[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 10. 10. 2024   Meniny má Slavomíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Novým slovenským blahoslaveným sa stal rodák z Duboviec Ján Havlík
P:3, 31. 08. 2024 10:30, DOM



Foto: Peter Zimen


Šaštín – Stráže 31. augusta (TK KBS) Novým slovenským blahoslaveným sa dnes stal rodák z Duboviec Ján Havlík.

Slávnostný úkon blahorečenia vykonal v areáli pred Národnou svätyňou, Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach taliansky kardinál Marcello Semeraro, prefekt vatikánskeho Dikastéria pre kauzy svätých.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU

Dekrét o mučeníctve Jána Havlíka schválil po diecéznej a rímskej fáze procesu pápež František v decembri 2023. Dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného stanovil Svätý Otec na 12. februára.

Slávnostný obrad blahorečenia sa konal na úvod svätej omše. Po prednesení žiadosti o blahorečenie a životopisu, prečítali apoštolský list pápeža Františka a odhalili oficiálny obraz nového blahoslaveného. Potom priniesli mladí a Čestná stráž Kancelárie prezidenta SR k oltáru relikviár s pozostatkami blahoslaveného Jána Havlíka.

Na blahorečení pred bazilikou v Šaštíne sa zúčastnilo podľa organizátorov približne 13-tisíc ľudí, prihlásených bolo viac ako 120 autobusov. Registrovaných bolo približne 370 kňazov, stovky kňazov. Na pódiu bolo viac ako 30 biskupov z rôznych krajín sveta. Relikviár, v ktorom sú uložené ostatky Havlíka, váži približne 90 kilogramov. 

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský v mene arcidiecézy a Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul v závere svätej omše odovzdal dar pre kardinála Semerara ako vďaku za blahorečenie Jána Havlíka. Ide o symbolický dar, ktorý vyjadruje kalváriu, na ktorej sú pritomní aj dvaja lotri ukrižovaní spolu s Kristom.

Dar ukrýva symboliku miesta blahorečenia - Šaštín, kde sa osobitným spôsobom oslavuje Sedembolestná Matka, patrónka Slovenka a vyjadruje aj utrpenia a väzenie nového slovenského blahoslaveného. On tiež svojím životom pomáhal lotrom, aby sa obrátili k Bohu. Autorom daru je Marián Králik, ktorý zhotovil aj relikviár Jána Havlíka.

Dar bol vyrobený z materiálov použitých aj pri relikviári nového blahoslaveného. Krabica, v ktorej je dar uložený, nesie odkaz na koľajnice znázornené na monumente, kde bude relikviár umestnený v Bratislave.

Dar, kardinal, Semeraro

 

Kto bol Ján Havlík? 

Ján Havlík sa narodil 12. februára 1928 v obci Dubovce. Koncom augusta 1949 vstúpil do noviciátu v rámci Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Keď sa o rok neskôr komunistická politická moc rozhodla zlikvidovať inštitúty zasväteného života, so spolubratmi bol na tri mesiace deportovaný na stavbu priehrady pri Púchove. Tajne študoval popri zamestnaní teológiu a pokračoval v seminárnej formácii u vincentínov.

V októbri 1951 ho spolu s ostatnými novicmi zatkla ŠtB. Strávil 15 mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, kde sa častým mučením snažili od neho získať „priznanie“ k protištátnej činnosti. Najskôr ho odsúdili na desať rokov väzenia za vlastizradu, trest mu potom sprísnili o jeden rok za misijnú službu medzi spoluväzňami.

Pracoval v Jáchymovských uránových baniach, potom bol väznený v Ruzyni, kde sa stal terčom psychického týrania. Po odpykaní trestu ho s vážne podlomeným zdravím prepustili v októbri 1962 na slobodu. Zomrel 27. decembra 1965 ako 37-ročný na následky psychickej a fyzickej tyranie v komunistických väzniciach.

Slovensko zažilo slávnosť blahorečenia po šiestich rokoch. V Košiciach v septembri 2018 blahorečili Annu Kolesárovú z Vysokej nad Uhom. V Bratislave v roku 2017 blahorečili saleziána, kňaza Titusa Zemana.

Predtým boli na Slovensku v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko.

K správe bolo vydané FOTO.



( TK KBS, ml, kj ) 20240831002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]