[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 30. 10. 2024   Meniny má Šimon, Šimona      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dajme si pozor na to, ako uvažujeme o synode, píše pre Nové mesto Cyril Dunaj
P:3, 07. 10. 2024 16:08, DOM



Foto: ČaV, Martin Prasek


Bratislava 7. októbra (TK KBS) Dajme si pozor na to, ako uvažujeme o synode, píše pre Nové mesto Cyril Dunaj. Jeho text prinášame v plnom znení. 

Druhé zasadanie Synody o synodalite, ktoré sa práve odohráva vo Vatikáne, má za cieľ prehĺbiť hlavnú myšlienku tohto synodálneho procesu, a to: ako byť synodálnou Cirkvou.

Pred pár dňami sa začalo druhé zasadnutie XIV. riadneho generálneho zhromaždenia Synody o synodalite, ktorého cieľom je prehĺbenie poznania toho, čím Cirkev v skutočnosti je, a snaha, aby lepšie slúžila svojmu poslaniu. Synodalita totiž nie je cieľom sama osebe.

Súčasná synoda nadväzuje na Druhý vatikánsky koncil a istým spôsobom chce byť jeho aktualizáciou: byť v dialógu s potrebami, túžbami a bolesťami ľudí dneška, aby Cirkev mohla lepšie a zrozumiteľnejšie ohlasovať to, k čomu je pozvaná: radostnú zvesť.

Čo očakávať od synody

Synoda vzbudzuje rôzne očakávania, ale aj obavy. Čo teda môžeme a čo by sme nemali očakávať od tohto zasadania? Nemali by sme si myslieť, že synoda ide meniť učenie Cirkvi alebo rušiť hierarchiu. Na to nemá právomoci.

Obavy v tomto smere vychádzajú možno z toho, že v rámci synodálnych stretnutí na rôznych úrovniach sa otvárali témy, ktoré by mohli k tomu viesť. Je však potrebné rozlišovať medzi rozprávaním sa o niečom, čo by mohlo byť aj v rozpore s učením, a jeho zmenou, pretože to nie je to isté.

Keď sa skončí zasadanie vo Vatikáne, synodalita neupadne do zabudnutia

Nemali by sme očakávať ani nejaké zásadné rozhodnutia okrem procesov, ktoré sú už rozbehnuté. Namiesto očakávaní alebo čakania na niečo zásadné by sme mali začať každý od seba a tam, kde sa nachádzame. Od prvého väčšieho kresťanského spoločenstva, ktorým je farnosť, a pokračovať aj na úrovni diecézy.

Synodalita by sa nemala žiť len na rímskej, kuriálnej úrovni, ale predovšetkým na lokálnej úrovni. To závisí od nás, od toho, ako laici spolupracujú s kňazmi a kňazi s laikmi, ako biskupi počúvajú kňazov a laikov a ako sa počúvajú medzi sebou navzájom. Takto môžeme žiť synodálnym spôsobom už teraz a mali by sme ho prehlbovať a aplikovať neustále.

Plody synodálneho procesu

Za tri roky od svojho začiatku priniesol synodálny proces už mnohé plody: uvedomenie si dôstojnosti krstného kňazstva, široké zapojenie laikov v jeho prvej fáze a mnohé lokálne stretnutia, ktoré niekde určitým spôsobom našli svoje pokračovanie.

Potom sú to rôzne dokumenty, ktoré panoramatickým spôsobom mapujú situáciu Cirkvi vo svete. Samotná metóda rozhovoru v Duchu je metodologickým nástrojom, ktorý sa osvedčil.

Ďalším konkrétnym plodom sú skupiny na štúdium určitých otázok, ktoré zriadil pápež František. Toto sú už konkrétne plody synodálneho procesu, ktoré sa môžu len znásobovať.

Keď sa o pár týždňov skončí zasadanie vo Vatikáne, synodalita neupadne do zabudnutia ani napriek tomu, že niekde sa o nej ani nevie, lebo toto je cesta Cirkvi pre tretie tisícročie, ako povedal pápež František.

Samozrejme, proces jej aplikácie do každodenného života Cirkvi na jej rôznych úrovniach si vyžaduje istý čas a aj aktérov, ktorých možno ešte nie je veľa.

Tri roky poukázali na to, že je potrebné rozšíriť si obzor a dívať sa na Cirkev z univerzálnej perspektívy, ktorá vychádza z partikulárnych kontextov a skúseností. Cirkev nie je „európska“. Preto niektoré riešenia nemožno aplikovať všade rovnako (potreba inkulturácie).

V Cirkvi sa stále viac a viac chápe, že jednota a harmónia nie sú uniformitou, ale že si vyžadujú a oceňujú odlišnosti. V čase, keď polarizácia preniká aj do cirkevných štruktúr, je dôležité nezostať len na úrovni rozdielnosti názorov, ale „rozšíriť svoje vnútro“, aby sme dospeli ku skutočnej jednote a harmónii. Koniec koncov, toto je dynamika trojičného života, na ktorom sme povolaní byť účastní a žiť ho, a to aj na úrovni myslenia.

Už od začiatku svojho pontifikátu pápež František neustále zdôrazňuje potrebu a dôležitosť rozlišovania vo svetle evanjelia, ktoré sa spolu s rozhovorom v Duchom stáva „metódou Cirkvi“. Rozlišovať vo svetle evanjelia a nie vo svetle kategórií tohto sveta cez zjednodušené schémy a alternatívy, to je výzva a podmienka pre správne pochopenie synodality a synody.

Rozdiel medzi tým, ako je synoda prezentovaná, a tým, čím skutočne je

Prebiehajúci synodálny proces je v médiách prezentovaný možno viac z tej senzačnej stránky – cez niektoré témy alebo cez optiku akéhosi cirkevného boja, v ktorom sa rôzne skupiny snažia presadiť svoje myšlienky. To všetko neprispieva k pozitívnemu obrazu o synode.

Dívať sa na synodu cez určité kategórie je veľkým pokušením

Ak sa dívame na synodu cez sociologické alebo politologické kategórie, vidíme len určité progresívne alebo konzervatívne frakcie a skupiny a synodálne zhromaždenie ako parlament, kde sa hlasuje o návrhoch.

Je to veľké pokušenie najmä pre médiá, ale je to zároveň aj nepochopenie pravej podstaty Cirkvi (aj keď sociologický aspekt je v nej stále prítomný, pretože sme ľuďmi), ktorá je evanjeliová a neredukuje sa len na tieto kategórie.

To je to, čo nám neustále pripomína pápež František a možno sa nám to zdá už trochu „otrepané“: hlavným protagonistom synody je  Duch Svätý a to, že synoda nie je parlamentom.

Ak si nedáme námahu prekonať to prvoplánové čítanie skutočností, nepochopíme ani synodu, ani Cirkev, ba dokonca ani evanjelium.

Zdroj: nm.sk



( TK KBS, cd, ml; pz ) 20241007041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]