[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 11. 2024   Meniny má Emília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri kaplnke Sedembolestnej Panny Márie v Slovenskom Grobe bola opäť púť
P:3, 19. 08. 2024 10:30, DOM



Foto: Ľubomír Libič


Slovenský Grob 19. augusta (TK KBS) Pri kaplnke Sedembolestnej Panny Márie v Slovenskom Grobe bola v nedeľu tradičná púť. Veriaci sem putujú niekoľko storočí, každoročne okolo 15. augusta, teda v čase sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Pannu Máriu tu pútnici prosia za seba i svoje rodiny. Z farského kostola na pútnické miesto za účasti pútnikov, ktorí sa, ako tradične, cestou pripájali k procesii, bola prinesená socha Panny Márie. Svätú omšu na pútnickom mieste celebroval miestny farár Bartolomej Balun.

Pútnické miesto v Slovenskom Grobe sa viaže k legende o zázračnej udalosti, ktorá sa tu udiala v minulosti. Traduje sa legenda o obrázku (soche) Sedembolestnej Panny Márie, ktorý bol vyoraný na poli. Grobský gazda so svojimi volmi vyoral obrázok (niektorí tvrdia, že sošku) Madony s dieťaťom v podobe Sedembolestnej Panny Márie, pred ktorým si mohutné zvieratá kľakli. Veriaci Madonu z poľa odniesli do kostola, ale na druhý deň bola znova na mieste, kde bola vyoraná. Ľudia si nevedeli vysvetliť ako sa to mohlo stať a videli v tom určité posolstvo od Nebeského Otca. Oráčovi sa v noci snívalo, že má ísť s volmi do hôr a zoťať tam prvý strom, pri ktorom sa voly zastavia. Z dreva tohto stromu má dať potom vyrezať sošku Sedembolestnej Panny Márie. Gazda urobil ako sa mu prisnilo a dal sochu vyrobiť rezbárskemu majstrovi ku Hlohovcu.

Na mieste, kde gazda vyoral obrázok (sošku) veriaci postavili najskôr malú kaplnku a do nej umiestnili sochu Sedembolestnej Panny Márie, tak aby bola otočená na dedinu a aby ju chránila. Ku kaplnke sa chodievali modlievať i pútnici z blízkeho okolia z Viničného, z Pezinka, Svätého Jura, z Vajnor, z Chorvátského Grobu, z Veľkého Bielu a Bernolákova na koňoch alebo vozoch. Zastavovali sa tu i pútnici, ktorí putovali do Marianky, aby si tu cestou oddýchli a duchovne i telesne sa posilnili. Ľudia na toto miesto s úctou a vďakou prichádzali a prinášali dary, za ktoré sa neskôr postavila väčšia kaplnka s oltárom, ktorá je zasvätená Sedembolestnej Panne Márii.

Pri kaplnke stála studňa a veľká lipa. Z kmeňa lipy vytekala voda, ktorá mala liečivé účinky a pomohla mnohým, ktorí mali bolesti očí, nôh i hlavy. Bolo zapísaných i mnoho uzdravení a všetky záznamy o kaplnke boli uložené na fare, ktorá však neskôr vyhorela a preto sa nijaké z týchto dokumentov nezachovali. Pôvodná socha Madony s dieťaťom sa z dôvodu nezakonzervovania nezachovala. Veriaci však s úctou hovoria, že Panna Mária to zariadila tak, aby na toto pútnické miesto bola prinesená krásna socha Panny Márie zo zrušeného Kostola svätého Jozefa v Cajle pri Pezinku, zo Sambergu pri Pinelovej nemocnici.

Zdroj: Bratislavská arcidiecéza Radovan Pavlík



( TK KBS, abuba, rp, ml; pz ) 20240819030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]