďalších krajín.

„Títo prisťahovalci podporili proces evanjelizácie v Latinskej Amerike v inom historickom kontexte, ako je ten náš, a urobili to veľmi dobre. Ak dnes máme v Latinskej Amerike silnú a živú kresťanskú tradíciu, vďačíme za to prisťahovalcom.“ Arcibiskup poznamenal, že prisťahovalci boli odvážni, keď pred 200 rokmi opustili svoje vlastné krajiny a vydali sa cez oceán.

Dodal však, že najdôležitejšie je, že so sebou priniesli katolícku vieru. Zdôraznil, že dnešnou výzvou pre Cirkev v tradične kresťanských krajinách je pochopiť, ako vieru predstaviť ďalším generáciám.

Zdroj: CNA/Cirkev.cz



( TK KBS, cn, ci, ml; pz ) 20241009041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]