Rimini 26. augusta (TK KBS) Prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu na stretnutí v Rimini hovoril o nadchádzajúcom Svätom roku, vysvetlil hodnotu nádeje a zdôraznil, že odpustky sú Božím odpustením, darom, ktorý sa nedá „získať“. Starosta Ríma Gualtieri oznámil, že počas jubilea sa v talianskom hlavnom meste očakáva viac ako 100 000 pútnikov denne.
Nádej a odpustenie sú dve kľúčové slová, ktoré Mons. Rino Fisichella, prefekt dikastéria pre evanjelizáciu a zodpovedný za Jubileum 2025, ponúka poslucháčom na stretnutí v Rimini, aby vysvetlil Svätý rok, ktorý pápež František vyhlásil bulou „Spes non confundit“ (Nádej nezahanbuje). Počas diskusie za okrúhlym stolom „Jubileum 2025“ Fisichella pripomenul tému prehliadky Spoločenstvo a oslobodenie a pripomenul, že „bez nádeje nemôžeme pochopiť to, čo je pre život podstatné. Nádej, zdôraznil, „je jedným zo základných prvkov kresťanského života, pretože spolu s vierou a láskou predstavujú štýl veriaceho“.
Nádej, ktorá sa mení na skutky
Originalita vyhlásenia jubilea, vysvetlil ďalej prelát, spočíva v jednote dvoch prvkov: samotnej nádeje, ale aj „schopnosti dávať, ponúkať, zúčastňovať sa, uvádzať do života konkrétne znaky nádeje“. Mons. Fisichella pripomína, že to znamená „osobnú cestu celej Cirkvi, ľudstva, preto sme pútnici. V čase, ako je tento, keď sa každý deň pácha toľko násilia“.
Odpustok, Božie odpustenie, „nie je nič, čo by sa dalo získať“
„Na získanie odpustkov,“ pokračuje proprefekt dikastéria pre evanjelizáciu, „treba toto slovo zrušiť. Nikdy som toto sloveso nepoužil a bol by som rád, keby sa nikdy nepoužívalo. Niet čo získať, pretože niet čo kúpiť.“ Ako dodáva, odpustky sú Božím darom a „jubileum je ohlásením veľkého odpustenia, ktoré je nám dané“. Fisichella pripomína, že pápež František v odpustkovej bule zdôrazňuje, že odpustenie nemení minulosť, ale môže nám pomôcť žiť lepšie v budúcnosti. Je to nevyhnutný pokyn, aby sme sa pozerali dopredu. „Aj v atmosfére nevraživosti, násilia a pomsty,“ zdôrazňuje ďalej, „Jubileum prichádza, aby nám pripomenulo veľký Boží dar. Odpustenie, zhovievavosť je milosť, nie niečo, čo treba získať. Získať ho tu nemá význam. A skúsenosť Božieho odpustenia prichádza prostredníctvom cesty: púte, prechodu cez Sväté dvere, vyznania viery, práce lásky. Zvestovanie spočíva v tom, že Boh ti prichádza v ústrety.“
Krása evanjelia
Na záver stretnutia Mons. Fisichella pripomenul veľkú neviditeľnú prácu pri organizácii jubilea a na príklade olympijských hier vysvetlil, že za pódiom je vždy veľké neviditeľné úsilie. „Ak mi teda dovolíte prirovnanie, práca je pominuteľná... dôležité je, že ju zažijete, keď získate medaily.“ V jeho srdci však prebýva túžba po Cirkvi, ktorá by prežívaním jubilea „mohla byť ešte viac presvedčená o kráse a zodpovednosti prinášať evanjelium všetkým. Jubileum je totiž osobitným prejavom evanjelizácie“.
Gualtieri: Zásahy v súlade s pápežským magistériom
Vo videoodkaze vystúpil tiež splnomocnenec pre jubileum a primátor Ríma Roberto Gualtieri, ktorý hovoril o Svätom roku ako o „výzve, pri ktorej sa človeku trasú ruky“, ale aj ako o duchovnej príležitosti nielen na to, aby sa talianske hlavné mesto stalo „krásnym, prístupným a inkluzívnym“, ale aj na to, aby bolo v súlade „s hodnotami, ktoré naznačil pápež: solidarita, inklúzia, ochrana stvorenstva, povinnosť prijať každého čo najlepšie“. Očakáva sa 33 miliónov pútnikov, viac ako 100 000 denne: dôležité čísla, vysvetľuje primátor, na ktoré bude Rím pripravený.
Benedetta Capelli – Rimini