[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 09. 2024   Meniny má Drahoslava, (Deň ústavy SR)      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vďaka dodržiavaniu náboženskej slobody cirkvi v Egypte stavajú nové kostoly
P:3, 17. 07. 2024 08:40, ZAH



Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi


Egypt 17. júla (TK KBS) Koptská katolícka cirkev v Egypte má iba 300 000 veriacich. Koptský katolícky patriarcha v Alexandrii Mons. Ibrahim Sidrak v rozhovore pre ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi hovorí o svojich starostiach a radostiach v krajine, ktorá je útočiskom pre mnohých kresťanov z okolitých krajín.

Ako si vysvetľujete skutočnosť, že na rozdiel od iných krajín Blízkeho východu zatiaľ nedošlo k masovému exodu egyptských kresťanov?

Z historického hľadiska máme veľkú komunitu kresťanov – pravdepodobne 15 miliónov – ktorí sú integrovaní do egyptskej spoločnosti. Moslimského Egypťana sa môžete opýtať, či jeho rodina pochádza z inej krajiny, ale nie kopta. Ak je niekto kopt, znamená to, že aj jeho rodičia a starí rodičia sú Egypťania.

Na rozdiel od susedných krajín, kde náboženská sloboda zaznamenala pokles, sa náboženská sloboda v Egypte zlepšila. Za posledných desať rokov došlo v našom spoločenstve k skutočnému pokroku. Naše cirkvi sú štátom právne uznané a násilných činov voči nám je oveľa menej ako predtým.

Pred dvanástimi rokmi sa v Egypte dostal k moci Mohamed Mursí a Moslimské bratstvo. Ako si na toto obdobie spomínate?

Bolo to strašné obdobie, ale našťastie netrvalo dlho. Počas vlády Mohameda Mursího sa útoky proti koptom vyskytovali stále častejšie. Myslím si, že keď Egypťania išli v roku 2012 k voľbám, povedali si, že Moslimskému bratstvu nikdy nedali šancu a že to treba skúsiť. Tú istú chybu už určite nezopakujú.

Myslíte si, že problém Moslimského bratstva, ktoré vzniklo v Egypte a je veľmi nepriateľské voči náboženským menšinám, sa podarilo vyriešiť?

Nie, pretože takéto hnutia nikdy úplne nezmiznú, ale súčasná vláda berie ich hrozbu veľmi vážne a už nedominujú egyptskej spoločnosti. Keď mali v rokoch 2012 a 2013 všetky mocenské páky, bolo pre kresťanov veľmi riskantné vyjsť sám na ulicu. Naše kostoly boli pod neustálou hrozbou a vypálili ich stovky. Teraz žijeme v relatívnom bezpečí. Sú tu fanatici a teroristi, tak ako všade inde, ale teraz sú v ústraní.

Egypt je však v hospodárskej kríze, je tento fakt dôvodom pre nepokoje?

Áno, máme problémy, najmä s nezamestnanosťou mladých ľudí. Máme ohromujúci prírastok obyvateľstva: každý rok sa narodia dva milióny Egypťanov! A trh práce s tým nedokáže držať krok. Mnoho mladých ľudí je postihnutých nezamestnanosťou, čo vedie k frustrácii. Prijímame aj veľa migrantov z krajín, v ktorých prebieha vojna. Kedysi sme prijímali Sýrčanov, teraz sú to Sudánci, ktorí tu hľadajú útočisko.

Akú úlohu môže v tomto kontexte zohrať vaša cirkev?

Prijímame týchto migrantov, ako najlepšie vieme. Koptská katolícka cirkev vo všeobecnosti zohráva v egyptskej spoločnosti charitatívnu úlohu prostredníctvom prevádzkovania škôl, nemocníc a kliník. Existuje 180 koptských katolíckych škôl, ktoré sa tešia dobrej povesti. Mnohí moslimovia chcú posielať svoje deti do našich škôl a dokonca aj niektorí členovia vlády sú ich absolventmi. To nielenže prispieva k vzdelaniu nášho ľudu, ale tiež mu pomáha  v súdržnosti napriek náboženským rozdielom.

Aby sme túto úlohu mohli plniť, prikladáme veľký význam vzdelávaniu, a to nielen duchovných, ale aj katechétov, pre ktorých ponúkame štvorročné vzdelávacie kurzy. Osobitnú pozornosť venujeme odovzdávaniu viery deťom.

S čím potrebujete ako koptská katolícka cirkev pomôcť? 

Potrebujeme budovať viac kostolov. Teraz, keď vláda odstránila prekážky pri výstavbe nových kostolov, sa vo všetkých diecézach realizujú stavebné projekty. Kostoly sú srdcom našich farností, ale pre mnohých farníkov sú ťažko dostupné. Tí, ktorí bývajú ďaleko, musia vynaložiť až štvrtinu svojho platu na to, aby dopravili svoje rodiny autobusom do najbližšieho kostola na nedeľnú omšu. Jedným z najreprezentatívnejších príkladov snahy koptských katolíkov o obnovu je naša katedrála v Luxore, ktorá vyhorela. Čoskoro bude úplne obnovená, najmä vďaka podpore nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Zdroj: ACN/Sylvain Dorient, Dorota Luteránová



( TK KBS, acn, ml; kj ) 20240717017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]