Hirošima, Japonsko 10. júla (TK KBS) Jedenásť svetových náboženstiev, šestnásť nových signatárov, trinásť prítomných národov, viac ako 150 účastníkov: to sú niektoré z čísel AI Ethics for Peace, historického multireligiózneho podujatia, ktoré sa konalo 9. a 10. júla v japonskej Hirošime.
Podujatie pozdravil Svätý Otec František cez tweet a odkaz, ktorý znel: „Zahrnúť kultúrne bohatstvo národov a náboženstiev do riadenia umelej inteligencie je strategickým kľúčom k úspechu vášho záväzku múdro riadiť technologické inovácie.“
Dnes, 10. júla, náboženskí lídri zastupujúci rôzne náboženstvá východného sveta (budhizmus, hinduizmus, zoroastrizmus, bahá'í a mnohé ďalšie) spolu s vodcami abrahámovských náboženstiev (kresťania, židia a moslimovia) podpísali Rímsku výzvu za etiku umelej inteligencie v prostredí hirošimského Parku mieru.
Noví signatári tak za prítomnosti najvyšších predstaviteľov japonskej vlády a veľkých technologických spoločností Microsoft, IBM a Cisco podpísali výzvu, v ktorej vyzývajú na uplatnenie algoretického prístupu v oblasti umelej inteligencie.
Podľa Pew Research Center 85 % svetovej populácie vyznáva náboženskú tradíciu. Rímsku výzvu k etike umelej inteligencie podpísali vedúci predstavitelia všetkých hlavných náboženstiev. Vďaka tomu je platforma Rímskej výzvy reprezentatívna pre väčšinu ľudí na planéte.
V druhý deň podujatia organizátori (Pápežská akadémia pre život, Náboženstvá za mier Japonska, Fórum za mier Abú Zabí zo Spojených arabských emirátov, Komisia pre medzináboženské vzťahy Hlavného rabinátu Izraela) predložili dokument s názvom Hirošimská výzva, v ktorom okrem potvrdenia potreby používať umelú inteligenciu len pre dobro ľudstva a planéty vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby siahlo po prostriedkoch mierového riešenia všetkých konfliktov s cieľom dosiahnuť okamžité ukončenie všetkých ozbrojených konfliktov.
Viac informácií o Rímskej výzve za etiku umelej inteligencie: https://www.romecall.org/
preklad K. Jančišinová