Vatikán 17. júla (TK KBS) Osobitný sekretár XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody sa zamýšľa nad obsahom Instrumentum laboris, orientačného textu pre druhé synodálne zasadnutie v októbri tohto roku. Výzvou je pochopiť, v akom mieste, vrátane digitálneho, sa odvíja život ľudí, hovorí taliansky jezuita Giacomo Costa.
Instrumentum laboris pre druhé synodálne zasadnutie XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody, ktoré sa uskutoční v októbri tohto roku, nie je len tak hocijaký dokument. V skutočnosti to ani nie je dokument. „Je to niečo viac, oveľa viac. A niečo iné,“ vysvetľuje páter Giacomo Costa. Tento jezuitský rehoľník je jedným z osobitných sekretárov synodálneho zhromaždenia a pred niekoľkými dňami bol pri predstavení textu novinárom z celého sveta vo vatikánskom tlačovom stredisku. Upozornil ich, že „slúži ako základ na diskusiu, ale nie je to návrh definitívneho dokumentu, ktorý by sa mal dodatočne dopĺňať, ani úplné kompendium synodálnej ekleziológie“.
Cesta dialógu
V dialógu s vatikánskymi médiami sa páter Costa pokúša priblížiť, čím Instrumentum laboris v skutočnosti je, pričom začína od začiatku synodálnej cesty, keď sa pred niečo viac ako tromi rokmi začalo „dlhé obdobie načúvania miestnym a kontinentálnym cirkvám, ktoré sa ocitli v úzkom dialógu so synodálnym sekretariátom. Je to zborové ovocie procesu založeného na neustálom spoločnom rozlišovaní, text, ktorý svedčí o doterajšej ceste celej Cirkvi“. Okrem toho bude semienkom, ktoré „prinesie ďalšie úvahy, ktoré budú potom ponúknuté Svätému Otcovi počas októbrového stretnutia. A z týchto úvah vzídu nové pohľady, ktoré dajú nový smer životu Cirkvi,“ dodáva.
Vzťahy ako základný rozmer
Perspektíva vzťahov je jedným z prvých základných a štrukturálnych rozmerov vyjadrených v Instrumentum laboris: zakladajúci vzťah s Bohom Otcom, v Ježišovi Kristovi a v Duchu Svätom, vzťah medzi všetkými pokrstenými, vzťah medzi cirkvami a vzťah so svetom na podporu pokoja a dialógu. Vzťah, ktorý, ako hovorí Costa, treba chápať v misionárskom zmysle ohlasovania evanjelia: „A tu sa vynára otázka: Ako môže Cirkev ohlasovať evanjelium? Spôsob, akým sa tieto vzťahy prežívajú, svedčí o tom, čomu veríme: vzťahy by sa nemali pestovať len preto, aby sme sa v našich komunitách cítili dobre, ale sú charakteristickým znakom našej misionárskej povahy, toho, že sme cirkvami.“
Miesta, ktoré treba znovu objaviť
Vzťahová činnosť, ak sa má uskutočniť, sa však nevyhnutne musí vteliť do miest, ktoré sú nielen fyzické, ale aj existenciálne. A práve to Instrumentum laboris objasňuje v druhej časti textu, keď skúma integrálnu a zdieľanú formáciu, cirkevné rozlišovanie pre misiu, formuláciu rozhodovacích procesov a transparentnosť spojenú so zodpovednosťou a hodnotením. „Reflexia o mieste je nevyhnutná na to, aby sme boli Cirkvou v dnešnom svete,“ hovorí jezuita Costa, „pretože vzťahy k miestam sa v posledných desaťročiach zmenili. Dnes sa k miestu vzťahujeme inak: čo napríklad znamená byť dnes miestnou cirkvou? Ako môžu ľudia, ktorí menia krajinu kvôli práci alebo prežitiu, patriť do týchto miestnych cirkví?“ V podstate ide o to, aby sme pochopili, kde prežívame naše životy konkrétne, a to aj digitálne.
Jubilejný pohľad
Vďaka Instrumentum laboris bude aj nasledujúce synodálne zasadnutie pokračovať v pohľade na Jubileum 2025. „Bude sa zhodovať,“ zdôrazňuje Costa, „s treťou fázou synody, ktorá by mala byť fázou aplikácie, konkretizácie doteraz uskutočnených krokov. V októbri budú totiž vypracované usmernenia, návrhy, ktoré vzídu zo zhromaždenia a ktoré budú zverené pápežovi Františkovi. Napokon, jubilejná perspektíva je silne spojená so synodou, pretože s ňou kráčame spoločne, bez sebareferencie, ako nás o to žiada Cirkev pre nadchádzajúci Svätý rok.“
Federico Piana – Vatikán
Spracoval: M. Lipiak