[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 06. 10. 2024   Meniny má Natália      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spišská Kapitula privítala opäť chrámových hudobníkov z celého Slovenska 
P:3, 30. 09. 2024 10:27, DOM



Foto: František Beer


Spišská Kapitula 30. septembra (TK KBS) Už po druhýkrát sa chrámoví hudobníci, kňazi, bohoslovci a záujemcovia o cirkevnú hudbu stretli v priestoroch Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule, aby spoločne uvažovali nad otázkou „Ako dosiahnuť aktívnu účasť veriacich na liturgickom speve.“ Pozvanie prijalo takmer sto záujemcov. Stretnutie otvorili krátkymi príhovormi predseda Hudobnej subkomisie Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (HS LK KBS) Mons. Marek Forgáč, člen HS LK KBS Mons. Ján Kuboš a rektor Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka Peter Majda.

Prvú prednášku pripravil hosť z Českej republiky Aleš Písařovic, kňaz Ostravsko-opavskej diecézy, ktorý od roku 2016 pôsobí ako kaplán pre organistov a mládežnícke zbory. Prítomným predstavil možnosti vzdelávania, ktoré moravské diecézy ponúkajú cirkevným hudobníkom prostredníctvom centier pre liturgickú hudbu. Uvažoval tiež nad praktickými možnosťami rozvoja aktívnej účasti na liturgickom speve prostredníctvom pravidelných nácvikov a využívania moderných technológií.

Druhým hosťom bol prof. Wiesław Delimat, vedúci Katedry cirkevnej hudby na Pápežskej univerzite Jána Pavla II. v Krakove, a zároveň riaditeľ Arcidiecéznej hudobnej školy kardinála Františka Macharského v Krakove. Prof. Delimat predstavil vývoj vzdelávania chrámových hudobníkov v Krakovskej arcidiecéze od Druhého vatikánskeho koncilu. Zdôraznil, že „Krakovská arcidiecéza mala šťastie na arcibiskupov, ktorí boli vizionármi, ako kardinál Wojtyła, kardinál Macharski či kardinál Dziwisz.“ Vyzdvihol podporu arcidiecézy a ochotu spolupracovať s viacerými inštitúciami. Spomenul aj významnú pomoc kardinála Macharského, ktorý Arcidiecéznej hudobnej škole venoval klavír, na ktorom sa sám v detstve učil hrať.

Po spoločnom obede nasledovala prednáška pedagóga a organistu z Maďarska – Domonkosa Farkasa. Vo svojom príspevku sa zaoberal využívaním starobylých nápevov gregoriánskeho chorálu s prekladmi latinských textov do národných jazykov. V Maďarsku v roku 1985 vznikol spevník Éneklö Egyház, ktorý pracuje práve s adaptáciami gregoriánskych spevov v maďarskom jazyku. Farkas uviedol, že „o tento typ adaptácie neskôr prejavili záujem aj Konferencia katolíckych biskupov USA a hudobné spoločnosti vo Veľkej Británii.“

Záverečnú prednášku pripravil renomovaný rakúsky organista a kňaz Konstantin Reymaier, ktorý sa prítomným prihovoril prostredníctvom videa. Vo svojom prejave sa venoval praktickým aspektom organového sprievodu liturgie – dodržiavaniu rytmických hodnôt, frázovaniu a zásadám správnej predohry. Pripomenul, že „spev je prejavom emócií a dnešný človek je často uzavretý a trpí rôznymi predsudkami, ako napríklad: ‚Čo ak mám škaredý hlas? Neviem spievať,‘ a práve kvôli týmto predsudkom sa nezapája do spoločného spevu.“

Priestor na diskusiu účastníci využili na rozličné otázky z oblasti cirkevnej hudby. Zaujímali sa o projekt Katolíckeho spevníka, o novú tvorbu, využívanie antifonálnych spevov v liturgii, možnosti štúdia gregoriánskeho chorálu či o systematické vzdelávanie chrámových hudobníkov mimo školský systém.

Po komentovanej prehliadke Katedrály sv. Martina a Diecézneho múzea v Spišskej Kapitule vyvrcholil program Celoslovenského stretnutia chrámových hudobníkov slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval spišský pomocný biskup Mons. Ján Kuboš. Vo svojom príhovore biskup Kuboš rozoberal rozdiel medzi latinskými slovami „servitium“ a „ministerium“: „V slovenčine obe tieto slová prekladáme ako služba. Je však rozdiel medzi podaním pohára vody smädnému, čo je servitium, a venovaním svojho času, schopností a talentu a ochotou slúžiť a vzdelávať sa popri rodine a pracovných povinnostiach, čo je ministerium.“

Svätú omšu hudobne sprevádzal zbor Gregoriana pod vedením Mareka Kleina a organista František Beer. Organizátori ďakujú za pomoc pri realizácii podujatia predstaveným a bohoslovcom Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule, Spišskému biskupstvu a Penziónu St. Martin.

TK KBS informoval Jozef Vaško



( TK KBS, jv, ml; pz ) 20240930052   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]