[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 12. 2024   Meniny má Edmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Odvážny dialóg je potrebný na prekonanie nenávisti a vojny
P:3, 03. 10. 2024 11:50, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 3. októbra (TK KBS) Pápež František napísal predslov k novej knihe Andreu Riccardiho „Slová mieru,“ ktorá obsahuje prejavy zakladateľa komunity Sant’Egidio pri príležitosti výročia Medzináboženského mierového stretnutia v duchu Assisi z roku 1986, iniciovaného pápežom sv. Jánom Pavlom II.

Túto knihu, „Slová mieru,“ vnímam ako svedectvo o dlhej ceste, ktorá sa začína Medzináboženským mierovým stretnutím v Assisi v roku 1986, iniciovaným svätým pápežom Jánom Pavlom II., a pokračuje až dodnes. Zbierka textov Andreu Riccardiho, prednesených v rámci týchto každoročných stretnutí, odráža aktuálne problémy, hrozby vojny a nádeje na mier. Okrem toho sa tu prejavujú aj „energie“ a nádeje, ktoré vyvoláva dialóg medzi náboženstvami a veriacimi. Tieto pocity nám vždy pomáhajú nezúfať si a veriť, že mier je možný.

Videnie pápeža Wojtyłu, ktorý zhromaždil náboženstvá do Assisi, aby sa modlili vedľa seba, a nie proti sebe, bolo odvážne. Studená vojna stále pokračovala a časy boli hrozivé. Náboženstvá mohli na jednej strane predstavovať zdroje pre mier, no na druhej strane podporovať alebo posväcovať konflikty.

Podujatie v Assisi ohromilo svet svojou novotou. Tí, ktorí zažili 27. október v Assisi, vnímali ho, aj keď len z diaľky, ako historickú udalosť. Ako to často býva pri historických udalostiach, objavili sa aj kontroverzie. Otázkou bolo, ako pokračovať po veľkej udalosti v Assisi. Ján Pavol II. na konci stretnutia povedal: „Niet mieru bez nezlomnej vôle dosiahnuť mier. Mier čaká na svojich prorokov“ (Ján Pavol II., Assisi, 27. október 1986).

Assisi „nemohlo a nemalo zostať izolovanou udalosťou,“ ako som sám povedal pri prijatí náboženských vodcov v Ríme na záver Medzinárodného mierového stretnutia 30. septembra 2013: „Pokračovali ste v tejto ceste a zvýšili ste jej dynamiku, zapojením významných osobností zo všetkých náboženstiev, ako aj sekulárnych a humanistických zástupcov do dialógu.“

„Obzvlášť v týchto mesiacoch,“ povedal som vtedy, „cítime, že svet potrebuje ducha, ktorý oživoval toto historické stretnutie. Prečo? Pretože svet tak veľmi potrebuje mier. Nie! Nikdy sa nesmieme zmieriť s bolesťou celých národov, ktoré sú rukojemníkmi vojny, biedy a vykorisťovania. Cesta Assisi, po rokoch nasledujúcich po roku 1986, bola aktom dôvery v modlitbu a dialóg pre mier.“

Táto cesta zhromaždila jednotlivcov z rôznych náboženských perspektív a putovala do rôznych častí sveta. Najprv dvakrát v rímskej štvrti Trastevere, potom do Varšavy v roku 1989, keď mal padnúť Berlínsky múr, alebo do Bukurešti. V roku 1998 pripravila cestu pre prvú apoštolskú cestu pápeža Jána Pavla II. do pravoslávnej krajiny. „Duch Assisi“ v praxi dialógu a priateľstva vytvoril mužov a ženy mieru z rôznych náboženstiev, ktoré boli po stáročia vzdialené alebo nepriateľské.

Cesta, ktorú sledujeme „každý rok, naznačuje smer: odvahu dialógu.“ Náboženskí vodcovia sú povolaní byť skutočnými „dialógovými partnermi,“ ktorí pracujú na budovaní mieru nielen ako sprostredkovatelia, ale ako autentickí mediátori. Každý z nás je povolaný byť remeselníkom mieru, zjednocovať a nerozdeľovať, tlmiť nenávisť a nie ju udržiavať, otvárať cesty pre dialóg a nestavať nové múry!

Je potrebné viesť dialóg, stretávať sa a vytvárať kultúru dialógu a kultúru stretnutia vo svete. Na tejto ceste sa náboženské svety priblížili k sebe. Hoci pretrvávajú oblasti a situácie fundamentalizmu, čo je znepokojujúce, v 21. storočí došlo k hlbokej zmene vo vzťahu medzi veriacimi rôznych náboženstiev, ktorí začali považovať dialóg za rozhodujúci.

Myslím konkrétne na Dokument o ľudskom bratstve pre svetový mier a spolužitie, ktorý som podpísal s veľkým imámom Al-Azharu, Ahmadom Al-Tayyebom, v roku 2019. Avšak dnes je potrebné ešte viac dialógu. Obzvlášť v tomto období, keď máme toľko otvorených konfliktov a hrozieb vojen, si uvedomujeme, že „svet sa dusí bez dialógu“ (Pápež František, 15. júna 2014).

Je potrebný otvorený, úprimný a neustály dialóg. Náboženstvá vedia, že „dialóg a modlitba spolu rastú alebo chradnú. Vzťah človeka s Bohom je školou a výživou dialógu s ľuďmi“ (Pápež František, 30. septembra 2013). Z tohto dôvodu je na ceste, ktorú podnikáme v duchu Assisi, s podporou komunity Sant’Egidio, modlitba vždy ústrednou dimenziou. Veríme totiž v pokornú a jemnú silu modlitby.

Po roku 1989 sa svet globalizoval, zjednocoval sa v mnohých aspektoch, ako je financie a obchod, komunikácia. Zároveň však zostal hlboko rozdelený. Toto rozdelenie bolo živené duchom podozrievania, ktorý nielen udržiaval, ale aj posilňoval vojenské aparáty. Ide o modlárstvo ozbrojenej sily: počnúc vývojom jadrových, chemických a biologických zbraní, obrovskými a rastúcimi možnosťami, ktoré ponúkajú nové technológie, vojna nadobudla nekontrolovateľnú deštruktívnu moc. Pravda je taká, že ľudstvo nikdy nemalo nad sebou toľko moci a nič nezaručuje, že ju bude používať správne (Fratelli Tutti). Andrea Riccardi správne píše na týchto stranách: „Žijeme v čase, keď príliš veľa ľudí môže viesť vojnu a majú k dispozícii strašné zbrane.“

Ale nie sme ochromení strachom, aj keď sme znepokojení. Nezmierujeme sa s dominanciou sily a agresie. Neodmietame dialóg, nenechávame ducha nenávisti a vojny, aby prenikol do náboženských svetov a sŕdc veriacich. Nevraciame sa späť na ekumenickú a medzináboženskú cestu mnohých rokov, ako by to chcel duch rozdelenia a zla! „Náboženstvá nemôžu byť použité na vojnu. Iba mier je svätý a nikto by nemal používať meno Boha na požehnanie teroru a násilia,“ povedal som počas jedného z týchto stretnutí (Pápež František, Rím, 25. októbra 2022).

Na ceste dialógu, priateľstva a modlitby sme si uvedomili, že mier je svätý a meno Boha sa nesmie používať na boj alebo terorizovanie! Toto povedomie je rozšírené a zakorenené medzi jednoduchými veriacimi, ktorí túžia po mieri. Ich modlitba a modlitba tých, ktorí trpia vojnou, podporujú dialóg.

Takto, tvarovaní mnohými rokmi priateľstva, predstavujú veriaci, a najmä náboženskí lídri a predstavitelia, „sieť mieru, ktorá chráni svet a obzvlášť tých najzraniteľnejších“ (Pápež František, 30. septembra 2013). Táto kniha sleduje konštruktívne momenty tejto siete. Z tohto dôvodu opakujem, čo som povedal pri účasti na jednom zo stretnutí v duchu Assisi, organizovanom Sant’Egidiom, pred Koloseom: „Ak vidíte vojny okolo nás, nezmierujte sa s tým! Národy túžia po mieri!“

Zdroj: VaticanNews – anglická redakcia
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, en, ml; pz ) 20241003044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]