Vznikol nový film Smädní. Mapuje výstavbu 21 studní pre utečencov v Iraku P:3, 13. 09. 2024 12:25, DOM
Foto: Print Screen
Bratislava 13. septembra (TK KBS) Slovenská katolícka charita pri príležitosti výstavby jubilejnej 20. a 21. studne na pitnú vodu v Iraku natočila dokumentárny film s názvom Smädní. Dokument má za ambíciu ukázať skutočnú zmenu, ktorá sa udiala v živote miestnych utečencov potom ako získali prístup k pitnej vode.
„Fejš Khabur, Bozan, Doghat, Darkar to sú len niektoré z obcí, kde táto zmena nastala a našli sa tam ľudia, ktorí prijali svojich blížnych na úteku pred bojovníkmi Islamského štátu. Veľmi sa teším, že ich už o týždeň pôjdu kolegovia počas monitorovacej cesty pozrieť a poďakovať sa im za lásku a bratstvo, ktoré im preukázali,“ prihovoril sa účastníkom slávnostnej premiéri v kine Lumière Miroslav Dzurech, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity
Na premiére filmu v kine Lumière sa zúčastnil aj Ivan Ružička, výkonný tajomník Konferencie biskupov Slovenska. Na výstavbu studní totiž prispeli tisícky darcov prostredníctvom Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom. V mene KBS prijal Ivan Ružička ďakovnú plaketu a hosťom sa v krátkosti poďakoval a prihovoril.
Po projekcii filmu Smädní sa konala diskusia s autorom filmu Martinom Ondrušom, Katarínou Zembjakovou, ekonomickou diplomatkou zo slovenského veľvyslanectva v Bejrúte, Hugom Glossom, bývalým manažérom SKCH a iniciátorom humanitárnych projektov Slovenskej katolíckej charity na Blízkom východe a jeho nasledovníkom Moreesom Gaggim, ktorý z Iraku dokonca pochádza a spolu s partnermi sa budúci týždeň chystá do svojej domoviny na otvorenie už spomínanej 20. a 21. studne.
SKCH má po návrate z Iraku v pláne zorganizovať benefičné premietania filmu po kostoloch na Slovensku v rámci slávenia 110. Svetového dňa migrantov a utečencov. Tento rok pripadá na nedeľu 29. septembra 2024. Ľudia budú môcť počas premietaní prispieť na výstavbu ďalších studní na pitnú vodu.
Podľa Irackého Červeného kríža nemá v Iraku prístup k pitnej vode až 7 miliónov ľudí. SKCH chce preto v zabezpečovaní udržateľného zdroja pitnej vody pre miestnych utečencov pokračovať.
SKCH spolu s miestnym partnerom, organizáciou Shingala Azad vďaka výstavbe až 350 metrov hlbokých studní uhasili smäd vyše 100 000 kresťanom, jezídom a moslimom. Väčšina z nich bola, bohužiaľ, nútená ujsť zo svojich domovov pred Islamským štátom.
Projekty výstavby studní sa podarili zrealizovať vďaka spolufinancovaniu z programu Oficiálny rozvoj Slovenskej republiky SlovakAid a darom zo Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom, ktorú raz za 2 roky vyhlasuje Konferencia biskupov Slovenska.