[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius na Ukrajine: Ako možno ospravedlniť bombardovanie detskej nemocnice?
P:3, 09. 07. 2024 19:45, ZAHIlustračná fotografia

Ukrajina 9. júla (VaticanNews) Arcibiskup Visvaldas Kulbokas, apoštolský nuncius na Ukrajine, navštívil kyjevskú detskú nemocnicu, ktorú v pondelok 8. júla zasiahla ruská raketa a ktorá sa nachádza niekoľko sto metrov od nunciatúry. Ako hovorí, zasiahli tých najslabších z najslabších. Pri útoku zahynuli dve osoby a päťdesiat ich bolo zranených. Záchranné služby sa snažia obnoviť funkčnosť zariadenia.

„Keď sú zasiahnutí tí najmenší z najmenších, tí najslabší z najslabších, každý z nás si kladie otázku: ako je možné, že niekto aj naďalej poskytuje nejaké vysvetlenie vojny, akoby sa dala z nejakého dôvodu ospravedlniť? Neviem, ako to svedomia tých ľudí dokážu aj naďalej robiť...“.

Takto reaguje apoštolský nuncius na Ukrajine po návšteve trosiek detskej nemocnice Ochmatdyt v Kyjeve, ktorú v pondelok zasiahla ruská raketa pri najťažšom útoku na ukrajinské hlavné mesto a jednom z najsmrtonosnejších od začiatku vojny. Pri ostreľovaní, ktoré zasiahlo celý Kyjev, zahynulo celkovo 42 ľudí vrátane štyroch detí. Dvaja ľudia zahynuli a päťdesiat bolo zranených – vrátane siedmich detí – len pri zrútení krídla nemocnice po zasiahnutí raketou. Ostatní pacienti nemocnice, ktorí sa po zaznení sirén uchýlili do bunkra, sa zachránili.

„Mal som možnosť vidieť videozáznam, na ktorom strela priletí priamo, nezachytená protivzdušnou obranou“, hovorí nuncius, „ a zasiahne oddelenie dialýzy. Z detskej nemocnice stúpa dym, veľmi jedovatý, štipľavý dym, pretože každá raketa nesie v sebe veľa paliva, ktoré je veľmi toxické a potom je ťažké priblížiť sa a začať vyslobodzovať tých, ktorí zostali pod troskami“. „Vyvstáva veľmi šokujúca otázka“, konštatuje Mons. Kulbokas: „Tieto rakety sú „dokonca cielené“ a „nezasahujú len deti, ale práve tie deti, ktoré potrebujú onkologickú liečbu alebo transplantáciu pečene. Práve na ne dopadajú rakety“.
Pracuje sa na obnovení elektrickej siete

V čase útoku bolo v nemocnici hospitalizovaných 670 pacientov a úrady pracujú na obnovení dodávok elektriny a vody. Prevádzka bola nevyhnutne prerušená a malí pacienti s rakovinou sa liečia mimo nemocnice. Podľa vedúceho misie OSN na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine je „vysoko pravdepodobné“, že výbuch bol spôsobený priamym zásahom ruskej rakety. Moskva medzitým popiera akúkoľvek zodpovednosť, pričom hovorca Kremľa Peskov obvňuje Kyjev a opakuje, že Rusko neútočí na civilné ciele.

Michele Raviart, Zuzana Klimanová – Vatican News( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20240709037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]