[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež schválil nový štatút pre Apoštolát modlitby
P:3, 09. 07. 2024 14:01, ZAHAudiencia delegácia Svetovej siete modlitby s pápežom (jan. 2024)

Foto: Vatican Media


Vatikán 9. júla (VaticanNews) Svetová sieť modlitby s pápežom (Apoštolát modlitby) predložila Svätému Otcovi nový súbor noriem, ktoré od 1. júla upravujú činnosť tejto iniciatívy zverenej Spoločnosti Ježišovej. Novosťou je, okrem iného, že za konečné schválenie rozpočtov a vymenovanie audítora teraz zodpovedá Sekretariát pre ekonomiku. Nový štatút, schválený pápežom Františkom, bol zverejnený v Tlačovom stredisku Svätej stolice v pondelok 8. júla.

Ako čítame v novom štatúte, Svetová sieť modlitby s pápežom, ktorá každý mesiac rozosiela do sveta „Pápežovo video“ s modlitbovými úmyslami pápeža, sa vyvinula z pôvodnej iniciatívy Apoštolátu modlitby vzniknutého vo Francúzsku v roku 1844 na podnet jezuitského pátra François-Xaviera Gautreleta. Pôvodne bola iniciatíva určená mladým jezuitom počas počiatočnej formácie, rýchlo sa však rozrástla na apoštolát modlitby za poslanie Cirkvi, ktorý vtedy dosiahol približne 13 miliónov členov v mnohých krajinách. V priebehu rokov a prostredníctvom rôznych štatútov sa Apoštolát modlitby čoraz viac stával službou Svätej stolice blízkou modlitbe na úmysly Svätého Otca (ako si to želali najmä pápeži Lev XIII. a Pius XI.).

Pápež František v nadväznosti na svojich predchodcov chcel, aby sa táto služba Svätému Otcovi prostredníctvom modlitby stala pápežským dielom, a preto 17. novembra 2020 založil vatikánsku iniciatívu „Svetová sieť modlitby pápeža“ (Rete Mondiale di Preghiera del Papa). Iniciatíva zostala naďalej zverená jezuitom, ale otvorila sa univerzálnemu rozmeru. Je zakorenená v 89 krajinách a v súčasnosti je do nej zapojených viac ako 22 miliónov katolíkov po celom svete.

Svetová sieť modlitby s pápežom ako evanjelizačné poslanie Cirkvi

Ako sa uvádza v novom štatúte, iniciatíva má celosvetovú koordinačnú a animačnú úlohu. Krajiny a diecézy si osvojujú modlitbu ako formu apoštolátu, prijímajú mesačné modlitbové úmysly, ktoré Svätý Otec navrhuje Cirkvi ako tému, a tak spolupracujú s misiou Cirkvi dať sa do služieb evanjelizačnému poslaniu pápeža. Novými modlitebnými nástrojmi, ktoré táto Sieť spustila, sú pápežova oficiálna webová modlitebná platforma „Click To Pray“ a youtubový kanál „The Pope's Video“, ktoré vysiela pápežove video s mesačnými modlitebnými úmyslami.

Stanovy ďalej pripomínajú, že Svetová sieť „je otvorená pre všetkých katolíkov, ktorí si želajú prebudiť, obnoviť a žiť misionársky charakter, ktorý vychádza z ich krstu“. Jej základom je spiritualita Ježišovho Srdca, ktorá je explicitne vyjadrená v dokumente apoštolátu modlitby z decembra 2014 s názvom „Cesta s Ježišom v apoštolskej dostupnosti“ (Un cammino con Gesù in disponibilità apostolica). V ňom navrhuje katolíkom duchovnú „Cestu srdca“, na ktorej „stotožňujú pocity a činy s Kristovým srdcom“: „je to cesta, ktorá integruje dva rozmery: súcit so svetom a s ľuďmi a spoločenstvo s poslaním Božieho Syna“.

Iniciatíva riadená pápežom prostredníctvom Štátneho sekretariátu

V časti o riadiacich orgánoch v stanovách Svetovej siete sa uvádza, že iniciatíva priamo podlieha autorite pápeža, „ktorý ju riadi prostredníctvom Štátneho sekretariátu, berúc do úvahy historické zverenie od začiatku apoštolátu modlitby Spoločnosti Ježišovej“. Jej správnej rade predsedá medzinárodný riaditeľ, „ktorý by mal byť podľa možnosti členom Spoločnosti Ježišovej, navrhnutý generálnym predstaveným jezuitov“ a vymenovaný pápežom na päť rokov s možnosťou obnovenia. Správnu radu tvorí aj zástupca Štátneho sekretariátu a traja členovia navrhnutí generálnym predstaveným Spoločnosti Ježišovej, pričom všetci sú menovaní štátnym sekretárom na päť rokov.

Alessandro Di Bussolo, Miroslava Holubíková – Vatican News( TK KBS, VaticanNews mh; pz ) 20240709033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]