[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 09. 2024   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nemecky hovoriaci biskupi zodpovední za médiá debatujú o umelej inteligencii
P:3, 04. 09. 2024 10:14, ZAH



Viedeň 4. septembra (TK KBS) Nemecky hovoriaci biskupi zodpovední za médiá a ich zamestnanci z piatich krajín (Nemecka, Litvy, Luxemburska, Slovinska a Rakúska) sa stretli na konferencii vo Viedni. Hlavnou témou ich diskusií boli výzvy pre spoločnosť a Cirkev, ktoré prináša pokrok v oblasti umelej inteligencie (AI). Ďalšou témou konferencie, ktorá sa konala pod vedením erfurtského biskupa Ulricha Neymeyra, bol globálny synodálny proces a jeho vplyv na komunikačnú kultúru v rámci Cirkvi. Svoje skúsenosti zdieľal rakúsky kardinál a člen vatikánskej synodálnej rady, Christoph Schönborn.

„Inteligencia v médiách podčiarkuje dôležitosť kvalitnej žurnalistiky a podpory mediálneho vzdelávania,“ zdôraznil biskup Neymeyr v rozhovore pre Kathpress. Hlavnú prednášku o umelej inteligencii predniesol prof. Alexander Filipovič, ktorý vyzdvihol potrebu posilňovania mediálnej gramotnosti a kvalitnej žurnalistiky v cirkevných vzdelávacích programoch. Filipovič sa odvolal na tohtoročné posolstvo pápeža k Svetovému dňu sociálnych komunikácií, ktoré ponúka realistický pohľad na AI, jej možné aplikácie, ale aj riziká. Mediálny etik zdôraznil pápežov názor, že využitie umelej inteligencie môže byť pozitívnym prínosom v oblasti komunikácie, ak spĺňa tri podmienky: AI nesmie nahradiť žurnalistiku, ale ju podporovať; musí umožniť profesionalizáciu komunikácie a zodpovednosť každého komunikátora; a musí každému človeku vrátiť úlohu kritického subjektu komunikácie.

Spolu s kardinálom Schönbornom skupina diskutovala aj o stratégiách práce so sociálnymi médiami. Schönborn je aktívny na rôznych kanáloch sociálnych médií od roku 2012 a medzi nemecky hovoriacimi biskupmi má najviac sledovateľov na Twitteri/X, Facebooku a Instagrame. Vedúca hlavného oddelenia náboženstva a etiky ORF Barbara Krenn poskytla pohľad na mediálny projekt „Čo verí Rakúsko“, ktorý podporuje Viedenská univerzita. Účastníci mali tiež možnosť navštíviť Dóm sv. Štefana vo Viedni.

Zdroj: KAP
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, kap; ml ) 20240904039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]