[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 12. 2024   Meniny má Edmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podpora plodnosti je investíciou, nie sociálnym výdavkom, tvrdí FAFCE
P:3, 03. 10. 2024 13:21, ZAH



Foto: Vatican Media


Brusel 3. októbra (TK KBS) Federácia katolíckych združení rodín v Európe apeluje na Brusel o úplne nový prístup k demografickej kríze. Podpora plodnosti a prorodinná politika nemôžu byť vnímané ako sociálne výdavky, ale ako investície s ekonomickým charakterom, hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas predseda Federácie Vincenzo Bassi.

Počas apoštolskej cesty do Belgicka a Luxemburska pápež František viackrát upozornil na problém „prázdnych kolísok“, teda na demografickú krízu, s ktorou sa potýka celá Európa. Krajiny s najnižšou plodnosťou sú dnes Taliansko, Španielsko a Malta. Žiadny z 27 členov Európskej únie nedosahuje takzvaný ukazovateľ náhrady generácií, ktorý demografi stanovili na úrovni 2,1 dieťaťa na ženu. Avšak, ako vyplýva z údajov z minulého roka, v 9 krajinách sa podarilo zvrátiť negatívny trend a koeficient plodnosti tam začína rásť, medzi inými aj vďaka konzistentnej prorodinnej politike.

Vincenzo Bassi poznamenáva, že demografická kríza je kontinentálnym problémom, a preto by mala byť posudzovaná aj na úrovni EÚ. Brusel by mal vnímať prorodinnú politiku nielen v sociálnych, ale aj v ekonomických termínoch. To nie sú náklady, ale investície, ktoré sa vracajú vo forme hospodárskeho rastu – hovorí predseda Federácie. Dodáva, že „správne definovanie demografickej politiky ako investičnej politiky by umožnilo celej Európskej únii pozrieť sa do budúcnosti prostredníctvom zamerania sa na spoločnosti, a tým aj na ľudský kapitál.“

Podľa Bassiho je nevyhnutná aj bližšia spolupráca medzi štátmi, ktoré sa už efektívne zapojili do podpory plodnosti. Týmto spôsobom by mohli „podporiť Európsku komisiu a samotný Európsky parlament, aby sa pokúsili urobiť otázku demografie spoločnou záležitosťou, interpretovanou podľa kritérií, ktoré sú predovšetkým ekonomické, a nie len sociálne“ – dodáva predseda Federácie katolíckych združení rodín v Európe.

Zdroj: VaticanNews – poľská redakcia
Preložil: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20241003054   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]