[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 12. 2024   Meniny má Edmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán na konferencii OBSE: „Ľudské práva“ nesmú byť len rétorickým trikom
P:3, 03. 10. 2024 12:25, ZAH



Foto: Peter Zimen


Varšava 3. októbra (TK KBS) „Je dôležité, aby sa pojem ,ľudských práv‘ používal opatrne a obozretne, aby sa nestal rétorickou hračkou, ktorá sa donekonečna rozširuje podľa momentálnych rozmarov doby,“ uviedol zástupca Svätej stolice P. Richard Gyhra na Varšavskej konferencii ľudskoprávnej dimenzie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Táto akcia je jednou z najdôležitejších platforiem pre dialóg o ľudských právach a schádza sa na nej viac než tisíc účastníkov.

Vo svojom vystúpení počas prvého dňa zasadania Mons. Richard Allen Gyhra, zástupca Vatikánu pri OSN a OBSE vo Viedni, poďakoval v mene Svätej stolice organizátorom kongresu – Malte, ktorá je predsedníckou krajinou OBSE, a Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR). Poďakoval tiež Poľsku ako hostiteľovi tejto konferencie, na ktorej sa zúčastňujú zástupcovia vlád a organizácií občianskej spoločnosti. Vyjadril poľutovanie nad tým, že nebolo možné dosiahnuť konsenz ohľadom rozhodnutí pre Implementačné zasadanie ľudskoprávnej dimenzie:

„Tento status quo, ktorý pretrváva už niekoľko rokov, totiž neodráža iba všeobecnú politickú situáciu či niektoré nedoriešené detaily, ale podstatnejšie nezhody ohľadom samotného chápania či výkladu ľudských práv a základných slobôd,“ upozornil. „Moja delegácia často vyjadrovala znepokojenie z dôsledkov tých prístupov, ktoré majú tendenciu vytrhávať práva z ich príslušného kontextu, obmedzovať rozsah ich uplatňovania alebo umožnňovať zmenu ich významu a výkladu a popierať ich univerzálnosť,“ dodal Gyhra.

Zástupca Vatikánu dodal, že s výkladmi záväzkov OBSE, ktoré prijali niektoré štáty alebo skupiny nemožno zaobchádzať tak, ako by boli dohodnuté konsenzom, a nemožno sa teda týmito stanoviskami riadiť. „Takýto prístup, rovnako ako ten, ktorý považuje ľudské práva a základné slobody za výsady udelené štátom (ktoré môžu následne byť odňaté, kedykoľvek si to autorita praje), má tendenciu vytvárať ,kategórie‘ práv a ich nositeľov, čo podkopáva samotnú myšlienku ,univerzálnosti‘ ľudských práv,“ dodal. Zároveň zdôraznil, že je dôležité previesť teóriu do praxe. „Je dôležité, aby bol pojem ,ľudských práv‘ používaný presne a uvážlivo, aby sa nestal rétorickou hračkou, ktorá sa donekonečna rozširuje, aby uspokojila pomíňajúce rozmary doby,“ zdôraznil.

Zástupca Svätej stolice dodal, že absencia takého spoločného chápania má tiež dôsledky pre bezpečnosť a spoluprácu medzi štátmi. „Pápež František si toho všimol, keď poukázal na to, že ,v minulých desaťročiach boli urobené pokusy zaviesť nové zákony, ktoré nie sú plne v súlade s tými pôvodne definovanými a nie sú vždy prijateľné‘ (...). Takéto ideologické kolonizácie spôsobujú rany a rozdelenie medzi štátmi, miesto aby podporovali budovanie mieru.“

Zástupca Svätej stolice zdôraznil, že je potrebné vytvárať nové prístupy. „Moja delegácia je presvedčená, že je nevyhnutné zjednotiť sa na spoločnom chápaní záväzkov OBSE v rámci ,tretieho koša‘, ako aj na univerzálnych zásadách ľudských práv a základných slobôd, ktoré sú základom ľudskej dimenzie,“ zdôraznil. Naznačil, že je potrebné zamerať sa na spoločne dohodnuté záväzky, „skôr než na zavádzanie pojmov, ktoré sa môžu ukázať ako rozdeľujúce.“

Varšavská konferencia OBSE o ľudskej dimenzii je akciou organizovanou predsedníckym štátom OBSE – v súčasnosti Maltou – a Úradom pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR). Zúčastňuje sa jej viac než 1 000 účastníkov – zástupcov vlád a organizácií občianskej spoločnosti. Konferencia potrvá do 11. októbra. V jej rámci prebehne množstvo tematických zasadnutí venovaných ľudským právam, medzinárodnému humanitárnemu právu, základným slobodám, otázkam právneho štátu a demokratickým inštitúciám.

Zdroj: Vatican News – poľská sekcia
Preložil: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20241003048   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]