[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 11. 2024   Meniny má Emília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V nemeckom meste Freising pokračoval program kongresu nadácie Renovabis
P:3, 12. 09. 2024 09:59, ZAH



Foto: www.renovabis.de


Nemecko 12. septembra (TK KBS) V nemeckom meste Freising pokračoval program kongresu nadácie Renovabis. Prinášame pohľad jednej zo slovenských účastníčok Kataríny Hulmanovej.

V utorok 11. september priniesol vo Freisingu na 28. kongrese Renovabis obohacujúce prednášky. V rámci prvého bloku, ktorý mal titul Nájde Syn človeka (ešte)  vieru, keď príde? Rozumieť kríze viery a Cirkvi, vystúpil profesor Detlef Pollack s prednáškou Život bez Boha? Príčiny a pozadie aktuálnej krízy viery a Cirkvi v Európe.   

Otriasol našou sebaistotou, že žijeme v kresťanských krajinách a viera bude sama od seba prekvitať. Poukázal na zaujímavý moment, že na severe Európy požívajú cirkvi pomerne vysokú dôveru vo vnútri aj v spoločnosti, hoci počtom upadajú. V Nemecku je aj medzi veriacimi nízka dôvera voči cirkvi. V strednej a východnej Európe je veľmi rôznorodá situácia.

V Poľsku je výrazný pokles v počte veriacich i v počte tých, ktorí pravidelne navštevujú bohoslužby. V niektorých krajinách, najmä v pravoslávnych, sa nacionalizmus spája s dominantným náboženstvom. Podľa Prof. Pollacka sa tieto tendencie neprejavujú v západnej Európe. Ďalšou otázkou je, nakoľko opúšťanie cirkvi súvisí s opúšťaním viery.

Hoci to nie je priamoúmerné, religiozita a viera je stále pomerne silne viazaná na cirkev, teda cirkev je dôležitá. Čím viac klesá dôvera v cirkev, tým viac klesá religiozita a viera v Boha. V západnej Európe verí viac ľudí v neosobnú vyššiu moc ako v osobného, biblického Boha. Medzi ústupom viery a naviazaním sa na cirkev je súvislosť.

Viera ustupuje aj preto, že žijeme v blahobyte a máme veľa možností. Náboženstvo je odsúvané. Okrem toho proces individualizácie spôsobil, že človek sám chce rozhodovať o svojej religiozite, o tom, čo príjme a čo nie.

Pre naše prostredie zaujímavá bola prednáška profesora Dr. Tomáša Petráčka pod titulom  Česká republika ako laboratórium sekularizácie a miesto kresťanskej nádeje. Zaujímavé bol jeho pohľad, že situáciu diaspory máme prijať ako dar a objať ho.

Podvečernú svätú omšu celebroval berlínsky biskup Heiner Koch v spoločenstve s ostatnými biskupmi a kňazmi. V kázni položil otázky: Držíme sa našej nádeje? Sme znamením nádeje? Sme konzekventní a slúžime spoločnosti a zasadzujeme sa za ľudí, ktorí sú bez nádeje? Posilňujeme sa navzájom v tejto nádeji?

Večer patril nevšednej kombinácii divadla, hudby a diskusie. Nevšedná bola aj kombinácia účastníkov debaty: sociologička  Dr. Yasemin El-Menouar, sprevádzajúca zomierajúcich  a ich príbuzných  Michaela Burch, plzenský biskup Dr. Tomáš Holub a kabaretista Christian Springer. Hovorili spolu o tom, kde je Boh dnes.

Debata bola popretkávaná divadelným predstavením, kde sa mladé dievča konfrontovalo s touto otázkou. Deň skončil zaujímavými neformálnymi diskusiami s účastníkmi kongresu.

Spracovala: Katarína Hulmanová

Súvisiaci článok: Ako reagovať na sekularizáciu v Európe. Odpovede hľadajú v Nemecku



( TK KBS, kh, ml; pz ) 20240912039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]