[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 06. 10. 2024   Meniny má Natália      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Zabráňte rizikám negatívneho vplyvu umelej inteligencie
P:3, 23. 09. 2024 15:28, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 23. septembra (VaticanNews) V príhovore odovzdanom Pápežskej akadémii vied pápež František vyjadruje znepokojenie nad silným vplyvom ľudstva na prírodu a ekosystémy a vyzýva nás, aby sme zvážili prínosy a vážne negatívne dôsledky umelej inteligencie, ktorá môže „formovať verejnú mienku, ovplyvňovať spotrebiteľské rozhodnutia a zasahovať do volebných procesov“. Svätý Otec odporúča zvážiť „nezmeniteľne ľudský a etický rozmer vedeckého a technologického pokroku“.

V úvode svojho príhovoru pápež František zdôrazňuje význam odbornej spolupráce, keď píše: „Váš výskum a odborné znalosti sú veľmi dôležité v zložitom svete, v ktorom žijeme“. Svätý Otec ďakuje „za výber témy Antropocén a umelá inteligencia, aby sa prehĺbila na tohtoročnom plenárnom zhromaždení“.

„Všetkých nás čoraz viac znepokojuje silný vplyv ľudstva na prírodu a ekosystémy“ pripomína rímsky biskup a dodáva: „Niektorí členovia vašej Akadémie boli medzi prvými, ktorí identifikovali rastúci vplyv ľudských aktivít na stvorenstvo a skúmali riziká a problémy s ním spojené. Antropocén skutočne odhaľuje svoje čoraz dramatickejšie dôsledky pre prírodu a ľudí, najmä v oblasti klimatickej krízy a straty biodiverzity“.

Svätý Otec vyjadruje v posolstve svoju vďačnosť a výzvu, nech sa „Pápežská akadémia vied naďalej venuje takýmto otázkam s osobitným zreteľom na ich dôsledky pre chudobných a marginalizovaných. Veda vo svojom úsilí o poznanie a pochopenie fyzického sveta nesmie nikdy strácať zo zreteľa význam využívania týchto poznatkov na službu a podporu dôstojnosti osôb a ľudstva ako celku“.

Zároveň pápež oceňuje „zámer akadémie venovať na rôznych konferenciách pozornosť marginalizovaným a chudobným ľuďom tým, že do svojich rozhovorov zapojí aj pôvodné obyvateľstvo a jeho múdrosť“.

Pred nami stoja „výzvy, ktoré predstavuje pokrok v oblasti umelej inteligencie. Takýto vývoj môže byť pre ľudstvo prospešný, napríklad podporou inovácií v oblasti medicíny a zdravotnej starostlivosti, zároveň môže byť pomocou pri ochrane prírodného prostredia a umožniť udržateľné využívanie zdrojov v súvislosti so zmenou klímy. Ako však vidíme, môže mať aj vážne negatívne dôsledky pre obyvateľstvo, najmä pre deti a zraniteľné dospelé osoby. Okrem toho treba uznať a zabrániť rizikám manipulatívneho využívania umelej inteligencie na formovanie verejnej mienky, ovplyvňovanie spotrebiteľských rozhodnutí a zasahovanie do volebných procesov“, upozorňuje Svätý Otec.

„Tieto výzvy nám pripomínajú nezmeniteľný ľudský a etický rozmer každého vedeckého a technického pokroku“, pripomína pápež František a vyjadruje radosť z toho, že „Pápežská akadémia vied zo svojej strany pracuje na navrhovaní vhodných noriem na predchádzanie rizikám a podporu prínosov v tejto zložitej oblasti“.

Dnes, keď sa zdá, že „prevládajú krízy, vojny a ohrozenia svetovej bezpečnosti, je váš tichý príspevok k rozvoju poznania v službe ľudskej rodiny ešte dôležitejší pre vec globálneho mieru a medzinárodnej spolupráce. Ďakujem vám za vašu účasť na práci Akadémie a želám vám veľa úspechov pri rokovaniach súčasného plenárneho zhromaždenia“, dodáva Svätý Otec. 

Martin Jarábek – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240923058   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]