Ekvádor 12. septembra (TK KBS) V ekvádorskom meste Quito v utorok a v stredu pokračoval program 53. medzinárodného eucharistického kongresu. Utorok patril heslu Bratstvo vykúpené v Kristovi...„aké je dobré a milé, keď bratia žijú pospolu…“
„Úvodom denného programu bolo slávenie Eucharistie v kongresovej hale, ktorému predsedal Francisco Ozoria, arcibiskup diecézy Santo Domingo, ktorý vo svojej homílii zdôraznil slová Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý definuje Eucharistiu ako vrchol a prameň celého života Cirkvi. Preto pre každého z nás musí byť Eucharistia centrom celého života. Po svätej omši vystúpila Daniela Cannavina z Argentíny a arcibiskup Bienvenu Manamika z africkej republiky Kongo, ktorí sa zhodli na tom, že „Eucharistia sa stáva Kristovým testamentom a spomienkou na lásku, pretože premieňa každý náš vzťah na slobodu, vďačnosť a solidaritu,“ povedal Peter Staroštík, dekan – farár farnosti Banská Bystrica Katedrála.
V programe po popoludňajšej prestávke si mohli účastníci kongresu vypočuť tri svedectvá o veľkých svedkoch viery. „Arcibiskup Ozoria hovoril o dominikánovi Antoniovi de Montesinos, ktorý počas Adventu roku 1551 počas omše odsúdil vykorisťovanie domorodého obyvateľstva a poukázal na veľmi zlé zaobchádzanie s ním. V druhom svedectve kardinál Gregoria Rosa zo Salvadoru priblížil postavu svätého biskupa Oskara Romera, mučeníka a známeho odporcu násilia a popoludňajší program ukončil Mons. Victor Corral, ktorý hovoril o osobe biskupa, pedagóga a vychovávateľa Leonidasa Proaño, ktorý sa pričinil nielen o obnovu domorodých komunít, ich území, hodnôt a tradícií, ale aj o rozvoj školstva, ktoré malo domorodých obyvateľov naučiť čítať a písať vo svojom vlastnom jazyku,“ zdôraznil Štefan Fábry, farár farnosti Žilina-Závodie.
V skupine slovenských kňazov, účastníkov kongresu, je aj Marián Mlynárik, farár v Dobrej Nive, ktorý opísal svoje dojmy: „Srdečne chcem pozdraviť z mesta Quito, je to stred sveta. Z tohto stredu sveta má vyjsť posolstvo pre celý svet a akási nová nádej, že je tu liek na to, čo je zlé, nedobré a choré v tomto svete. Vlastne o tom sme uvažovali celý včerajší deň, že choré je bratstvo a vychádzali sme z textu, keď Kain zabil Ábela. My sme uvažovali nad tým, že bratia a sestry sú okolo nás a častokrát sú tu tí, ktorých sme si nevšimli alebo o ktorých nevieme alebo ich prehliadame. Zaujala ma myšlienka, kňaza, ktorý včera slúžil svätú omšu a zastavil sa pri slovách svoj pokoj vám dávam a povedal tri pohľady na to čo je choré v súčasnom svete. To, čo sa deje na Ukrajine, v Palestíne ale aj v Latinskej Amerike, kde bojujú gangy, kde sa ľudia unášajú, ubližujú a to je choré. Riešenie má byť Kristus. Toho Krista ponúka Cirkev pre celý svet. Vytvoriť obrovské bratstvo a uvedomiť si, že Ježiš prišiel ako lekár a zároveň aj ako liek, ktorý má byť nádejou a uzdravením v tom našom súčasnom svete.“
Témou tretieho dňa 53. medzinárodného eucharistického kongresu, ktorý sa koná v Ekvádore, je Eucharistia a premenenie sveta. Svätej omši v dopoludňajších hodinách predsedal kardinál Mauro Gambetii, generálny vikár Rímskeho biskupa pre Vatikán. Po svätej omši sa prítomným vyše štyrom tisícom účastníkom prihovoril v katechéze biskup Andrew Cozzens zo Spojených štátov amerických.
Svoje dojmy pre Rádio LUMEN priblížil delegát Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko: „Pozdravujem poslucháčov Rádia Lumen z Ekvádoru mesta QUITTO, kde prežívame nádherné dni eucharistického kongresu. Dnes bola tiež fascinujúca téma ako Eucharistia pretvára svet a bolo vidieť, že práve ten prednášajúci je pretváraný Duchom Svätým a Eucharistiou lebo to hovoril s takým entuziazmom a vnútorným zanietením. Eucharistia skutočne znamená, že Boh sa dotýka hĺbky nášho srdca, nášho najhlbšieho jadra osobne, jednotlivo so všetkými darmi a impulzami, ktoré sú šité na mieru našej konkrétnej životnej situácii. Je to preto, že tak ako Duch Svätý pôsobí v nás ako pokrstených ľuďoch, tak Duch Svätý je ten z moci ktorého sa na oltári premenil chlieb na eucharistiu. Mohli by sme povedať to tak zaiskrí, keď prijmeme eucharistiu a je to obrovský dar. A prežívame univerzalitu Cirkvi, lebo po 15 tich hodinách cestovania rozumieme tomu, čo sa deje na svätej omši.“
Súčasťou ďalšieho programu bolo aj svedectvo kňaza José Antónia Maesa Gonzála a biskupa z Alicante José Ignatio Munillu, ktorý popoludní vysvetlil, že „bratstvo sa rodí zo spoločného otcovstva, teda z toho, že máme spoločného Otca“. Zdôraznil, že Srdce Ježišovo je školou Božej i ľudskej lásky, pretože nás učí milovať a dáva nám silu milovať aj nad rámec našich obmedzených možností. Táto téma zaznela práve preto, že eucharistický kongres v meste Quito sa koná pri príležitosti 150. výročia zasvätenia Ekvádoru Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu.
Zdroj: Rádio LUMEN (audionahrávka utorok/audionahrávka streda)