Kolumbia 16. júla (TK KBS) Proprefekt pre evanjelizáciu a misie, kardinál Luis Antonio Tagle, vyzval veriacich v Kolumbii, aby prekonali svoje výhrady a obavy z migrantov. Na misijnom kongrese v Bogote odporučil osobne osloviť ľudí, ktorí sú obeťami nútenej migrácie.
Táto téma je pápežovi Františkovi veľmi blízka, vysvetlil kardinál na podujatí, na ktorom sa v kolumbijskom hlavnom meste od 5. do 7. júla zišlo približne 1200 veriacich. Kolumbia je jednou z tranzitných krajín pre mnoho migrantov z Južnej Ameriky smerujúcich do USA. „Pápež František v posledných rokoch vyzýval ku kultúre osobného stretávania sa s migrantmi: utečencami, obeťami obchodovania s ľuďmi a nových foriem otroctva,“ pripomenul Tagle.
Týchto ľudí ani nepoznáte
Proprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu, oddelenia prvej evanjelizácie a mladých partikulárnych cirkví, uviedol, že osobné stretnutie s postihnutými vedie k stretu kultúr, a preto je obohacujúce. Sám však pochopil, „že niektorí ľudia, ktorí sa boja migrantov a utečencov, s nimi mali len malý alebo žiadny osobný kontakt. Dokonca týchto ľudí ani nepoznajú“. Venovanie času niekomu z nich je dôležitým poslaním evanjelizácie. „Tým, že sa s nimi stretneme, dotkneme sa ich rán, vypočujeme ich príbehy a sny, môžeme v nich nájsť sami seba. Nie sú to cudzinci. Môžem to byť ja, moji rodičia, moji súrodenci. Moji priatelia. A tak sa s nimi vydávam na cestu, na spoločnú púť.“
Na púti evanjelizácie
Kardinál Tagle spomenul celkom päť hlavných oblastí, v ktorých dnes pokrstení ľudia musia „putovať na púti evanjelizácie“. Okrem stretnutia s migrantmi spomenul mladých ľudí, ľudí s postihnutím, nové digitálne kultúry a kultúry pôvodných obyvateľov v rôznych častiach sveta: „Ich zmysel pre spoločenstvo a súlad so stvorením je nevyhnutný na očistenie prevládajúcej kultúry individualizmu, konzumizmu a vyhadzovania,“ povedal Tagle.
Veriaci, ktorí berú svoje evanjelizačné poslanie vážne, si musia byť vždy vedomí, že sami potrebujú evanjelizáciu, vysvetlil vo svojej prednáške filipínsky kuriálny kardinál. „Učeníci misionári sú spolucestujúcimi s ostatnými ľuďmi – ako pútnici viery vo svete. Ak máme pôsobením Ducha Svätého evanjelizovať iných, musíme byť neustále evanjelizovaní.“ V mnohých kultúrach je život často zobrazovaný ako púť, povedal kardinál. „Každý ide, beží, padá, vstáva, zahýba doprava či doľava alebo sa otáča, aby dosiahol cieľ. Niektorí sa vzdávajú a opúšťajú cestu. Ale nikto sa na púť nevydáva sám. Kráčame po cestách, ktoré vyšľapali predchádzajúce generácie. S ľuďmi našej generácie vytvárame nové cesty. Naše dnešné stopy sú odkazom pre budúcich pútnikov.“
Kardinál Tagle pôsobil až do svojho vymenovania do kúrie v roku 2019 ako arcibiskup filipínskeho hlavného mesta Manila. Dikastérium, v ktorom je menovaný proprefektom, vedie sám pápež.
Zdroj: cirkev.cz