[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán vyjadril pozitívne stanovisko ohľadom Panny Márie-Mystickej ruže
P:3, 09. 07. 2024 16:30, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 9. júla (VaticanNews) Na základe nových noriem Dikastérium pre náuku viery zverejnilo pozitívne stanovisko ohľadom tzv. Panny Márie z Montichiari (v severotalianskom regióne Brescia), nazývanej aj Panna Mária – Mystická ruža či Panna Mária z Fontanelle. Urobilo tak v pondelok 8. júla prostredníctvom listu adresovanému tamojšiemu biskupovi Pierantoniovi Tremoladovi, ktorý schválil pápež František.

Ide o úctu k tzv. Panne Márii - Mystickej ruži a o posolstvá šírené vizionárkou Pierinou Gilliovou, ktoré, ako tvrdila, prijala od Panny Márie v rokoch 1947 a 1966. Ako uvádza Dikastérium pre náuku viery „v posolstvách nenašlo žiadne prvky, ktoré by priamo odporovali učeniu Katolíckej cirkvi o viere a morálke“.

Toto stanovisko v prípade Panny Márie z Fontanelle prichádza na základe nových noriem pre postup pri rozlišovaní údajných nadprirodzených javov vydaných 17. mája, podľa ktorých hlavným cieľom rozlišovania už nie je zistiť možnú nadprirodzenosť javu, ale skôr zhodnotiť z doktrinálneho a pastoračného hľadiska, čo je výsledkom jeho šírenia.

Okrem zdôraznenia viacerých pozitívnych aspektov Dikastérium pre náuku viery vysvetľuje, že v denníkoch vizionárky sa nachádzajú aj „vyjadrenia, ktoré nie sú vždy adekvátne a ktoré si vyžadujú interpretáciu“.

Zjavenia Panny Márie „Mystickej ruže“ a „Matky Cirkvi“ sa spájajú s lokalitou Fontanelle, ktorá sa nachádza v severotalianskej provincii Brescia. Vizionárka Pierina Gilliová sa narodila v roľníckej rodine, pracovala ako pomocná ošetrovateľka v nemocnici a až do svojej smrti v roku 1991 vo veku 80 rokov viedla veľmi jednoduchý život. Mystické javy, ktoré sa jej týkajú, sa vzťahujú na dve časové obdobia: prvé sa datuje do roku 1947, keď sa Pierine údajne zjavila Panna Mária a predstavila sa s titulmi „Mystická ruža“ a „Matka Cirkvi“. Vizionárka uviedla, že na Máriinom bielom rúchu videla aj tri ruže - jednu bielu, jednu červenú a jednu žltú - symbolizujúce modlitbu, pokánie a utrpenie. Druhý cyklus zjavení sa odohral v roku 1966 práve v lokalite Fontanelle. Tu 13. mája, vo významne mariánsky dátum, Panna Mária ukázala Pierine konkrétny prameň ako miesto očisťovania a zdroj milostí. Už v roku 1966 sa na tomto mieste začala budovať svätyňa, nie však ako kostol, ale ako otvorený amfiteáter. Na jednej strane sa nachádza kaplnka na slávenie Eucharistie a na druhej strane druhá, menšia kaplnka na ochranu spomínaného prameňa.

Článok Vatican News spracovala Zuzana Klimanová( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20240709036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]