[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 10. 2024   Meniny má Vladimíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Singapur – posledná zastávka 45. apoštolskej cesty Svätého Otca Františka
P:3, 11. 09. 2024 11:50, ZAH



Foto: Vatican Media


Singapur 11. septembra (VaticanNews) Pápež František v stredu 11. septembra priletel do Singapuru – poslednej zastávky svojej 45. apoštolskej cesty, ktorá sa začala 2. septembra a viedla aj do Indonézie, Papuy Novej Guiney a Východného Timoru. Mottom návštevy na Singapure sú slová: „Jednota a nádej“. Krajinu v roku 1986 navštívil pápež sv. Ján Pavol II.

Pápež sa dnes ráno stretol s mladými na Východnom Timore. Odtiaľ smeroval na letisko v Dili. Lietadlo pristálo na singapurskom letisku Changi o 14:52 miestneho času (8.52 nášho času). I napriek lejaku ho vítalo niekoľko malých skupín veriacich. Dnes pápež súkromne prijal jezuitov, vo štvrtok sa uskutočnia prvé oficiálne podujatia. 

Po zhruba štvorhodinovom lete lietadlo Airbus A320 spoločnosti Aero Dili pristálo na šesťmiliónovom Singapure, ktorý je centrom obchodu a hospodárskeho rozvoja, ale aj dejiskom hlbokých ekonomicko-spoločenských rozdielov.

Pápeža Františka na letisku privítali minister kultúry, spoločenstva a mládeže a singapurský veľvyslanec pri Svätej stolici. Pápež absolvoval s nimi krátky rozhovor. V átriu VIP komplexu ho čakala delegácia biskupov a štyri deti, dvaja chlapci a dve dievčatá, ktoré pápežovi darovali kvety a predviedli tradičný tanec.

Svätý Otec bude počas svojho pobytu na Singapure bývať v rekolekčnom centre svätého Františka Xaverského.

Dnešný deň pápeža Františka je po programe uplynulých dní venovaný odpočinku. Jediným naplánovaným stretnutím bolo popoludní po 18.00 miestneho času (po 12.00 nášho času) súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej v spomínanom rekolekčnom centre.

Ďalšie podujatia

Druhý deň pápežovho pobytu v Singapure sa začne uvítacím ceremoniálom v budove parlamentu, kde ho privíta prezident Tharman Shanmugaratnam, po ktorom bude nasledovať zdvorilostná návšteva u hlavy štátu a potom u predsedu vlády Wonga Shyuna Tsaia.

Hneď potom sa v divadle Univerzitného kultúrneho centra Singapurskej národnej univerzity uskutoční stretnutie s predstaviteľmi občianskej spoločnosti a diplomatickým zborom, počas ktorého pápež František prednesie prejav.

Medzi ďalšie udalosti zajtrajška bude patriť patrí súkromná návšteva bývalého premiéra Lee Hsien Loonga v rekolekčnom centre svätého Františka Xaverského. Napokon bude pápež sláviť svätú omšu na Národnom štadióne.

Singapur

Singapur je mestský štát v Juhovýchodnej Ázii. Leží na rovnomennom ostrove, pri južnom cípe Malajského polostrova. Patrí k nemu aj zhruba 60 malých ostrovov. Názov Singapur v doslovnom preklade znamená Levie mesto. Už v stredoveku bolo križovatkou obchodných ciest. V roku 1819 toto územie prešlo z rúk malajského Johorského sultanátu do rúk Britskej Východoindickej spoločnosti a v priebehu 19. storočia sa stalo hlavnou britskou námornou základňou vo východnej Ázii. Počas japonskej okupácie v rokoch 1942 – 1945 bolo obyvateľstvo masakrované a boli zničené takmer všetky infraštruktúry. V roku 1959 sa krajina vrátila k Británii a získala vlastnú samosprávu v rámci Commonwealthu, v roku 1963 vstúpila do Malajskej federácie. V roku 1965 sa stala nezávislou republikou spojenou s Commonwealthom.  

Singapur je jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, štvrtým najväčším finančným centrom sveta a jeho prístav je najvyťaženejší a druhý najväčší na svete. Singapur má takmer 6 miliónov obyvateľov. Je to multietnická a multináboženská krajina s prevahou budhistov. Veľkú časť obyvateľstva tvoria cudzinci. 74 % sú Číňania, vyše 13 % Malajzijčania a 9 % Indovia. Z hľadiska náboženstva 33 % tvoria budhisti, 18 % kresťania, z čoho 3,5 % katolíci (395 tisíc veriacich), moslimovia tvoria 15 %, taoisti 11 %, hinduisti 5 % a 17 % sa nehlási k náboženskej príslušnosti.

Katolíci sú menšinou, no rastú

Počiatky Cirkvi v Singapure sú späté s Cirkvou v Malajzii, kam prišli prví misionári z Portugalska v 16. storočí. Sv. František Xaverský prišiel do Melaky v roku 1545 a v roku 1558 sa toto územie stalo sufragánnou diecézou arcidiecézy Goa, vtedajšej portugalskej kolónie v Indii. Po okupácii súostrovia Holanďanmi, tu bol šírený kalvinizmus a katolícka viera bola zakázaná. Katolicizmus sa sem vrátil o niekoľko storočí neskôr (v 19. storočí), keď sa územie stalo súčasťou britskej Východoindickej spoločnosti. V roku 1821 našiel istý misionár na ostrove 12 katolíkov. Neskôr sem prišli portugalskí a po nich aj francúzski misionári. Dramatickou bola japonská okupácia počas Druhej svetovej vojny, kedy došlo k tvrdému prenasledovaniu Cirkvi. Svoju činnosť Cirkev obnovila v 50. rokoch 20. storočia.

Diplomatické vzťahy so Svätou stolicou nadviazal Singapur v roku 1981. V roku 1986 krajinu navštívil pápež sv. Ján Pavol II. Napriek šíreniu konzumistických hodnôt a spôsobu života je v Singapure Cirkev dynamická. Polovica veriacich chodí pravidelne na nedeľné sväté omše. Migranti sú dôležitou zložkou veriacich. Podľa prieskumov je kresťanstvo a predovšetkým katolicizmus jediným rastúcim náboženstvom v krajine. 

Salvatore Cernuzio, Zuzana Klimanová – VaticanNews

Aktualizované 



( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20240911051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]