[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 21. 12. 2024   Meniny má Bohdan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Subkomisia pre bioetiku k snahám o zavedenie prípravkov na vykonanie potratu
P:3, 30. 07. 2024 14:27, PRE



Foto: Pixabay.com


Bratislava 30. júla (TK KBS) Subkomisia pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vydala stanovisko k medializovaným snahám o zavedenie používania farmakologických prípravkov na vykonanie farmakologického umelého potratu na Slovensku. K dispozícii je na stránke KBS. Reaguje na úmysel prijať predpis, ktorý by to umožňoval, medializovaný aj ako zavedenie tzv. potratových tabletiek a na ďalšie otázky zo strany verejnosti.

Najnovšie stanovisko sa odvoláva na predošlé, ktoré vydal v januári 2013 vtedajší predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Podobné snahy vtedy odmietol. Odvolal sa pritom na slová dnes už svätého Jána Pavla II., ktorý povedal: „Úmyselné usmrtenie nenarodeného dieťaťa v živote matky vždy bolo, vždy je a vždy bude úkladnou vraždou – ,ohavným zločinom’.“

Zdôraznil, že „tieto chemické potratové prípravky prinášajú nové, nezanedbateľné riziká a následky pre zdravie i pre život samotnej ženy – matky nenarodeného dieťaťa, ktorá sa tak v dôsledku nešťastného, neraz zúfalého rozhodnutia, stáva druhou priamou obeťou farmakologického potratu“.

Predseda Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie KBS Mons. Milan Lach preto v stanovisku znova žiada kompetentných, osobitne ministerku zdravotníctva a predsedu vlády, aby „zvážili dôsledky svojich rozhodnutí v tejto oblasti“ a „zasadili sa účinne v rozsahu svojich právomocí a zodpovednosti za ochranu každého ľudského života už pred narodením“.

Stanovisko poukazuje na negatívne dôsledky zavedenia týchto prípravkov (tzv. potratových tabletiek) i na nezanedbateľné riziká, ktoré sú s ním spôjené. Upozorňuje, že „pre prípady, keď si žena v čase po užití prvej tzv. potratovej tabletky svoj krok dodatočne rozmyslí, osobitne môže ísť o situácie, keď sa pre umelý potrat rozhodla pod nátlakom, je v krátkom časovom intervale (približne do 24 až 48 hodín) možné potratový účinok prvej použitej tabletky čiastočne zablokovať podaním hormónu progesterónu, ktorý v tomto prípade pôsobí ako antidotum (protijed). Takúto či inú primeranú liečbu, ktorej cieľom je záchrana života nenarodeného dieťaťa, by mal, vrátane potrebného sledovania, pre ženu zabezpečiť príslušný kvalifikovaný lekár – gynekológ.“

Zároveň je naliehavou výzvou pre všetkých, aby „konkrétnymi činmi a iniciatívami zasadzovali za vytváranie prostredia a spoločenskej atmosféry priateľskej k ženám – budúcim alebo súčasným matkám a k rodinám.“

„Aby sa tak maximálne obmedzili situácie, keď sa žena cíti nútená rozhodovať sa proti počatému životu, a aby sa zároveň rozvíjali a urobili široko dostupnými všetky formy účinnej, diskrétnej a dôstojnosť a skutočné dobro ženy rešpektujúcej pomoci, s ktorými môže žena v takýchto ťaživých situáciách počítať,“ uzatvára stanovisko Subkomisie pre bioetiku, ktoré podpísal jej predseda Mons. Milan Lach.

Stanovisko je možné nájsť TU.

 



( TK KBS, mla; ml, kj ) 20240730031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]