Filipíny 7. augusta (TK KBS) Prefekt vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini vyzval Cirkev, aby prevzala vedúcu úlohu pri formovaní etického rámca pre umelú inteligenciu (AI). Urobil tak na 7. národnom katolíckom konvente o sociálnej komunikácii na Filipínach.
„Digitálny svet nie je hotový. Mení sa každým dňom. My ho môžeme zmeniť. My ho môžeme formovať. A potrebujeme na to katolíckych komunikátorov, ktorí to urobia s láskou a ľudskou inteligenciou,“ povedal Dr. Ruffini.
Prefekt Dikastéria pre komunikáciu v príhovore, ktorý predniesol 5. augusta počas 7. národného katolíckeho zjazdu pre sociálnu komunikáciu (NCSCC) v meste Lipa južne od Manily, zdôraznil zodpovednosť Cirkvi usmerňovať technologický pokrok s morálnou jasnosťou a hodnotami zameranými na človeka.
„Základná otázka teda nie je o strojoch, ale o ľuďoch, o nás. Sú a vždy budú veci, ktoré technológia nemôže nahradiť, ako je sloboda, ako je zázrak stretnutia medzi ľuďmi, ako je prekvapenie z nečakaného, obrátenie, výbuch vynaliezavosti, bezodplatná láska," povedal.
Cieľom zhromaždenia, ktoré organizuje Biskupská komisia pre spoločenské komunikačné prostriedky (ECSC) Konferencie katolíckych biskupov Filipín (CBCP), je preskúmať pokrok a riziká v oblasti umelej inteligencie a ponúknuť poznatky o využití tejto technológie na dosiahnutie pozitívneho vplyvu a zároveň riešiť potenciálne negatívne dôsledky.
Biskup Marcelino Antonio Maralit z Boacu, predseda CBCP-ECSC, pripomenul komunikátorom, čo bude umelá inteligencia znamenať pre Cirkev a pre ľudskú rodinu. „Nie je to len kultúrna realita, ktorá sa zmení. Je to zmena epochy,” povedal. „Musíme mať prísny dohľad nad neustále sa rozvíjajúcou technológiou," povedal, čím zopakoval slová pápeža Františka. „Takže z akého dôvodu musíme sedieť, hovoriť, počúvať a rozlišovať? Pretože sa teraz nachádzame v zmene epochy," dodal.
Na konvente, ktorý sa koná od 5. do 8. augusta, sa zišlo viac ako 300 katolíckych komunikátorov a pracovníkov v oblasti sociálnej komunikácie z 86 diecéz z celej krajiny.
Dr. Ruffini hovoril v diskusii o umelej inteligencii nielen ako o technologickej otázke, ale ako o hlbokom morálnom a filozofickom probléme, ktorý si vyžaduje aktívnu angažovanosť Cirkvi. „Potrebujeme pravidlá, potrebujeme etiku, potrebujeme filozofické a teologické myslenie, a to nielen technologické. Musíme sa pozerať ďalej. Potrebujeme povedomie a zodpovednosť. Je to výzva pre politikov, filozofov, pedagógov a výzva aj pre Cirkev,“ dodal.
Vatikánsky predstaviteľ vyjadril obavy z potenciálu umelej inteligencie prehĺbiť existujúce sociálne nerovnosti a izoláciu, ak sa to nebude kontrolovať. „Základnou otázkou je, akým spôsobom tento nový nástroj posilní vzťahy medzi jednotlivcami a zlepší súdržnosť spoločenstiev? Alebo naopak, zvýši osamelosť tých, ktorí sú už teraz osamelí, a pripraví každého z nás o teplo, ktoré môže poskytnúť len osobná komunikácia?“ povedal.
Dr. Ruffini zdôraznil otázku, či je možné umelú inteligenciu vyvinúť tak, aby posilnila rovnosť, a nie aby vytvorila nové hierarchie založené na informačnej sile. Existujú obavy, že umelá inteligencia by mohla viesť k novým formám vykorisťovania a nerovnosti tým, že by sa sústredila kontrola nad algoritmami a údajmi, ktoré sa často získavajú zo súkromných aspektov života jednotlivcov.
Zdroje: VaticanNews/Joan April, Roy Lagarde a Mark Saludes - LiCAS News
Spracoval: M. Lipiak