[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 10. 2024   Meniny má Vladimíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred jedenástimi rokmi zomrel Silvester Krčméry zo Spoločenstva Fatima
P:3, 11. 09. 2024 09:45, DOM



Bratislava 11. septembra (TK KBS) Pred 11 rokmi - zomrel MUDr. Silvester Krčméry zo Spoločenstva Fatima (10. 9. 2013). Išlo o jednu z popredných osobností tajnej Cirkvi na Slovensku, ktorá spolu so zosnulým kňazom Vladimírom Juklom stála pri zrode sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima, ktoré si v tomto roku pripomenie 50 rokov od svojho vzniku.

Jukla i Krčméryho oceňujú veriaci, duchovní i ich priatelia a známi ako ľudí, ktorí sa celý život snažili o službu pravde, dobru a láske. Silvester Krčméry, čestný člen predsedníctva Fóra kresťanských inštitúcií, sa narodil 5. augusta 1924 v Trnave. Detstvo prežil v Banskej Bystrici, kde aj zmaturoval.

V roku 1943 sa zoznámil s legendárnym profesorom Stjepanom Tomislavom Kolakovičom-Poglajenom, ktorý ho veľmi ovplyvnil ako predchodca II. Vatikánskeho koncilu – svojimi novými revolučnými myšlienkami o mieste a význame laikov a malých spoločenstiev v Cirkvi i fatimským posolstvom o obrátení Ruska.

Štúdium na lekárskej fakulte začal v Bratislave, pokračoval v Paríži (s praxou aj v Maroku) a promoval v Prahe v roku 1948. Od roku 1949 pracoval ako dermatovenerológ v Košiciach. Organizoval evanjelizáciu študentov, hlavne medikov počas štúdia v Prahe, a robotníkov v českom pohraničí, hlavne v Litoměřickej diecéze. Pre túto aktivitu ho zatkli.

Tri roky bol vo vyšetrovacej väzbe a 24. júna 1954 pod titulom vlastizrady vojenským súdom v Trenčíne a po odvolaní Najvyšším vojenským súdom v Prahe odsúdený na 14 rokov väzenia. Tieto roky strávil vo väzniciach v Banskej Bystrici, Mírove a Ostrove nad Ohří, ako aj v koncentračných pracovných táboroch.

Po prepustení pôsobil 20 rokov ako lekár – rádiodiagnostik a internista v Bratislave. Od prepustenia roku 1964 pracoval spolu s Vladimírom Juklom v evanjelizácii vysokoškolákov, neskôr učňov a narkomanov, alkoholikov a väzňov. V roku 1974 spolu s V. Juklom a ďalšími založil Sekulárny inštitút Fatima.

V Spoločenstve Fatima sa podieľal na vydávaní samizdatovej literatúry a organizovaní evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov. V osemdesiatych rokoch minulého storočia spolu s Vladimírom Juklom, rozvinul činnosť Laického apoštolského hnutia. To bolo základom pre neskoršie Hnutie kresťanských rodín na Slovensku, Hnutie kresťanských spoločenstiev mládeže (terajšie Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže) a eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Od čias pôsobenia Svätého Otca Jána Pavla II. v Krakove ako arcibiskupa boli blízkymi priateľmi. Podzemná cirkev bola v rokoch komunistického režimu najmasovejším a najvplyvnejším opozičným hnutím. Jadro podzemnej cirkvi tvorili: tajný biskup Korec, matematik Jukl a lekár Krčméry.  V 90. rokoch Silvo Krčméry prezieravo upozorňovali na riziká vyplývajúce z nastupujúceho mečiarizmu.

Krátko pred úmrtím žil v ústraní vo svojom byte v Bratislave, kde sa o neho starala opatrovateľka Milka Krajčovicová a často ho navštevovali mladí ľudí. Viacere mladé rodiny následne dali meno prvorodenému Silvester. Posledné dni bol hospitalizovaný v nemocnici v Bratislave. Zomrel v utorok 10. septembra 2013, v predvečer 10. výročia poslednej návštevy blahoslaveného Jána Pavla II. na Slovensku (v roku 2003) vo veku 89 rokov.

Je autorom kníh spomienok ...to nás zachránilo s podtitulom Brainwashing – vymývanie mozgu, ku ktorej Ján Pavol II. vlastnou rukou dopísal: „MUDr. Silvestrovi Krčmérymu, ktorý vydal svedectvo Kristovi a Cirkvi s požehnaním Ján Pavol II. 11.IV.1995“ a Vo väzniciach a táboroch. Obe knihy vyšli aj v anglickom preklade a neskôr v jednej knihe s názvom Pravdou proti moci. Písal denníky, publikoval v lekárskych časopisoch.

Ján Pavol II. mu v roku 1991 udelil Rad sv. Silvestra. V roku 1998 ho ocenila Trnavská univerzita titulom doctor honoris causa. O dva roky na to získal Cenu Jána Langoša. Prvého januára 2013 dostal najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Ocenenie mu udelil pri príležitosti 20. výročia vzniku SR prezident Ivan Gašparovič. Ocenenie získal za mimoriadne celoživotné úsilie pri obrane demokracie, ľudských práv a náboženských slobôd. Dňa 17. decembra 2020 mu udelil najvyššie poľské vyznamenanie in memoriam poľský prezident Andrzej Duda.

Zomrel v utorok 10. septembra 2013, v predvečer 10. výročia poslednej návštevy blahoslaveného Jána Pavla II. na Slovensku (v roku 2003) vo veku 89 rokov.

V deň odsúdenie predniesol na súde reč, v ktorej poukázal na nutnosť vydať svedectvo pravde. Táto reč sa stala základom pre vznik skladby autora klasickej hudby Lukáša Borzíka, ktorý povedal: „V kritickom okamihu bol schopný vydať svedectvo o živej Pravde. Podobne ako Kristus, keď visel na kríži, ani on nehromžil. (...)  Jeho príklad kladie na mňa nárok, aby som ja sám, v svojej vlastnej profesii, nachádzal spôsoby, ako sa stať živým Božím slovom, odleskom jeho večného svetla (viac Impulz: Krčméry sa prihováral aj komunistom).  Na pôde SND vznikla divadelná hra Nepolepšený svätec (autor Ľubomír Feldek) a neskôr aj rozhlasová hra. O Krčmérym a Juklovi vznikol aj film Slobodní (réžia Slavomír Zrebný) a výstava, ktorá je aktuálne v Šintava, kde je po nich pomenované aj námestie. Druhá výstava je aktuálne v Čadci a zamieri aj do Českej republiky. 

Od 24. júna 2021 slávime tento deň ako pamätný deň SR – Deň pamiatky obetí komunistického režimu.

Ústav pamäti národa si v tomto roku pripomenul 100 rokov od narodenia MUDr. Silvestra Krčméryho diskusiou i konferenciou, ktorej audiovizuálny záznám bol v týchto dňoch zverejnený. Dňa 6. septembra pripomenul životný príbeh Silva Krčméryho historik Ústavu pamäti národa desiatkam väzňov a pripravuje sa aj vydanie zborníka z konferencie. Spoločenstvo Fatima pripravuje slávnostné podujatie pri príležitosti 50 rokov od založenia sekulárneho inštitútu v októbri 2024 v Žiline. V tomto roku je životnému príbehu Silva Krčméryho a jeho nasledovníkom venovaný aj projekt OZ Nenápadní hrdinovia, ktoré pripravuje okrem konferencie pre študentov aj slávnostný koncenrt na 15. novembra 2024 v Bratislave.

Zdroj: Archív TK KBS 
Aktualizované o informácie Františka Neupauera



( TK KBS, tk, ml; pz ) 20240911040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]