[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev oslávi spomienku Panny Márie Karmelskej, prinášame fakty o škapuliari
P:3, 15. 07. 2024 12:30, ZAH



Foto: Wikimedia


Bratislava 15. júla (TK KBS) V utorok 16. júla je v Katolíckej cirkvi spomienka Preblahoslavenej Panny Márie Karmelskej. Toto pomenovanie sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov.

Hebrejské slovo „karmel“ znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy a hojnosti života.

Prinášame 12 faktov o škapuliari Panny Márie Karmelskej:

1. Nie je to amulet

Škapuliar nie je amulet, ani automatická záruka spásy alebo oslobodenie od požiadaviek kresťanského života.

2. Bol to odev

Slovo „škapuliar“ pochádza z latinského „scapulae“, čo znamená „ramená“. Pôvodne to bol vrchný odev nosený mníchmi pri práci. Karmelitáni ho prijali ako znamenie zasvätenia Panne Marii a snažili sa napodobňovať jej oddanosť Kristovi a blížnym.

3. Je to dar od Panny Márie

Podľa tradície Panna Mária darovala škapuliar svätému Šimonovi Stockovi 16. júla 1251. Maria mu povedala: „Toto bude znamenie a výsada pre teba i pre všetkých karmelitánov: ten, kto zomrie so škapuliarom, nebude trpieť večným ohňom.“ Cirkev neskôr rozšírila škapuliar aj na laikov.

4. Je to miniaturizovaný habit 

Je to ako miniaturizovaný karmelitánsky habit, ktorý môžu nosiť všetci ako znamenie zasvätenia Panne Márii. Skladá sa zo šnúrky nosenej okolo krku s dvoma malými kúskami hnedého materiálu – jeden na hrudi a druhý na chrbte. Obvykle sa nosí pod oblečením.

5. Je to uniforma služobníkov

Svätý Alfonz z Liguori, učiteľ Cirkvi, povedal: „Rovnako ako ľudia sú hrdí na to, že iní nosia ich uniformu, tak je Matka Božia potešená, keď jej služobníci nosia jej škapuliar ako dôkaz ich zasvätenia jej službe a sú členmi rodiny Matky Božej.“

6. Má tri významy

Máriina materinská láska a ochrana, príslušnosť k Márii a príjemné Kristovo jarmo, ktoré nám pomáha niesť.

7. Je to svätá znamenie

Cirkev ho uznáva ako svätú znamenie, ktoré nám pomáha žiť svätým životom a posilňuje našu nábožnosť. Škapuliar nerozdeľuje milosti ako sviatosti, ale vedie nás k láske k Pánovi a k pokániu, ak ho prijímame s oddanosťou.

8. Môže byť darovaný nekatolíkovi

Raz priviedli k svätému Šimonovi umierajúceho starca, ktorý, keď sa prebral z bezvedomia, povedal svätcovi, že nie je katolík, ale nosí škapuliar ako sľub svojim priateľom a denne sa modlí Zdravas Mária. Pred smrťou prijal krst a pomazanie chorých.

9. Bol viditeľný pri zjavení v Fatime

Lucia, vizionárka Panny Márie z Fatimy, opísala, že pri poslednom zjavení (október 1917) sa jej zjavila Mária s karmelitánskym hábitom a škapuliarom v ruke a pripomenula, aby ho jej deti nosili s úctou.

10. Škapuliar, ktorý nebol poškodený

Blahoslavený pápež Gregor X. bol pochovaný so svojím škapuliarom a 600 rokov neskôr, keď bol jeho hrob otvorený, bol tento predmet nepoškodený. Niečo podobné sa stalo aj svätému Alfonzovi z Liguori.

11. Nemôže byť nikým vnucovaný

Udelenie škapuliara by malo byť prednosťou spoločenstva a pri slávení by mal byť jasne vyjadrený duchovný význam a oddanosť Panne Márii. Prvý škapuliar by mal požehnať kňaz a nasadiť ho zasvätenej osobe s nasledujúcou modlitbou: „Prijmi tento požehnaný škapuliar a pros Najsvätejšiu Pannu, aby si ho vďaka jej zásluhám nosil bez škvrny hriechu a aby ťa chránila pred všetkým zlým a viedla ťa k večnému životu.“

12. Požehnaný je len prvý, ktorý dostanete

Keď je požehnaný prvý škapuliar, nositeľ nemusí žiadať o požehnanie ďalších škapuliarov. Opotrebované škapuliare, ak sú požehnané, by sa nemali vyhadzovať, ale radšej spáliť alebo pochovať ako znamenie úcty.

Zdroje: Aciprensa/Cirkev.cz



( TK KBS, aci, cirk, ml; kj ) 20240715030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]