[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež cirkvi v Palerme: Buď majákom novej nádeje!
P:3, 08. 07. 2024 14:47, ZAHVatikán 8. júla (VaticanNews) V pondelok 8. júla napísal Svätý Otec posolstvo do Palerma pri príležitosti 400. výročia objavenia relikvií svätej Rozálie. Vyzýva cirkev v tomto sicílskom meste, aby „bola živým spoločenstvom, ktoré obnovené krvou mučeníkov vydáva pravdivé a žiarivé svedectvo o Kristovi“.

Podľa sicílskych rozprávaní a legiend v roku 1624, keď mesto sužovala čierna smrť, istý lovec náhodne našiel kosti svätej Rozálie v jaskyni na Monte Pellegrino, kde svätica zomrela. Palermský arcibiskup, kardinál Doria, spolu so senátom a významnými predstaviteľmi mesta vystúpili na horu a vyzdvihli sväté relikvie, ktoré boli po prvýkrát nesené v procesii 5. júna 1625. Epidémia ustúpila a obyvatelia Palerma zvolili Santuzzu za spolupatrónku mesta.
Prinášame plné znenie listu pápeža Františka, ktorý adresoval arcibiskupovi metropolitovi Palerma Mons. Corradovi Loreficemu:

Radostná udalosť štvorstého výročia nájdenia tela svätej Rozálie je osobitnou príležitosťou duchovne sa spojiť s vami, drahí synovia a dcéry cirkvi v Palerme, ktorí chcete vzniesť k nebeskému Otcovi, prameňu všetkých milostí, chválu za dar vznešenej postavy ženy a „apoštolky“, ktorá neváhala prijať skúšky osamelosti, z lásky k svojmu Pánovi. S úctou myslím na teba, drahý brat Corrado, aj na občianskych i vojenských predstaviteľov, s láskou pozdravujem kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky, členov mnohých bratstiev, laických hnutí a všetkých, ktorí sa v priebehu tohto jubilejného roka pripojili k modlitbe, učiac sa od svätej Rozálie nadšeniu pre chudobných a vernosti radostnej zvesti.

„Per amore Domini mei“ (Pre lásku môjho Pána) je motív, ktorý uvádza svätá Rozália, keď sa vzdáva svojho života a opúšťa bohatstvo sveta. Život kresťana, tak v časoch, keď žila naša pustovníčka a panna, ako aj v našich dňoch, je neustále poznačený krížom; kresťania sú tí, ktorí vždy milujú, ale často v podmienkach, keď láska nie je pochopená alebo je dokonca odmietaná. Aj dnes je to stále voľba proti prúdu, pretože tí, ktorí nasledujú Krista, sú povolaní osvojiť si evanjeliovú logiku, ktorá je nádejou. Rozhoduje v ich srdci o tom, že urobia miesto pre lásku, aby ju mohli darovať iným, obetovať ju pre bratov a sestry, podeliť sa o ňu s tými, ktorí ju nezažili kvôli „ranám“, ktoré zasahujú ľudstvo.

Vy, veriaci a ctitelia „Santuzzy“, ako ju familiárne oslovujete, ste duchovnými dedičmi, ktorí musia jej svedectvo viery a lásky k blížnemu pretaviť do evanjeliového životného štýlu. Tak ako ona, aj vy dávate krásnu tvár svojej krajine, bohatej na kultúru, históriu a hlbokú vieru, kde veľké ženy a muži našli silu vynaložiť seba samých v prospech evanjelia a sociálnej spravodlivosti. V škole svätej Rozálie sa zriekate toho, čo je zbytočné, a neváhate sa štedro obetovať iným.

Majte pevnosť ducha, aby ste čelili výzvam, ktoré stále bránia znovuzrodeniu tohto mesta, ktorého cesta je zaťažená mnohými problémami, z ktorých niektoré sú veľmi bolestivé. Odvážne hľadajte toho, ktorý je Milosrdenstvo, v ktorého očiach utrpenie jeho ľudu nie je neviditeľné, lebo „máte aj všetky vlasy na hlave spočítané“ (Mt 10, 30); on pozná naše bolesti a je pripravený vyliať balzam útechy, ktorý uzdravuje a dáva nový impulz.

Spolu s Rozáliou, ženou nádeje, vás vyzývam: Cirkev v Palerme povstaň! Buď majákom novej nádeje, buď živým spoločenstvom, ktoré obnovené krvou mučeníkov vydáva pravdivé a žiarivé svedectvo o Kristovi, našom Spasiteľovi. Boží ľud v tomto požehnanom pruhu zeme, nestrácaj nádej a nepodliehaj skľúčenosti. Znovu objav radosť z úžasu z pohladenia Otca, ktorý vás volá k sebe a vedie vás po cestách života, aby ste si vychutnali ovocie svornosti a pokoja.

Dúfam, že tento jubilejný rok svätej Rozálie, ktorý sa blíži ku koncu, podporil predovšetkým duchovné znovuzrodenie ako súčasť cesty, ktorú nastúpila vaša cirkevná komunita; preto vás pozývam, aby ste poslušne načúvali Duchu Svätému, aby ste mohli priniesť bohaté pastoračné obdobie, pripravení šíriť vôňu prijatia a milosrdenstva.
Zverte svojej svätej patrónke túžby a želania, ktoré nosíte vo svojom srdci; proste ju, ženu ticha modlitby, aby rozptýlila obavy a prekonala rezignáciu, ktorá dusí korene dobra, aby sme boli odvážnymi učeníkmi Majstra a budovateľmi nádeje.

S týmito pocitmi, keď sa dovolávam príhovoru svätých, ktorí korunujú sicílsku cirkev, vás zverujem pod ochranu Panny Márie a ochotne udeľujem svoje požehnanie, dôverujúc vašej modlitbe za mňa.

Bratsky, váš František

(Rím, od svätého Jána Lateránskeho, 29. júna 2024, Slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla)

Preklad Miroslava Holubíková( TK KBS, VaticanNews mh; kj ) 20240708057   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]