Vatikán, 10. augusta (TK KBS) Slovami pápeža Františka si pripomeňme život mučeníka, ktorého pamiatka pripadá na 10. augusta. Svätý Vavrinec žil v treťom storočí po Kristovi. Narodil sa v Španielsku v čase, keď boli kresťania prenasledovaní, a stal sa diakonom Rímskej cirkvi. Pred mučeníckou smrťou sa jeho život vyznačoval veľkorysou službou núdznym: spravoval majetky a dary na zabezpečenie potrieb chudobných.
Edikt cisára Valeriána
V roku 258 n. l. vydal cisár Valerián edikt: všetci biskupi, presbyteri a diakoni mali byť usmrtení. Pápež Sixtus II. bol zabitý 6. augusta. Vavrinec bol spočiatku ušetrený. Úrady chceli od tohto diakona získať informácie o majetkoch a vlastníctve kresťanov. Vavrinec preto prichádza s veľmi veľkým zástupom chudobných, zmrzačených a slepých ľudí. „Toto sú poklady Cirkvi,“ vyhlasuje.
Mučeníctvo
Vavrinec podstúpil mučenícku smrť štyri dni po smrti pápeža Sixta II. Je 10. augusta a je upálený na hranici. Noc svätého Vavrinca sa tradične spája s úkazom padajúcich hviezd. Predpokladá sa, že tieto pripomínajú horiace uhlie, na ktorom bol svätec umučený.
Svedectvo svätého Vavrinca v slovách pápeža
Mučeníkov netreba vnímať ako „hrdinov, ktorí konali individuálne,“ ale ako „zrelé a vynikajúce plody Pánovej vinice, ktorou je Cirkev.“ Pápež František to zdôraznil počas generálnej audiencie 19. apríla 2023, ktorá bola zameraná na tému nadšenia pre evanjelizáciu:
„Kresťanov, ktorí sa hojne zúčastňovali na slávení Eucharistie, viedol Duch Svätý najmä k tomu, aby svoj život založili na tomto tajomstve lásky: teda na skutočnosti, že Ježiš dal svoj život za nich, a preto aj oni môžu a majú dať svoj život za neho a za bratov. Cesta kresťanského svedectva sa preto vyznačuje veľkou veľkodušnosťou. Svätý Augustín často zdôrazňuje túto dynamiku nezištnosti a slobodného opätovania prijatého daru. Vypočujme si napríklad jeho kázeň pri príležitosti sviatku svätého Vavrinca: ,Svätý Vavrinec bol diakonom Rímskej cirkvi,' vysvetľuje svätý Augustín. Tam bol služobníkom Kristovej krvi a tam v Kristovom mene prelieval svoju krv. Blahoslavený apoštol Ján jasne vyložil tajomstvo Pánovej večere, keď povedal: 'Pánova večera je tajomstvo: Ako Kristus položil svoj život za nás, tak aj my sme povinní položiť svoj život za svojich bratov' (1 Jn 3, 16). Bratia, Vavrinec to všetko pochopil. Pochopil to a uskutočnil to. A skutočne oplatil to, čo predtým pri tom stole dostal. Miloval Krista svojím životom a napodobňoval ho v jeho smrti" (Disc. 304, 14; PL 38, 1395-1397).“
Amedeo Lomonaco – Vatikán
Spracoval: M. Lipiak