[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Etika AI za mier: svetové náboženstvá podpísali Rímsku výzvu
P:3, 10. 07. 2024 10:29, ZAHFoto: Vatican Media


Hirošima, Japonsko 10. júla (TK KBS) Jedenásť svetových náboženstiev, šestnásť nových signatárov, trinásť prítomných národov, viac ako 150 účastníkov: to sú niektoré z čísel AI Ethics for Peace, historického multireligiózneho podujatia, ktoré sa konalo 9. a 10. júla v japonskej Hirošime.

Podujatie pozdravil Svätý Otec František cez tweet a odkaz, ktorý znel: „Zahrnúť kultúrne bohatstvo národov a náboženstiev do riadenia umelej inteligencie je strategickým kľúčom k úspechu vášho záväzku múdro riadiť technologické inovácie.“

Dnes, 10. júla, náboženskí lídri zastupujúci rôzne náboženstvá východného sveta (budhizmus, hinduizmus, zoroastrizmus, bahá'í a mnohé ďalšie) spolu s vodcami abrahámovských náboženstiev (kresťania, židia a moslimovia) podpísali Rímsku výzvu za etiku umelej inteligencie v prostredí hirošimského Parku mieru.

Noví signatári tak za prítomnosti najvyšších predstaviteľov japonskej vlády a veľkých technologických spoločností Microsoft, IBM a Cisco podpísali výzvu, v ktorej vyzývajú na uplatnenie algoretického prístupu v oblasti umelej inteligencie.

Podľa Pew Research Center 85 % svetovej populácie vyznáva náboženskú tradíciu. Rímsku výzvu k etike umelej inteligencie podpísali vedúci predstavitelia všetkých hlavných náboženstiev. Vďaka tomu je platforma Rímskej výzvy reprezentatívna pre väčšinu ľudí na planéte.
 
V druhý deň podujatia organizátori (Pápežská akadémia pre život, Náboženstvá za mier Japonska, Fórum za mier Abú Zabí zo Spojených arabských emirátov, Komisia pre medzináboženské vzťahy Hlavného rabinátu Izraela) predložili dokument s názvom Hirošimská výzva, v ktorom okrem potvrdenia potreby používať umelú inteligenciu len pre dobro ľudstva a planéty vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby siahlo po prostriedkoch mierového riešenia všetkých konfliktov s cieľom dosiahnuť okamžité ukončenie všetkých ozbrojených konfliktov.

Viac informácií o Rímskej výzve za etiku umelej inteligencie: https://www.romecall.org/

preklad K. Jančišinová( TK KBS, va; kj ) 20240710033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]