Klokočov 9. augusta (TK KBS) Klokočov, najvýznamnejšie mariánske pútnické miesto Košickej eparchie, privíta cez víkend pútov na eparchiálnej odpustovej slávnosti. Slávnostnú archijerejskú liturgiu bude slúžiť košický eparchiálny biskup Mons. Cyril Vasiľ.
Klokočovská Panna Mária je zároveň od roku 2020 patrónkou Zemplína. Za patrónku Zemplína ju vyhlásilo Dikastérium pre východné cirkvi z iniciatívy Gréckokatolíckej, Rímskokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi. Na kópii zázračnej ikony v Klokočove je uvedený tento text: „Skutočná ikona Bohorodičky, ktorá v roku 1670, v chráme rusínskej dediny Klokočov, ktorá patrí k Vinianskemu zámku v Hornom Uhorsku, pred zrakmi mnohých slzila, a potom, keď ju akýsi heretik nožom prebodol, zalievajúc sa slzami plakala.“ Na zadnej strane tejto ikony je zaznamenané, že je kópiou a že ju podľa originálu namaľoval roku 1769 F. Kramer vo Viedni. Táto kópia zázračnej ikony bola dňa 12. marca 1769 rakúskym cisárom darovaná mestu Prešovu namiesto originálu. Ďalej je ešte poznamenané, že kópia bola roku 1802 obnovená maliarom Bodom.
V týchto historických zápisoch je zdôraznené, že ikona slzila pred mnohými ľuďmi, ktorí slzenie videli a tiež, že slzenie sa zmenilo na plač, keď ikonu prebodávali nožom. Ako historické doklady o ikone sa ešte zachovali inventarizačné záznamy z majetku Františka II. Rákociho z roku 1711, z majetku ktorého Klokočovská ikona bola bohato ozdobená drahokamami. Ďalej presný zápis dokumentu pokladníka Františka II. Rákociho, ktorý opísal ikonu roku 1688, potom ešte zborník duchovných piesní z roku 1724 z Kamienky (okres Stará Ľubovňa), v ktorom je zapísaná Pisň o obrazi Klokočevskom.
Klokočovský obraz navštívil pápeža Františka v Ríme 29. júna 2021 a slávnostne ho pápež korunoval počas svojej návštevy Prešova v septembri 2021.
TK KBS informoval Peter Paľovčík