[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 08. 10. 2024   Meniny má Brigita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 316 rokmi zázračne slzil obraz Panny Márie Trnavskej
P:3, 08. 08. 2024 06:45, DOM



Foto: Júlia Kubicová


Trnava 8. augusta (TK KBS) V pútnickej Bazilike sv. Mikuláša v Trnave sa nachádza obraz Panny Márie, na ktorom sa v roku 1708 zázračným spôsobom objavili slzy a krvavý pot.

Prvé slzy na obraze zaznamenali veriaci už v roku 1663, kedy Matka Božia ochránila mesto pred vpádom Turkov, ktorí napádali okolité mestá a dediny. O 45 rokov neskôr v roku 1708 nastalo trojnásobné slzenie. Prvé sa udialo 5. júla, druhé sa zopakovalo 10. augusta a tretie slzenie bolo o deň neskôr 11. augusta. Písomné záznamy potvrdzujú prísne vyšetrovanie udalosti komisiou 14 odborníkov, pred ktorými pod prísahou vypovedalo 32 očitých svedkov, ktorí sa v čase slzenia pri obraze modlili. Na základe skúmania výsledkov ostrihomský arcibiskup potvrdil obraz Trnavskej Panny Márie za zázračný a schválil jeho verejnú úctu dňa 19. decembra 1708.

V súvislostiach s históriou obrazu trnavský dekan Jozef Gallovič uviedol, že sa nachádza v bazilike už od roku 1585. „Ide o kópiu obrazu, ktorý je v kostole sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme. Autor obrazu je neznámy, ale predpokladáme, že iniciátorom, ktorý dal odmaľovať rímsky milostivý obraz je František Forgáč, ktorý sa stal ostrihomským arcibiskupom a kardinálom v Trnave,“ objasni pôvod obrazu. To, že Panna Mária Trnavská pomáhala ľuďom aj v iných ťažkostiach, je potvrdené aj zápisnicou na Mestskom magistráte z 20. novembra v roku 1710, kedy bola vypočutá prosba magistrátu o milosrdenstvo Pána Boha a orodovanie Panny Márie – ľud bol uchránený pred šíriacim sa morom. Od roku 1944 si veriaci každoročnou Trnavskou novénou s vďakou spomínajú na všetky verejné aj súkromné zázračné zásahy Panny Márie, ktoré sú dôkazom jej neustálej blízkosti a pomoci.

Veriaci sa presvedčili, že obľúbená modlitba k Trnavskej Panne Márii aj dnes má veľkú silu a moc príhovoru Matky za toho, kto sa k nej s dôverou utieka (prinášame ju v plnom znení):

Ľútostivá Kráľovná neba i zeme, zhliadni na svoje kajúce dietky a prijmi vďaky za všetky dobrodenia, ktoré si nám vyprosila u svojho Božského syna. Ďakujeme ti najmä za premnohé dobrodenia, ktoré si vyprosila nášmu národu a nášmu mestu v ťažkých časoch utrpenia, vojny a moru. Vrúcne ťa prosíme, ochraňuj náš národ a naše mesto teraz i v budúcnosti. Ráč nám vyprosiť pokojné časy, aby sme mohli ešte viacej chváliť tvoje milosrdenstvo a so všetkými svätými i s celou Cirkvou zvelebovať Božie dobrodenia.

Milostivá panenská Matka Mária, s najhlbšou poníženosťou ťa ctíme a velebíme v tomto zázračnom obraze, na ktorom sa v smutných časoch vnútorných i vonkajších nepokojov a morovej rany v tejto krajine objavili slzy a krvavý pot. Ctíme a velebíme tvoje súcitné prečisté srdce. Padáme na kolená a z hlbokosti svojej duše voláme: Ukáž svoje horké slzy svojmu Božskému Synovi, vypros nám odpustenie našich hriechov. Vypros nám pomoc vo všetkých našich potrebách. Ochraňuj nás vo všetkých našich úzkostiach a protivenstvách. Zdvihni, ó nebeská Kráľovná, svoju mocnú pravicu. Odvráť od našej vlasti a jej občanov mor, hlad a vojnu. Zdvihni svoju materinskú ruku, žehnaj svoje verné deti, ktoré sa k tebe vinú s úctou a láskou. Pomáhaj nám rásť vo svätých čnostiach, teba vždy viac milovať, v milosti tvojho Božského Syna žiť i umrieť, aby sme sa tak raz mohli s ním a s tebou v nebi radovať. Amen.

TK KBS informovala Júlia Kubicová



( TK KBS, jku, ml; pz ) 20240808020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]