[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 09. 2024   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavitelia palestínskej cirkvi vyzvali na väčšiu solidaritu a hovorili o potrebe nádeje
P:3, 26. 09. 2024 16:12, DOM



Foto: Peter Zimen


Bratislava 26. septembra (TK KBS) V Bratislave sa vo štvrtok 26. septembra stretli predstavitelia palestínskej cirkvi, aby vyzvali na väčšiu solidaritu s Palestínčanmi a hovorili o potrebe nádeje, ktorá je základom viery.
Stretnutie pripravila  Rada pre ekumenizmus Konferencie biskupov Slovenska (KBS)  v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity v Trnave.

Na stretnutí sa zúčastnil apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli, ako aj niektorí ďalší zástupcovia diplomatického zboru v Slovenskej republike. Mons. Jána Oroscha, predsedu Rady pre ekumenizmus KBS zastupoval generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Mons. Peter Šimko. Za Teologickú fakultu Trnavskej univerzity bola prítomná prodekanka Prof. Mária Šmidová. Účastníkmi priateľského stretnutia boli aj niekoľkí študenti a zástupcovia kresťanských komunít na Slovensku. Program moderoval prodekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity Jozef Žuffa.

Palestínska delegácia Najvyššieho prezidentského výboru pre cirkevné záležitosti štátu Palestína navštívila v predošlých dňoch Viedeň. Ďalej sa skupina presunula do Maďarska a na Slovensko a v najbližších dňoch bude cestovať do Slovinska a Chorvátska. Svojou prítomnosťou nabáda k dosiahnutiu mieru vo Svätej zemi a snaží sa prispieť k šíreniu mentality spravodlivosti a pokoja.

Apoštolský nuncius Girasoli sa vyjadril, že „mier nemá byť iba snom, ale realitou, ktorú možno dosiahnuť iba spoluprácou a úprimným dialógom“. Pripomenul tiež, že pápež František neprestáva opakovať, aká je potrebná nádej a že „Svätá Stolica vyzýva k dosiahnutiu mieru všade tam, kde chýba“.

Predstaviteľka výboru Amira Hananiová sa vo svojom príhovore poďakovala za otvorené srdcia prítomných a pripomenula nevyhnutnosť rešpektovania medzinárodného práva, ľudských práv a potrebu jasne odmietať násilie v akejkoľvek podobe. „Bolí nás, keď pri cestách po svete, zisťujeme, že mnohí nevedia o prítomnosti kresťanov na území Palestíny,“ dodala. Vydala svedectvo o jednote a vzájomnej pomoci kresťanov, ako aj ľudí iného náboženského presvedčenia vo Svätej zemi napriek tomu, že zažívajú nepokoje a neraz aj frustráciu. Prítomných vyzvala, aby ľuďom žijúcim v Palestíne „pomohli nie opustiť Palestínu, ale aby im dodávali silu zotrvať“.

Súčasťou delegácie bol aj Sandro Tomašević pôvodom z Chorvátska, ktorý už desať rokov žije vo Svätej zemi v rámci františkánskej kustódie a je správcom farnosti v Betleheme. Povedal, že vo Svätej zemi sa kresťania snažia žiť podľa vzoru svojho Učiteľa, a teda vytvárať predovšetkým jednotu. „Nenásilný postoj je cesta k dosahovaniu bratstva,“ dodal.

„Pri návštevách po svete prosíme zástupcov cirkví a predstaviteľov rôznych krajín, aby sa aj oni stali nástrojmi pokoja, mierotvorcami,“ povedal vo svojom prejave Fadi Diab, rektor Anglikánskej cirkvi sv. Andreja. „Je to misia každého z nás, nielen pre ľudí z palestínskej komunity,“ dodal Diab.
Svätá zem je kolískou kresťanstva a teraz sa zdá, že „kresťania v Gaze zažívajú poslednú kapitolu kresťanstva“. Pred vojnou žilo v Gaze približne 1 200 kresťanov, 5 percent z nich bolo doteraz zabitých, 30 percent opustilo krajinu. Kresťanská menšina je čoraz menšia. Podľa pastora bola Gaza v prvých storočiach dôležitým centrom kresťanstva. Na Západnom brehu stále žije približne 50 000 miestnych kresťanov, polovica z nich v Betleheme a jeho okolí. „Bez spravodlivosti nebude mier,“ povedal anglikánsky kňaz. Spravodlivosť je predpokladom mieru vo Svätej zemi.

Na stretnutí tiež zaznelo, že „v Pásme Gazy ľudia nie sú v bezpečí, strácajú nádej a prestávajú veriť v existenciu ľudských práv a demokracie“. Preto zástupcovia delegácie prosia, aby zaznieval s väčšou naliehavosťou a odvahou hlas za nastolenie zmierenia a mieru medzi ľuďmi a štátmi vo Svätej zemi.
 



( TK KBS, kj ) 20240926029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]