[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 11. 2024   Meniny má Emília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec s imámom podpísali vyhlásenie o podporovaní pokoja a dialógu
P:3, 05. 09. 2024 15:20, ZAH



Foto: Vatican Media


Indonézia 5. septembra (VaticanNews) Na medzináboženskom stretnutí v mešite Istiqlal v Jakarte vo štvrtok 5. septembra pápež a veľký imám podpísali spoločné vyhlásenie. Dokument sa zameriava na záväzok všetkých veriacich proti násiliu a na úlohu náboženstiev pri podpore mieru a harmónie.

Náš svet čelí dvom vážnym krízam: „dehumanizácii (odľudšteniu) a zmene klímy“. To je východiskový bod spoločného vyhlásenia z Istiqlalu 2024, dokumentu, ktorý podpísali pápež František a veľký imám prof. Nasaruddin Umar v rámci medzináboženského stretnutia vo Veľkej mešite v Jakarte.

Vo vyhlásení sa s trpkosťou konštatuje, že „náboženstvo je často zneužívané“, čo spôsobuje utrpenie mnohým ľuďom vo svete čoraz viac poznačenom násilím. Preto sa opätovne zdôrazňuje, že úloha náboženstiev by mala „zahŕňať podporu a ochranu dôstojnosti každého ľudského života“ a rozhodne nie opak. V texte sa zároveň odsudzuje zneužívanie stvorenstva, „nášho spoločného domova“ s „ničivými dôsledkami, ako sú prírodné katastrofy“ a globálne otepľovanie, ktoré robia z environmentálnej krízy „prekážku harmonického spolužitia národov“.

Odpoveď náboženstiev na krízu našich čias

Deklarácia teda naznačuje, aké odpovede môžu dať náboženstvá prostredníctvom spoločného záväzku na tieto závažné krízy našich čias. Môže k tomu prispieť „indonézsky filozofický princíp Pancasila“. Pápež a veľký imám vyzývajú, aby sa náboženské hodnoty zamerali „na podporu kultúry úcty, dôstojnosti, súcitu, zmierenia a bratskej solidarity s cieľom prekonať dehumanizáciu i ničenie životného prostredia“. Osobitnú úlohu majú podľa dokumentu náboženskí predstavitelia, ktorí musia spolupracovať pre dobro ľudstva.

Doceňovať čoraz viac medzináboženský dialóg

„Keďže existuje jedna globálna ľudská rodina,“ uvádza sa v Spoločnom vyhlásení z Istiqlalu, „medzináboženský dialóg by mal byť uznaný ako účinný nástroj na riešenie miestnych, regionálnych a medzinárodných konfliktov,  predovšetkým tých, ktoré sú vyvolané zneužívaním náboženstva“. Dokument preto uzatvára pozvanie adresované všetkým ľuďom dobrej vôle, aby „zachovali integritu ekosystému“ s cieľom odovzdať zdedené zdroje budúcim generáciám.

Preklad Zuzana Klimanová



( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20240905054   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]